NCAA: Polacy na mistrzostwach konferencji

Szymon Gagatek 2017-02-20 02:20

Wielu polskich pływaków trenujących na co dzień w USA ma za sobą pracowite dni. W ubiegłym tygodniu odbyły się między innymi mistrzostwa American Athletic Conference, na których wysokie lokaty zajmowali Bartosz Krzyżaniak i Szymon Golczyk. Z kolei biało-czerwoni z Lindenwood mogli świętować zdobycie tytułu najlepszej drużyny New South Intercollegiate Swim Conference.

Reprezentujacy Southern Methodist University Krzyżaniak z roku na rok prezentuje się na mistrzostwach AAC coraz lepiej. W 2015 roku na 100 i 200 jardów stylem grzbietowym był 4. Już dwanaście miesięcy później na tej samej imprezie cieszył się z trzecich miejsc, a tym razem w obu tych konkurencjach finiszował jako drugi. W finałach notował rezultaty 47.65 i 1:45.74. Do tego sztafety 4x50 i 4x100 jardów stylem zmiennym z nim na pierwszym odcinku kończyły zmagania na najwyższym stopniu podium.

Sztafetom Mustangów w zdobyciu mistrzowskich tytułów pomógł też Szymon Golczyk. Zawodnik, który w ubiegłym roku pływał dla Cleveland State University po półrocznej przerwie przeniósł się do Dallas i od razu stał się ważną częścią zespołu SMU. Indywidualnie finiszował na 2. miejscu na 100 jardów stylem motylkowym (47.28), 3. na dwukrotnie dłuższym dystansie (1:48.70) i 14. na 200 jardów stylem zmiennym (1:51.76). Natomiast debiutująca na czempionacie Agata Magner zaliczyła finał A na 200 jardów stylem grzbietowym. W walce o jak najwyższą lokatę w decydującym wyścigu złamała barierę dwóch minut (1:59.79) i została sklasyfikowana na 7. pozycji.

American Athletic Conference Championships
*Agata Magner (Southern Methodist University)
*Szymon Golczyk (Southern Methodist University)
*Bartosz Krzyżaniak (Southern Methodist University)

Wysokie lokaty w rywalizacji delfinistów na mistrzostwach konferencji Atlantic 10 zajmował Jakub Bartosiewicz. Nasz jedynak studiujący na Uniwersytecie La Salle popisał się startami w finałach 100 i 200 jardów stylem motylkowym, kończąc je odpowiednio na 4. i 5. miejscu. Na krótszym z tych dystansów udało mu się także poprawić rekord życiowy, który od teraz wynosi 48.35. Najszybciej w karierze popłynął w Genevie jeszcze na 50 jardów stylem dowolnym. Rezultat 20.93 pozwolił mu znaleźć się na 13. pozycji w stawce sprinterów.

Atlantic 10 Championships
*Jakub Bartosiewicz (La Salle University)

Wśród specjalistów od delfina w Mountain Pacific Sports Federation wyróżnił się z kolei Matesz Chaba. Cztery długości basenu pokonał w 47.13 i został sklasyfikowany na 3. miejscu, przegrywając z triumfatorem wyścigu finałowego jedynie o cztery dziesiąte sekundy. Reprezentant Uniwersytetu Hawajskiego był też 11. na 50 i 100 jardów stylem dowolnym (20.41; 45.24). W zmaganiach drużynowych najlepiej poradził sobie natomiast na dystansie 4x100 jardów stylem zmiennym. Płynąc na trzeciej zmianie (47.01) przyczynił się do wywalczenia mistrzowskiego tytułu przez sztafetę uczelni z Manoa.

Mountain Pacific Sports Federation Championships
*Mateusz Chaba (University of Hawaii, Manoa)

Z mistrzostwa New South Intercollegiate Swim Conference cieszyły się w weekend zarówno męska, jak i żeńska drużyna Uniwersytetu Lindenwood. Wśród tych, którzy pomogli wywalczyć trofea dla swojej uczelni było również sześcioro reprezentantów Polski. Wśród panów indywidualnie sporo punktów zgromadził Sylwester Borowicz-Skoneczny, który wygrał rywalizację na 500 i 1000 jardów stylem dowolnym (4:28.10; 9:18.12). Z kolei w zwycięskich sztafetach 4x50 jardów stylem zmiennym i dowolnym jednym z ogniw był Michał Szczukowski. Nasz sprinter zajął też 3. miejsce na 50 jardów stylem dowolnym (20.34).

W zmaganiach pań 2. pozycje na 100 i 200 jardów stylem klasycznym wywalczyła Ewa Dymarek (1:02.68; 2:15.94). Druga na 100 jardów stylem grzbietowym była natomiast Aleksandra Tomala (55.77). Na tej samej pozycji wyścig na 100 jardów stylem dowolnym zakończyła Kinga Lesińska (50.80). Kamila Kunka najlepiej poradziła sobie na 400 jardów stylem zmiennym, finiszując na 5. lokacie (4:30.85). Tomala, Dymarek i Lesińska stanowiły także w dużej mierze o sile mistrzowskiej sztafety 4x100 jardów stylem zmiennym. Ta ostatnia dołożyła do tego zwycięstwo w sztafecie 4x50 jardów stylem dowolnym, natomiast Kunka pomogła koleżankom z Lindenwood w triumfie na dystansie 4x200 jardów stylem dowolnym.

New South Intercollegiate Swim Conference Championships
*Sylwester Borowicz-Skoneczny (Lindenwood University)
*Michał Szczukowski (Lindenwood University)
*Ewa Dymarek (Lindenwood University)
*Kamila Kunka (Lindenwood University)
*Kinga Lesińska (Lindenwood University)
*Aleksandra Tomala (Lindenwood University)

Drużyna Saint Leo University przystąpiła do rywalizacji o tytuł mistrzowski w konferencji Sunshine State bez kontuzjowanego Jana Urbaniaka, ale za to z Miłoszem Mikicinem, dla którego była to pierwsza tak ważna impreza akademicka w życiu. Swój debiut zakończył między innymi na 3. miejscu na 100 jardów stylem grzbietowym (48.80). Trzeci był też w sztafecie ekipy Lions na dystansie 4x100 jardów stylem zmiennym.

Sunshine State Conference Championships
*Miłosz Mikicin (Saint Leo)

Udział w jednym finale C mistrzostw Missouri Valley Conference udało się wywalczyć Oliwii Okaj. Zawodniczka Southern Illinois University finiszowała w rywalizacji grzbiecistek na dystansie 100 jardów na 20. pozycji. Czas 58.83 to jej nowy rekord życiowy. Szybciej od dotychczasowej życiówki popłynęła także w eliminacjach 200 jardów stylem dowolnym (1:56.58).

Missouri Valley Conference Championships
*Oliwia Okaj (Southern Illinois University)

Jeden polski zawodnik rywalizował także na mistrzostwach Pennsylvania State Athletics Conference. Maciej Skrzypczak najwyższą lokatę indywidualnie zajął na 100 jardów stylem grzbietowym. Awansował do finału A, w którym był 7. Na tym samym dystansie na pierwszej zmianie sztafety 4x100 jardów stylem grzbietowym ustanowił nowy rekord życiowy (51.56), Najszybciej w historii swoich startów za oceanem popłynął również w finale B 200 jardów stylem grzbietowym (1:54.99), plasując się ostatecznie na 10. pozycji.