Szczecin 2016: Petryka i Zgierski wykorzystali okazję

Szymon Gagatek 2016-05-30 17:30

Nikola Petryka i Maksymilian Zgierski wykorzystali absencję faworytów i wygrali finałowe wyścigi na nieolimpijskim dystansie 50 m stylem motylkowym podczas ostatniego dnia mistrzostw Polski w Szczecinie. Oboje po raz pierwszy w życiu stanęli na podium indywidualnej rywalizacji na krajowym czempionacie wśród seniorów. Bardzo dobrym wynikiem popisał się zwłaszcza zawodnik z Łodzi.

Dwudziestodwulatek pokonał jedną długość basenu w czasie 23.66 s. Do tej pory w historii polskiego pływania tak dobrze radził sobie tylko Konrad Czerniak. Dziś podopiecznego Bartosza Kizierowskiego zabrakło jednak na starcie z powodu choroby. Rezultat Zgierskiego to jedenasty w tym roku wynik na świecie, który na niedawnych mistrzostwach Europy w Londynie pozwoliłby mu zająć piątą pozycję! Reprezentant AZS UŁ PŁ Łódź wyprzedził wyraźnie resztę stawki, na czele z nowym rekordzistą kraju wśród 17-latków, Kacprem Stokowskim z G-8 Bielany Warszawa (24.19 s). Na trzecim stopniu podium znalazł się natomiast Oskar Krupecki (24.30 s). Warto też dodać, że najlepszy czas w dziejach naszego kraju wśród 16-latków (24.75 s) po trzech tygodniach ponownie wyśrubował Jakub Smoliński z Jedynki Ożarów Mazowiecki. Dało mu to ostatecznie ósmą lokatę.

Podium 50 m stylem motylkowym mężczyzn:
1. Maksymilian Zgierski (AZS UŁ PŁ Łódź)   23.66
2. Kacper Stokowski (G-8 Bielany Warszawa)   24.19 [rekord Polski 17-latków]
3. Oskar Krupecki (Śląsk Wrocław)   24.30

Wśród kobiet górą z finałowej rywalizacji wyszła Nikola Petryka. Zawodniczka Śląska Wrocław okazała się lepsza od szesnastoletniej Katarzyny Kołodziej z Unii Oświęcim o zaledwie dwie setne sekundy, notując rezultat 27.72 s. Trzecią pozycję zajęła urodzona w 2001 roku Karolina Jurczyk (27.89 s). Tym samym reprezentantka Dziewiątki Dzierżoniów została najmłodszą - obok Lidii Halickiej, drugiej na 200 m stylem zmiennym  - zdobywczynią medalu w trakcie zawodów w Szczecinie. Cała trójka dziewcząt, które stanęły dziś na podium, po raz pierwszy w życiu złamała w tej konkurencji barierę dwudziestu ośmiu sekund.