Lublin 2015: Kawęcki wygrywa prestiżowy pojedynek

Szymon Gagatek 2015-12-19 03:19

W najciekawiej zapowiadającym się finale drugiego dnia Zimowych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w Lublinie, rywalizacji mężczyzn na 50 m stylem grzbietowym, Radosław Kawęcki pokonał mistrza Europy z Netanji w tej konkurencji, Tomasza Polewkę. Podopieczny Pawła Słomińskiego wyprzedził swojego rywala o osiem setnych sekundy.

Polewka był lepszy od Kawęckiego jeszcze w półfinałach, ale w kluczowym momencie musiał uznać wyższość zawodnika AZS AWF Warszawa. Kawęcki uzyskał czas 23.28 s i jest na dobrej drodze do skompletowania trzech złotych medali w stylu grzbietowym. Na najniższym stopniu podium stanął Maciej Falaciński. Klubowy kolega Polewki z AZS AWF Katowice finiszował w wyścigu finałowym z czasem 24.09 s i zdobył pierwszy medal na mistrzostwach Polski seniorów w rywalizacji indywidualnej w swoim życiu.

Bliski wywalczenia niesamowitego dubletu był w piątek Wojciech Wojdak. Reprezentant Unii Oświęcim najpierw pokonał Filipa Zaborowskiego i Mateusza Sawrymowicza na dystansie 1500 m stylem dowolnym, uzyskując wynik 14:36.57 (cała trójka medalistów zanotowała rezultaty lepsze od minimum na ME), a zaledwie kilkadziesiąt minut później ścigał się już z rywalami w finale 400 m stylem zmiennym. Wspaniały finisz omal nie pozwolił mu na zdobycie drugiego złota. Czas 4:12.40 był gorszy jedynie od rezultatu zwycięzcy, Dawida Szwedzkiego ze Śląska Wrocław (4:12.19). Trzecie miejsce w tej konkurencji zajął Marcel Wągrowski, który wyprzedził obrońcę tytułu, Karola Zbutowicza i wyśrubował najlepszy czas w historii polskiego pływania wśród szesnastolatków (4:12.62).

Rekordem Polski na 100 m stylem klasycznym popisał się Marcin Stolarski. Zawodnik Żoliborza Warszawa uzyskał czas 58.68 s i o dwanaście setnych sekundy poprawił wynik Adama Pluteckiego z 2009 roku. Ten rezultat wystarczył jedynie do wywalczenia tytułu mistrza Polski, minimum na mistrzostwa Europy zostało bowiem ustanowione na poziomie 58.18 s. Do kadry na Londyn dołączyła natomiast kolejna żabkarka. Weronika Paluszek wygrała zmagania na dystansie 200 metrów, ocierając się o najlepszy wynik w historii naszego kraju. Osiem długości basenu pokonała w 2:23.31 - wolniej o zaledwie siedem setnych sekundy od wyniku Katarzyny Dulian z 2005 roku.

Kolejny świetny dzień na pływalni w Lublinie zaliczył Konrad Czerniak. Po czwartkowym rekordzie Polski na 50 m stylem dowolnym, tym razem okazał się bezkonkurencyjny na 100 m stylem motylkowym. Na swoim koronnym dystansie po raz drugi w karierze złamał barierę pięćdziesięciu sekund (49.82 s), płynąc zaledwie dwie dziesiąte sekundy wolniej od swojej życiówki. W finale wyprzedził Pawła Korzeniowskiego (50.68 s) oraz Michała Chudego, który wynikiem 51.78 s ustanowił nowy najlepszy czas w historii naszego krajowego pływania wśród 18-latków. Rekordem Polski 16- i 17-latków popisał się z kolei piąty na mecie Kacper Stokowski (51.90 s).

Kilkadziesiąt minut później Czerniak cieszył się z kolejnego złota, tym razem w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym. Trzeci odcinek puławianin pokonał w rewelacyjnym czasie, 49.53 s. Drużyna z Tomaszem Polewką, który poprawił swoją życiówkę na zmianie w stylu grzbietowym (51.17 s), Krzysztofem Tokarskim oraz świetnie finiszującym Maciejem Falacińskim uzyskała rezultat 3:27.56 i ustanowiła rekord kraju.

W pozostałych finałach również nie brakowało emocji. Złote medale wywalczyły między innymi trzy najlepsze polskie pływaczki. Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk wygrała rywalizację na 100 m stylem dowolnym (53.46 s), Alicja Tchórz triumfowała na tym samym dystansie stylem grzbietowym (57.43 s), a Anna Dowgiert okazała się najszybsza na 50 m stylem motylkowym (25.80 s). Z kolei na 400 m stylem dowolnym pań Monika Czerniak otarła się o minimum do Londynu (4:07.98), wyprzedzając Paulinę Piechotę (4:08.44) i Milenę Karpisz (4:10.19), a w rywalizacji sztafet pań pierwsze miejsce zajęła ekipa Juvenii Wrocław (Paula Żukowska, Dominika Sztandera, Weronika Górecka, Alicja Tchórz) z czasem 8:08.25.

Mistrzowie Polski, dzień II:
400 m stylem dowolnym kobiet: Monika Czerniak (Kormoran Olsztyn)   4:07.98
1500 m stylem dowolnym mężczyzn: Wojciech Wojdak (Unia Oświęcim)   14:36.57
200 m stylem klasycznym kobiet: Weronika Paluszek (AZS AWF Warszawa)   2:23.31
400 m stylem zmiennym mężczyzn: Dawid Szwedzki (Śląśk Wrocław)   4:12.19
100 m stylem dowolnym kobiet: Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (AZS UŁ PŁ Łódź)   53.46
100 m stylem klasycznym mężczyzn: Marcin Stolarski (Żoliborz Warszawa)   58.68 [rekord Polski]
100 m stylem grzbietowym kobiet: Alicja Tchórz (Juvenia Wrocław)   57.43
100 m stylem motylkowym mężczyzn: Konrad Czerniak (AZS AWF Katowice)   49.82
50 m stylem motylkowym kobiet: Anna Dowgiert (Śląsk Wrocław)   25.80
50 m stylem grzbietowym mężczyzn: Radosław Kawęcki (AZS AWF Warszawa)   23.28
4x200 m stylem dowolnym kobiet: Juvenia Wrocław (Żukowska, Sztandera, Górecka, Tchórz)   8:08.25
4x100 m stylem zmiennym mężczyzn: AZS AWF Katowice (Polewka, Tokarski, Czerniak, Falaciński)   3:27.56 [rekord Polski]