Ostrowiec 2015: Kurleto polował na rekord

Szymon Gagatek 2015-03-09 00:09

Niespełna pół sekundy wolniej do rekordu Polski 15-latków na dystansie 100 m stylem zmiennym popłynął w finałowym wyścigu mistrzostw Polski w Ostrowcu Świętokrzyskim Piotr Kurleto. Zwycięstwo w tej konkurencji oznaczało dla zawodnika Korony Kraków pierwszy w życiu tytuł mistrza kraju. Bardzo dobrym występem na 100 m stylem dowolnym popisał się natomiast Szymon Pytlarczyk.

Kurleto świetnie poradził sobie w finale 100 m stylem zmiennym, najszybszym w historii krajowego czempionatu 15-latków, w którym aż sześciu zawodników złamało barierę jednej minuty (taka sytuacja jeszcze nigdy nie miała miejsca)! Pływak z Krakowa uzyskał czas 58.36 s i o niemal pół sekundy wyprzedził Michała Kapiasa (58.84 s). Trzecie miejsce zajął Andrzej Michalczyk z Unii Oświęcim (58.89 s), dla którego był to już czwarty indywidualny brąz na mistrzostwach w Ostrowcu. Niewiele zabrakło, a Kurleto zakończyłby wyścig z rekordem Polski w swojej kategorii wiekowej. Pozostał on jednak, przynajmniej na razie, w rękach Dawida Dziedzica (57.88 s).

Złotego medalu w Ostrowcu doczekał się w końcu Szymon Pytlarczyk. Reprezentant Polonii Warszawa potwierdził swoją świetną dyspozycję z wczorajszej rywalizacji sztafetowej i zwyciężył na dystansie 100 m stylem dowolnym, uzyskując czas 50.92 s. Po raz pierwszy w finale tej konkurencji jej zwycięzca złamał granicę 51 sekund, a szybciej w wieku piętnastu lat w dziejach naszego kraju pływali jedynie Paweł Werner i Filip Bujoczek (odpowiednio w 2008 i 2009 roku). Na drugim stopniu podium stanął dziś Piotr Sadłowski z Olimpijczyka Suwałki (52.03), natomiast brąz wywalczył Jakub Smoliński z Jedynki Ożarów Mazowiecki (52.50 s).

Sesja finałowa rozpoczęła się od zwycięstwa Cezarego Butkiewicza z G-8 Bielany Warszawa na 200 m stylem motylkowym. Piętnastoletni specjalista od pływania na tym dystansie zanotował wynik 2:06.51 i przedłużył passę zwycięstw w swojej koronnej konkurencji (w ubiegłym roku na mistrzostwach Polski 14-latków był najlepszy zimą w Olsztynie i latem w Dębicy), po raz kolejny wyraźnie wyprzedzając rywali. Srebrny medalista, Jakub Kwiasowski z Jedynki Łódź, stracił do niego ponad półtorej sekundy, kończąc wyścig z czasem 2:08.12. Trzecią lokatę zajął natomiast kolega klubowy Butkiewicza, Karol Młynarczyk.

Obaj stali się później bardzo ważnymi ogniwami sztafet G-8 Bielany Warszawa w walce o podium na dystansie 4x100 m stylem zmiennym. Młynarczyk pokonał pierwszy odcinek, w stylu grzbietowym, w czasie 57.52 s, który w indywidualnym finale dałby mu złoty medal! Trzy setne sekundy wolniej dystans 100 metrów pokonał bowiem mistrz Polski, Jakub Balcerak z Trójki Łódź. Na kolejnych zmianach popłynęli Jakub Wardak, Butkiewicz i Rafał Słowik. Zawodnicy z Warszawy w przekonującym stylu wywalczyli złoto, notując rezultat 3:57.48 i wyprzedzając Unię Oświęcim oraz stołeczną Polonię. Na dystansie 1500 m stylem dowolnym triumfował natomiast Amadeusz Kiełczewski, któremu udało się złamać barierę szesnastu minut (15:57.45).

Mistrzowie Polski 15-lat, Ostrowiec Św.:
200 m stylem motylkowym: Cezary Butkiewicz (G-8 Bielany Warszawa)   2:06.51
100 m stylem dowolnym: Szymon Pytlarczyk (Polonia Warszawa)   50.92 s
100 m stylem grzbietowym: Jakub Balcerak (Trójka Łódź)   57.55 s
100 m stylem zmiennym: Piotr Kurleto (Korona Kraków)   58.36 s
1500 m stylem dowolnym: Amadeusz Kiełczewski (Śląsk Wrocław)   15:57.45
4x100 m stylem zmiennym: G-8 Bielany Warszawa (Karol Młynarczyk, Jakub Wardak, Cezary Butkiewicz, Rafał Słowik)   3:57.48