Włochy: Rosolino doścignięty, Detti z historycznym rekordem

Szymon Gagatek 2017-04-04 18:36

Reprezentanci Włoch w znakomitym stylu zainaugurowali mistrzostwa swojego kraju w Riccione. Już pierwszego dnia zmagań Gabriele Detti ustanowił nowy rekord Włoch na dystansie 400 m stylem dowolnym, a Nicolo Martinenghi popisał się najlepszym czasem w historii juniorskiego pływania na 50 m stylem klasycznym.

Bohaterem wtorku bez wątpienia został Gabriele Detti. Dwukrotny brązowy medalista igrzysk w Rio de Janeiro nie dał szans pozostałym kraulistom w rywalizacji na 400 metrów. W finale uzyskał rewelacyjny czas 3:43.36. Cały dystans pokonał zatem jeszcze szybciej, niż w ubiegłorocznym wyścigu o olimpijskie medale. Mało tego, swoim rezultatem o cztery setne sekundy poprawił rekord Włoch (a zarazem najlepszy wynik w historii pływania na Starym Kontynencie w strojach tekstylnych), który od 2000 roku należał do Massimiliano Rosolino! Dwudziestodwulatek umocnił się oczywiście na prowadzeniu w zestawieniu najszybszych zawodników w obecnym sezonie.

Drugim pływakiem, który dziś zwrócił na siebie uwagę, był Nicolo Martinenghi. Urodzony w 1999 roku żabkarz już w sesji eliminacyjnej cieszył się z rekordu kraju na 50 m stylem klasycznym. Został pierwszym Włochem, któremu udało się złamać barierę dwudziestu siedmiu sekund (26.97). Przed nim takim osiągnięciem mogło się pochwalić tylko dziesięciu zawodników na całym świecie, ale żaden z nich nie dokonał tego już w wieku juniorskim! W finale Martinenghi nie był już tak szybki, ale czas 27.09 wystarczył mu do wypełnienia minimum na mistrzostwa globu, które w lipcu odbędą się w Budapeszcie.

Pierwszego dnia czempionatu w Riccione młodzież dawała o sobie znać kilkakrotnie. Niespodziankę na dystansie 100 m stylem grzbietowym sprawiła Tania Quaglieri. Mistrzyni Europy juniorów, która przed rokiem nie była w stanie nawet awansować do finału A, tym razem pokonała wszystkie rywalki i zdobyła złoto z najlepszym wynikiem w życiu (1:00.96). Na mecie wyprzedziła Carlottę Zofkovą (1:01.03) i samą Federicę Pellegrini (1:01.13). Wśród mężczyzn w tej konkurencji tytuł obronił Simone Sabbioni, ale wygląda na to, że do formy sprzed roku brakuje mu sporo.

Niezwykle ciekawy przebieg miał finał 100 m stylem dowolnym panów. Aż czterech zawodników zdołało w nim uzyskać rezultaty poniżej czterdziestu dziewięciu sekund, dając wyraźny sygnał, że w Budapeszcie włoska sztafeta kraulistów może odegrać znaczącą rolę. Na najwyższym stopniu podium stanął faworyt, Luca Dotto (48.66), ale tuż za nim do mety dotarli wchodzący do poważnego, dorosłego pływania 20-letni Ivano Vendrame (48.68) i o rok młodszy Alessandro Miressi (48.71). Czwartą lokatę zajął doświadczony Filippo Magnini (48.85).

100 m stylem dowolnym mężczyzn: Luca Dotto   48.66
4x100 m stylem dowolnym kobiet: Centro Sportivo Esercito (Aglaia Pezzato, Laura Letrari, Giorgia Biondani, Erika Ferraioli)   3:41.23