Kolekcjonerka złota z Auckland

Szymon Gagatek 2015-04-16 17:05

Lauren Boyle w Auckland, swoim rodzinnym mieście, nie ma sobie równych podczas mistrzostw Nowej Zelandii w pływaniu. Dziś zwyciężyła na dystansie 800 m stylem dowolnym, zdobywając już czwarty złoty medal krajowego czempionatu i wypełniając kolejne minimum na mistrzostwa świata w Kazaniu. Udane starty w sesji finałowej zaliczyła również Laura Quilter, która dwa razy stawała na najwyższym stopniu podium.

Dla Boyle czwartek był chyba najlepszym dniem od momentu rozpoczęcia zawodów w Auckland. Nowozelandzka gwiazda pływania długodystansowego zwyciężyła w olimpijsiej konkurencji, 800 m stylem dowolnym, uzyskując trzeci w tym sezonie wynik na świecie (8:23.57). Szybciej w 2015 roku pływały jedynie Katie Ledecky z USA (8:11.21) i Jessica Ashwood z Australii (8:21.33). Czas Boyle to zarazem najbardziej wartościowy rezultat uzyskany w trakcie trzeciego dnia krajowego czempionatu. Dobrze spisała się również dwudziestoletnia Emma Robinson, która zajęła drugie miejsce, a rezultat 8:31.98 pozwolił jej wywalczyć kwalifikację do Kazania w już drugiej konkurencji.

Po zakończeniu rywalizacji Boyle przyznała, że tak naprawdę nie była pewna w jakiej formie będzie po ciężko przepracowanych ostatnich tygodniach, ale po wyjsciu z wody nie kryła radości: "Przez ostatnie trzy dni sporo startowałam, a ten wynik jest gorszy od mojego rekordu życiowego tylko o pięć sekund, więc jest całkiem zadowalający. Wiem, że czeka mnie jeszcze sporo pracy, ale takie występy tylko mnie do niej zachęcają".

Zadowolona ze swoich startów mogła być również Laura Quilter, która co prawda nie wywalczyła minimum na mistrzostwa świata, ale na jej szyi zawisły dziś dwa złote medale, za zwycięstwa na 100 m stylem dowolnym (56.64 s) i 50 m stylem motylkowym (27.38 s). Niespodzianki nie było w rywalizacji na 200 m stylem klasycznym, gdzie zdecydowanie najlepsza okazała się Tylor McKeown z Australii (2:25.93).

W środę swój wielki dzień miała także Sophie Pascoe. Legenda pływania niespełnosprawnych ustanowiła w Auckland już drugi rekord świata, tym razem na 100 m stylem dowolnym. Uzyskała czas 59.77 s i została pierwszą kobietą z klasą niepełnosprawności S10, która złamała na tym dystansie barierę jednej minuty!