Rekordowy Sabbioni otwiera mistrzostwa Włoch!

Szymon Gagatek 2015-04-15 00:19

Pierwsza sesja finałowa mistrzostw Włoch w pływaniu, które odbywają się w Riccione, rozpoczęła się od bardzo dobrego występu Simone Sabbioniego na dystansie 100 m stylem grzbietowym. Utalentowany multimedalista największych juniorskich imprez międzynarodowych poprawił dziś rekord kraju w tej konkurencji, należący od sześciu lat do Mirco di Tory.

Młodzieżowy mistrz olimpijski właśnie na 100 m grzbietem z ubiegłego roku pokonał we wtorek dwie długości basenu w 53.49 s, a więc szybciej o dwadzieścia osiem setnych sekundy szybciej od dotychczasowego rekordu Włoch. Jego rezultat pozwolił mu uplasować się na szóstym miejscu wśród najszybszych zawodników w 2015 roku na całym świecie i zapewnić sobie miejsce w kadrze na mistrzostwa świata. Włoski czempionat jest bowiem pierwszym etapem kwalifikacji reprezentacji Italii na sierpniowe zawody w Kazaniu (ci, którym nie uda się spełnić wymaganych kryteriów, będą mogli spróbować swoich sił jeszcze podczas Trofeo Sette Coli).

Występ Sabbioniego nie zakończył wielkich emocji. Po zwycięstwie Margherity Panziery na 100 m stylem grzbietowym (1:00.83) i złotym medalu dla Francesco di Lecce na 50 m stylem klasycznym (27.75 s), nadszedł czas na długo wyczekiwany finał 400 m stylem dowolnym kobiet z Federicą Pellegrini. Włoska gwiazda po raz ostatni na tym dystansie na mistrzostwach swojego kraju przegrała w 2006 roku z Allesią Filippi. Przez kolejne lata (z przerwą na 2013 rok, kiedy nie wystartowała w tej konkurencji) nie miała już sobie równych - aż do dziś, kiedy to wyprzedziły ją aż dwie zawodniczki. Zwyciężyła Alice Mizzau, która od roku trenuje razem z Mireią Belmonte pod okiem Freda Vergnoux. W dzisiejszym finale uzyskała czas 4:06.22 i okazała się lepsza o 0.56 s od Diletty Carli. Pellegrini zakończyła wyścig z czasem 4:08.27.

Już chwilę później włoscy kibice mogli napawać się widokiem swojego kandydata do medali na długich dystansach w Kazaniu i Rio de Janeiro, Gregorio Paltrinieriego. Złoto na 800 m stylem dowolnym dał mu czas 7:50.43. W tym sezonie lepiej w tej konkurencji radzili sobie jedynie Mackenzie Horton, Sun Yang i Peter Bernek. Poniżej bariery ośmiu minut popłynął dziś również Samuel Pizzetti (7:57.83). W Riccione zabrakło natomiast rekordzisty Europy, Gabriele Dettiego, który dopiero wraca do zdrowia po infekcji układu moczowego.

Na zakończenie rywalizacji indywidualnej wśród pań na najwyższym stopniu podium stanęła Alessia Polieri, która była najszybsza na 200 m stylem motylkowym (2:08.62), natomiast wśród mężczyzn na 100 m stylem dowolnym pierwsze miejsce zajął Marco Orsi. Włoski sprinter uzyskał wynik 48.50 s, który przesunął go na piątą lokatę wśród najszybszych zawodników trwającego sezonu. Tuż za Orsim finiszował Filippo Magnini (48.79 s), a brąz trafił do Luci Dotto (49.04 s).