Czwarty dzień finałów - kolejne rekordy na zakończenie

Szymon Gagatek 2015-06-01 13:33

Ostatni dzień finałów Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców przyniósł kolejne rekordy kraju. Najlepszy czas w historii naszego pływania zanotowała Anna Dowgiert na dystansie 50 m stylem motylkowym, znakomite wyniki osiągały również sztafety 4x100 m stylem zmiennym. Sensacją dnia we Floating Arenie był natomiast występ Marcina Stolarskiego na 100 m stylem klasycznym.

Finały rozpoczęły się od wyścigów na 100 m stylem dowolnym. Dwie długości basenu kraulem najszybciej wśród pań pokonała Katarzyna Wilk, która uzyskała świetny czas, 55.20 s, gorszy od minimum na mistrzostwa świata o zaledwie piętnaście setnych sekundy. Drugą lokatę zajęła Anna Kawecka z AZS AGH Kraków (56.21 s), a trzecia była Nikola Petryka ze Śląska Wrocław (57.05 s).

Wśród mężczyzn rywalizacja miała dodatkowy smaczek w postaci walki o miejsca w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym, która wystąpi w Kazaniu. Najszybszy okazał się Paweł Korzeniowski, który niespodziewanie wyprzedził Konrada Czerniaka, uzyskując 49.04 s. Lepszy od podopiecznego Bartosza Kizierowskiego był również Kacper Majchrzak (49.14 s). Czerniak zanotował rezultat 49.37 s i wyprzedził kolejnego zawodnika, który złamał barierę pięćdziesięciu sekund, Jana Hołuba (49.68 s).

Na 100 m stylem klasycznym pań na podium stanęły dokładnie te same zawodniczki, które królowały w tej konkurencji przed rokiem. Najlepsza była obrończyni tytułu, Dominika Sztandera (1:09.62), która wyprzedziła Weronikę Paluszek (1:10.07) i Paulinę Zachoszcz (1:10.18). Wśród panów złoto odzyskał Dawid Szulich z Delfina Legionowo, który w ubiegłym roku niespodziewanie przegrał minimalnie z Mikołajem Machnikiem. Tym razem wyprzedził zawodnika AZS AWF Katowice o sześć setnych sekundy (1:01.96 - 1:02.02). Brąz zdobył natomiast Krzysztof Tokarski (1:02.10). I kiedy wydawało się, że Dawid Szulich ma pewne miejsce w kadrze na Kazań, niczym królik z kapelusza w finale B wyskoczył Marcin Stolarski. Pływak Żoliborza Warszawa pokonał dwie długości basenu w... 1:01.51!

Na dystansie 50 m stylem motylkowym rekord kraju jeszcze bardziej wyśrubowała Anna Dowgiert, która tym razem uzyskała wynik 26.13 s, lepszy od poprzedniego najlepszego wyniku w historii o dwanaście setnych sekundy. Rekord życiowy poprawiła srebrna medalistka, Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (26.53 s), również uzyskując minimum na mistrzostwa świata. Na najniższym stopniu podium stanęła natomiast Paulina Nogaj (27.34 s). W rywalziacji mężczyzn, pod nieobecność Konrada Czerniaka, drugie złoto w ciągu jednego dnia trafiło do Pawła Korzeniowskiego (23.90 s), który o jedną dziesiątą sekundy wyprzedził Oskara Krupeckiego. Trzeci był natomiast Maksymilian Zgierski (24.13 s).

Na długich i nieolimpijskich dystansach w stylu dowolnym najlepsi okazali się Justyna Burska i Wojciech Wojdak. Zawodniczka Piątki Konstantynów Łódzki pokonała 1500 metrów w bardzo dobrym czasie 16:35.83 i do minimum na Kazań zabrakło jej tylko trochę ponad dwie sekundy. Drugą lokatę zajęła Joanna Zachoszcz (16:46.82), a trzecia była Monika Czerniak (16:48.20). Z kolei Wojdak na 800 metrów zanotował wynik 7:53.23, który jest dziewiątym w tym roku wynikiem na świecie i najlepszym wynikiem w historii polskiego pływania wśród dziewiętnastolatków. Drugi był Filip Zaborowski (8:00.60), a trzeci Paweł Furtek (8:01.68), zdobywając dwa kolejne krążki dla gospodarzy.

Na zakończenie dnia rozegrano zmagania sztafet 4x100 m stylem zmiennym. Wśród pań najlepsze były reprezentantki Śląska Wrocław (4:09.16). Maja Zawiszewska, Kinga Cichowska, Anna Dowgiert i Nikola Petryka pobiły swoim wynikiem rekord Polski seniorek. Drugą lokatę, również wynikiem lepszym od dotychczasowego rekordu, wywalczyły reprezentantki Juvenii Wrocław, a trzecia byla ekipa AZS AGH Kraków.

Znakomity wynik, lepszy od najlepszego w historii wśród seniorów o niemal trzy sekundy, uzyskali również reprezentanci AZS AWF Katowice. Obrończy tytułu, wzmocnieni Konradem Czerniakiem, który ostatnie 100 metrów pokonał w czasie 48.39 s, zanotowali łączny czas 3:37.45 i wyprzedzili AZS AWF Warszawa. Ekipa ze stolicy, z Radosławem Kawęckim, Maciejem Certą, Pawłem Korzeniowski i Adamem Dubielem, została jednak zdyskwalifikowana za przedwczesny start Certy i srebro trafiło do Kornera Zielona Góra, a brąz do AZS AGH Kraków.