Zakończenie z przytupem

Szymon Gagatek 2013-06-16 22:15

Wszystko jest już jasne. Tegoroczne Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców przechodzą do historii. Za nami cztery dni walki o medale i minima, okraszone kilkoma rekordami naszego kraju i wieloma wspaniałymi rezultatami. Zawody wyłoniły kadrę na Mistrzostwa Świata w Barcelonie, która liczy piętnaście osób. Ostatniego dnia rywalizacji do ekipy dołączyły kolejne dwie osoby.

Już w kwalifikacjach bilet do stolicy Katalonii wywalczyła Anna Dowgiert, która na dystansie 50 m stylem motylkowym uzyskała czas 26.67 s. Szybciej o pięć setnych popłynęła w finale, zdobyła złoto i ostatecznie przypieczętowała miejsce w kadrze. Tym samym została trzecią kobietą, obok Aleksandry Urbańczyk i Klaudii Naziębło, która wystąpi na Mistrzostwach Świata. Wśród mężczyzn triumfował Konrad Czerniak, który dołożył do kolekcji minimum w trzeciej konkurencji na olsztyńskich zawodach. W finale osiągnął rezultat 23.46 s, ale jeszcze szybciej pływał rano. Czas 23.41 s to nowy rekord Polski!

W ostatnim indywidualnym wyścigu mistrzostw naszego kraju wymagany przez Polski Związek Pływacki rezultat osiągnął Filip Zaborowski. Pływak MKP Szczecin ukończył najszybszą serię na dystansie 800 m stylem dowolym w 7:57.40 i został piętnastym członkiem zespołu na Mistrzostwa Świata. Poniżej minimum zszedł również jego klubowy kolega, Paweł Furtek (7:58.99).

Bardzo ciekawy przebieg miał wyścig na dystansie 100 m stylem dowolnym w rywalizacji mężczyzn. Świetnie ze startu ruszył Kacper Majchrzak i to on prowadził na półmetku dystansu. Na drugiej długości basenu najszybszy był już Czerniak i to on sięgnął po złoto, z czasem 48.96 (tylko o trzy setne sekundy gorszym od minimum na MŚ). Majchrzaka wyprzedził jeszcze Korzeniowski, który uzyskał wynik 49.26 s.

Trzy setne sekundy to również różnica jaka dzieliła Dawida Szulicha od ustanowienia nowego najlepszego czasu w historii naszego kraju osiągniętego w stroju tekstylnym na dystansie 100 m stylem klasycznym. Zawodnik Delfina Legionowo zdobył drugi złoty medal w Olsztynie uzyskując wartościowy wynik, 1:01.21. Mikołaj Machnik (1:01.89) i Sławomir Kuczko (1:02.13) musieli się zadowolić pozostałymi miejscami na podium.

Na zakończenie mistrzostw doczekaliśmy się jeszcze jednego rekordu Polski. Wywalczyli go zawodnicy Kornera Zielona Góra w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym - wynikiem 3:41.99. Już na pierwszej zmianie świetnie spisał się Radosław Kawęcki, który uzyskał nawet lepszy czas niż w rywalizacji indywidualnej (54.17 s). Mateusz Kołodziejski, Szymon Golczyk i Sebastian Szczepański również popłynęli bardzo dobrze, odparli ataki AZS-ów z Katowic i Warszawy i wywalczyli złote krążki.

W klasyfikacji medalowej triumfowali zawodnicy AZS-u AWF-u Katowice, którzy zdobyli sześć złotych, pięć srebrnych i siedem brązowych krążków. Wszystkim pływakom biorącym udział w Mistrzostwach Polski serdecznie gratulujemy osiąganych rezultatów! To były piękne dni.