NCAA: Zwycięstwo i porażka Virginia Tech, Polacy w rolach głównych!

Szymon Gagatek 2014-10-27 19:20

Zespół Virginia Tech w czasie ostatniego weekendu stoczył dwa pojedynki z rywaliami z Atlantic Coast Conference. W nocy z soboty na niedzielę polskiego czasu H2Okies przegrali z Uniwersytetem Północnej Karoliny, a następnego dnia okazali się lepsi od Uniwersytetu Duke. W obu tych spotkaniach wiodące role odegrali Polacy: Klaudia Naziębło, Weronika Paluszek i Michał Szuba.

University of North Carolina vs. Virginia Tech | WYNIKI
*Klaudia Naziębło (Virginia Tech)
*Weronika Paluszek (Virginia Tech)
*Michał Szuba (Virginia Tech)
*Matt Kwatyra (University of North Carolina)

Wyjazdowy pojedynek z Tar Heels nie ułożył się po myśli zawodników Virginia Tech. Panowie ulegli pływakom z Uniwersytetu Północnej Karoliny 118-182, kobiety przegrały jeszcze wyraźniej, 108-186. Wśród zwycięzców poszczególnych konkurencji nie zabrakło Polaków. Michał Szuba był jednym z czterech zawodników H2Okies, który triumfował tego dnia w rywalizacji mężczyzn. Nasz zawodnik zaprezentował się fantastycznie w wyścigu na jedną milę, 1650 jardów stylem dowolnym pokonując w 15:24.54. Szybciej w historii swoich występów za oceanem pływał tylko trzykrotnie, w marcowych mistrzostwach konferencji lub kończącym sezon ligowym czempionacie. Tym rezultatem Szuba wypełnił minimum B na przyszłoroczne mistrzostwa NCAA, które odbędą się w Iowa City. Indywidualnie Polak był również drugi na dystansie 500 jardów stylem dowolnym (4:27.51).

Zwyciestwo odniosła również Weronika Paluszek, która po raz kolejny zaprezentowała się bardzo dobrze na dystansie 200 jardów stylem klasycznym. Wrocławianka uzyskała czas 2:14.14 i również wypełniła minimum B na mistrzostwa ligi, wyraźnie (o ponad dwie sekundy) wyprzedzając drugą zawodniczkę na mecie, Catherine Munch z UNC. Paluszek wzięła też udział w wyścigu sztafet 4x100 jardów stylem zmiennym, tworząc drużynę między innymi z Klaudią Naziębło. Polki wraz z koleżankami zajęły w tej konkurencji trzecie miejsce, ale Naziębło mogła się później cieszyć ze zwycięstwa na dystansie 4x50 jardów stylem dowolnym, gdzie popłynęła na pierwszej zmianie (23.90 s). Indywidualnie była druga na 100 jardów stylem motylkowym (54.84 s) i trzecia na 200 jardów stylem dowolnym (1:51.04).

Duke University vs. Virginia Tech | WYNIKI

Dzień później zawodnicy Virginia Tech byli już bezlitośni w wyjazdowym starciu z ekipą z Uniwersytetu Duke. Mężczyźni wygrali 180-115, a autorem trzynastu punktów z tego dorobku był Szuba, który ponownie zajął indywidualnie pierwsze i drugie miejsce. Najlepszy okazał się na 1000 jardów stylem dowolnym, na którym zdeklasował resztę stawki, uzyskując czas 9:21.00. Swojego klubowego kolegę, Roberta Owena, wyprzedził o niemal czternaście sekund. Z innym zawodnikiem H2Okies przegrał na dystansie o połowę krótszym, tym razem notując wynik 4:35.08.

Kobiety z Virginia Tech do zwycięstwa 175-116 poprowadziły Polki. Klaudia Naziębło uzyskiwała najlepsze czasy w aż trzech konkurencjach indywidualnych, dokładając do tego triumf w sztafecie 4x50 jardów stylem zmiennym. Reprezentantka naszego kraju popisała się rekordem obiektu na 200 jardów stylem grzbietowym, pokonując cały dystans w 1:59.48, do tego zwyciężyła na 200 jardów stylem motylkowym (1:58.90), a na 100 jardów tym stylem uzyskała rezultat 55.43 s. W pierwszych dwóch konkurencjach poprawiła zatem swoje rezultaty z ubiegłotygodniowych zawodów Virginia Tech Challenge.

Bezkonkurencyjna w stylu klasycznym była ponownie Weronika Paluszek. Tym razem zwyciężyła zarówno na 100 jardów, jak i na dystansie dwukrotnie dłuższym, uzyskując kolejno czasy 1:03.89 i 2:15.73.