Ice Swimming German Open - Rekord Świata na 1km Hani Bakuniak

Szymon Gagatek 2018-01-09 08:17

Rekord Świata na 1km Hanny Bakuniak ze Szczecina i nowy polski rekord w Księdze Guinnessa, dublet Polek na dystansie 50m dowolnym, złoto na 50m motyl dla Marka Rothera, dwa srebra w sztafetach i dużo więcej. Razem 22 medale dla Polski w IV Otwarych Mistrzostwach Niemiec w zimowym pływaniu zdobyła ekipa Polish Ogrodnik Team.

Tekst: Bogusław Ogrodnik

W dniach 5-7 stycznia 2018 roku bawarskiej miejscowości Veitsbronn odbyły się IV Otwarte Mistrzostwa Niemiec w zimowym pływaniu (Swimming Aqua Sphere German Open) organizacji International Ice Swimming Association. Zawody odbywały się na otwartym 50-metrowym basenie. Temperatura wody wynosiła 3,9°C , powietrza ok. 3-5°C, padał też przelotny deszcz, a zmaganiom towarzyszyły silne podmuchy wiatru. Już podczas pierwszej konkurencji 1000m stylem dowolnym niesamowitych emocji dostarczyła nam rywalizacja Hani Bakuniak. Pokonała ona dotychczasową mistrzynię z Niemiec Julię Wittig na tym Królewskim Dystansie, ustanawiając dodatkowo wspaniały rekord świata z czasem 13:05,73. Hania okazała się również bezkonkurencyjna na dystansach 500 i 200 metrów stylem dowolnym oraz 50 metrów stylem motylkowym wygrywając zarówno eliminacje jak i Superfinały.

Innym równie emocjonującym wyścigiem okazała się rywalizacja pań na dystansie 50 m stylem dowolnym. Po wcześniejszych wyrównanych kwalifikacjach do Superfinału dostały się dwie nasze reprezentantki: Aleksandra Bednarek i Hanna Bakuniak. Piękna i wyrównana walka do końca, przy ogłuszającym dopingu wszystkich kibiców, okazała się zwycięska dla Oli Bednarek. I tak oto w najszybszym wyścigu Pań na najkrótszym tam rozgrywanym dystansie dwa najwyższe miejsca podium zajęły nasze wspaniałe dziewczyny.

Miłą niespodzianką, ale i niezwykłymi emocjami odznaczył się również występ Aleksandry Bednarek na 50 metrów stylem klasycznym. W Superfinale Ola wyszła na prowadzenie na pierwszych metrach wyścigu, potem je straciła, żeby dosłownie na ostatnich trzech metrach, przysłowiowym „rzutem na taśmę”, zdobyć złoto.

Na tegorocznych Mistrzostwach Niemiec sztafeta Polish Ogrodnik Team 4x50 stylem dowolnym w składzie Maciej Ogrodnik, Aleksandra Bednarek, Hanna Bakuniak oraz Marek Rother w zaciętej rywalizacji z aż 18 innymi sztafetami zdobyła srebrny medal. Na tym samym stopniu podium, dzień później uplasowała się nasza sztafeta 4x100m stylem dowolnym w składzie Bogusław Ogrodnik, Maciej Ogrodnik, Aleksandra Bednarek oraz Marek Rother. Warto zaznaczyć, że wcześniej wspomniany Marek Rother (Wrocław) również został multimedalistą zawodów zdobywając złoty medal na dystansie 50 m stylem motylkowym oraz srebrny na 50 metrów stylem dowolnym.

Podczas tych samych zawodów Maciej Ogrodnik zdobył srebro na 50 metrów stylem klasycznym i brąz na 50 metrów stylem motylkowym. Nasz przyjaciel z Rumii Piotr Biankowski plasując się na najwyższym stopniu podium na 500 metrów stylem dowolnym potwierdził swoją wysoką formę. Był również drugi na 1000 tym samym stylem oraz trzeci na 50 metrów stylem motylkowym.

Mamy nadzieję, że występy na tegorocznych Mistrzostwach Niemiec dobrze wróżą przed kolejnymi startami.  Tak zaczyna się nasz przełomowy, 2018 rok. Chociaż w pamięci pozostają nam słowa Oli Bednarek która w chwili nostalgii po dekoracjach i zakończeniu wspaniałych zawodów powiedziała z uśmiechem: "Czy oni zechcą nas jeszcze raz tutaj zaprosić?". Trzymajcie kciuki za dwa tygodnie, podczas kolejnej edycji Pucharu Świata w Mińsku!