Lublin 2015: Kuczko czeka na następcę

Szymon Gagatek 2015-12-20 12:07

- Życzę wszystkim żabkarzom powodzenia, żeby ten wynik 2:06.61 został w końcu pobity - mówił w trakcie uroczystości oficjalnego zakończenia swojej sportowej kariery Sławomir Kuczko. Dwukrotny mistrz Europy od lat czeka aż należący do niego rekord kraju na dystansie 200 m stylem klasycznym zostanie poprawiony. Czy dziś ktokolwiek zdoła się zbliżyć do tego rezultatu?

W wielkim finale nie tej konkurencji nie zabraknie żadnego z czołowych polskich żabkarzy. Najlepszy rezultat eliminacji uzyskał osiemnastoletni Jacek Arentewicz. Czwarty zawodnik Igrzysk Europejskich i brązowy medalista poprzedniego krajowego czempionatu właśnie na 200 m stylem klasycznym pokonał osiem długości basenu w 2:11.05 i o niespełna sekundę wyprzedził Jana Kozakiewicza (2:11.98). Trzecie miejsce zajął aktualny wicemistrz kraju, Maciej Certa (2:12.24).

Dopiero na siódmej pozycji został natomiast sklasyfikowany obrońca tytułu, Marcin Stolarski. Dziewiętnastolatek z Żoliborza Warszawa, który w ubiegłym roku w Ostrowcu Świętokrzyskim wywalczył pierwsze w swoim życiu złoto mistrzostw Polski seniorów, zanotował wynik 2:13.74 - dokładnie taki sam jak inny z faworytów, reprezentant AZS AWF Katowice, Mikołaj Machnik.

Do magicznego wyniku 2:06.61, który Kuczko uzyskał na mistrzostwach Europy w Helsinkach w 2006 roku, wszystkim zabrakło więc sporo. Prawdziwa walka na najwyższym poziomie rozpocznie się jednak dopiero w sesji finałowej (około godziny 16:27). By wywalczyć minimum na czempionat Starego Kontynentu, będzie trzeba ustanowić nowy rekord Polski. Rezultat dający przepustkę na zawody w Londynie wynosi bowiem 2:06.35.