ME IPC: Trzy rekordy świata na początek

Szymon Gagatek 2014-08-05 16:13

Trzy rekordy świata padły podczas pierwszego dnia rywalizacji na Mistrzostwach Europy w pływaniu zawodników niepełnosprawnych. W poniedziałek w Eindhoven zaprezentowała się również ósemka Polaków. Najlepiej spisał się Marcin Ryszka, który uplasował się na piątej pozycji w finale 100 m stylem klasycznym wśród zawodników niewidomych (klasa niepełnosprawności SB11).

Ryszka trzy lata temu w Berlinie wywalczył w tej konkurencji brązowy medal. Wtedy w walce o podium uzyskał czas 1:23.06. Wczoraj był wolniejszy o jedynie dwadzieścia trzy setne sekundy, co wystarczyło do zajęcia piątego miejsca. Aż troje Polaków kończyło wczorajsze zmagania na szóstej lokacie. W finale 50 m stylem dowolnym (S10) szósta była Oliwia Jabłońska (29.42 s), dla której było to przetarcie przed dzisiejszą walką o złoto na 100 m stylem motylkowym. Tę samą pozycję wśród najlepszej ósemki zawodniczek na dystansie 100 m stylem grzbietowym (S8) zajęła piętnastoletnia Zuzanna Filipiuk (1:29.97). Szósty był również Jacek Czech w finale 100 m stylem dowolnym (S2), uzyskując wynik 2:33.19. Lokatę niżej uplasował się Piotr Mejsner, siódmy na 400 m stylem dowolnym (S7), z czasem 5:41.48.

W kwalifikacjach nie powiodło się trojce naszych reprezentantów. Dziewiątą pozycję na dystansie 100 m stylem dowolnym (S4) zajął Krzysztof Stefanowski, który uzyskał wynik 2:05.39, lepszy od czasu zgłoszenia. Do finału nie awansowali również Rafał Kalinowski i Patryk Karliński, plasując się kolejno na dziewiątej (26.60 s) i dziesiątej (27.28 s) lokacie na 50 m stylem dowolnym wśród zawodników z klasą niepełnosprawności S10.

Fantastyczny dzień zaliczyli tradycyjnie Ukraińcy. Kraj, który jest potęgą w pływaniu niepełnosprawnych, podczas pierwszych konkurencji wywalczył łącznie piętnaście medali (sześć złotych, trzy srebrne i sześć brązowych). Dodatkowo Oleksii Fedyna poprawił rekord świata na dystansie 100 m stylem klasycznym zawodników niedowidzących (SB12), uzyskując wynik 1:04.07. Oprócz niego najlepszy rezultat w historii uzyskała wczoraj również Sarai Gascon z Hiszpanii, wyrównując osiągnięcie legendy sportu w RPA, Nataile du Toit na 50 m stylem dowolnym (S9). Jedną długość basenu pokonała w czsie 29.04 s. Trzeci rekord globu ustanowił Marc Evers z Holandii, który uzyskał czas 1:00.44 w finale 100 m stylem klasycznym (S14).