GRAND PRIX MAŁOPOLSKI W OŚWIĘCIMIU - RUNDA IV - PODSUMOWANIE

Joanna Kwatera 2013-05-20 22:41

W niedzielę 19 maja rozegrana została kolejna – czwarta już runda Grand Prix Małopolski, którą tym razem zorganizował wraz z Małopolskim Okręgowym Związkiem Pływackim - klub UKP Oświęcim i MOSiR Oświęcim. Na 50-metrowej pływalni w Oświęcimiu wystartowało 182 zawodników z 24 klubów – frekwencja trochę uboższa, gdyż zawody te pokryły się z terminem rozgrywanego w Drzonkowie Grand Prix Polski.

Wśród kobiet, w kategorii OPEN, te zawody to rywalizacja pomiędzy dwoma klubami: AZS AGH Kraków i Unią Oświęcim. Na dystansach od 50 do 200m stylem dowolnym, za sprawą Anny Kaweckiej oraz Natalii Pawlaczek, widoczna była dominacja klubu z Krakowa. Długie dystanse kraulowe wygrała Joanna Bartoszek z AZS AWF Katowice, a tuż za nią dopłynęły do mety zawodniczki miejscowego klubu Paulina Lewandowska i Joanna Szczepanik (na dystansie 400m) oraz Szczepanik i Magdalena Kubacka (na dystansie 800m). 50 i 100m stylem grzbietowym wygrała Jagoda Piechocka z AZS AGH Kraków, a dystans 200m tym samym stylem, z dużą przewagą Paulina Uryga z Korony Kraków. Wszystkie trzy dystanse 50, 100 i 200m stylem motylkowym zwyciężyła Marcelina Radlińska z AZS AGH Kraków, a 200 i 400m stylem zmiennym Kamila Kunka z Unii Oświęcim. Ciekawą sytuację obserwowaliśmy w wyścigach w stylu klasycznym, gdzie błyszczały trzy nazwiska – Zuzanna Kit (Dziewiątka Kalisz), Agata Mietlińska (Gilus Gilowice) i wielka nadzieja polskiego pływania Olimpia Prochownik (Unia Oświęcim). Na dystansach sprinterskich 50 i 100m najlepszy czas w klasyfikacji OPEN uzuskała Kit, a zaraz za nią finiszowała 14-letnia Prochownik. Na dystansie 200m natomiast najszybciej popłynęła Mietlińska, a za nią na mecie zameldowała się Kit. Olimpia Prochownik na wszystkich trzech dystansach swoimi wynikami deklasowała rywalki ze swojej grupy wiekowej oraz wyprzedzała wiele z nich ze starszych grup wiekowych.

Wśród mężczyzn wyróżniało się kilka nazwisk, które zdominowały poszczególne style i dystanse. Łukasz Kudła z AZS AWF Katowice wygrał konkurencje - 50, 100 i 200m stylem motylkowym oraz 800m stylem dowolnym. 50 i 100m stylem dowolnym wygrał Kamil Ambroziak z Dziewiątki Kalisz. Marcin Suzin z AZS AGH Kraków triumfował na 200 i 400m stylem zmiennym, a także zajmował drugie lokaty na dystansach 100m stylem dowolnym i 50m stylem klasycznym. W stylu grzbietowym na 50 i 100 zdecydowanie dominował Tomasz Odomirski z Jordana Kraków.

Najlepszymi zawodniczkami tej rundy Grand Prix Małopolski zostały:
- w kat. 16lat + – Natalia Pawlaczek z sumą 1388 pkt, przed koleżankami klubowymi Anną Kawecką i Marceliną Radlińską,
-w kat. 15lat – Agata Mietlińska, gromadząc 1262 pkt, przed Wandą Kurowską (SMS Galicja Kraków) i Miriam Kwiatek (Gilus Gilowice)
-w kat. 14lat – Olimpia Prochownik, zdobywając 1220pkt, przed Angeliką Rogowską (SMS Galicja Kraków) i Dominiką Adamiec (Unia Oświęcim).

Najlepszymi zawodnikami zawodów zostali:
-w kat. 16lat + - Łukasz Kudła z łączną sumą 1367 pkt, przed Marcinem Suzinem i Kamilem Ambroziakiem,
-w kat. 15lat – Karol Trela(Gilus Gilowice), który zdobył 1089pkt, przed zawodnikami Unii Oświęcim: Konradem Seremetem i Arkadiuszem Topolskim,
-w kat. 14lat – Paweł Szczepaniak (SMS Galicja Kraków), osiągając w sumie 1003 pkt, przed Michałem Macnerem (Park Wodny Tarnowskie Góry) oraz Maciejem Królikowskim (Unia Oświęcim).

W klasyfikacji drużynowej – wszystkie trzy kategorie wiekowe wygrali zawodnicy Unii Oświęcim. Drugą lokatę w kat. wiekowej 16lat + zajęli zawodnicy AZS AGH Kraków, a trzecią ekipa Jordana Kraków. W kat. wiekowej 15lat drudzy byli zawodnicy z Dziewiątki Kalisz, a trzecie miejsce zdobył zespół SMS Galicja Kraków. W kat. wiekowej 14lat zespół SMS Galicji Kraków wywalczył drugą lokatę , a MMKS Kędzierzyn Koźle trzecią.

W klasyfikacji medalowej OPEN zawodnicy Unii Oświęcim wręcz zmiażdżyli rywali, zdobywając 100 medali (29 złotych, 40 srebrnych i 31 brązowych). Pływacy SMS Galicji Kraków zdobyli ich 32, a AZS AGH Kraków w sumie 21.