ALE TO JUŻ BYŁO... - PODSUMOWANIE LETNICH OTWARTYCH MISTRZOSTW POLSKI MASTERS

Joanna Kwatera 2014-07-01 23:00

Zakończyły się już Letnie Otwarte Mistrzostwa Polski w pływaniu w kategorii Masters, rozgrywane w Olsztynie w dniach 27-29 czerwca. Kolejne rekordowe mistrzostwa, podczas których ustanowiono aż 102 nowe rekordy Polski w różnych kategoriach wiekowych w konkurencjach indywidualnych i sztafetowych. Na pływalni Aquasfera tempo zarówno rozgrywania zawodów jak i samych wyścigów nie spadało ani na chwilę. Bez wytchnienia pływacy stawali na słupkach startowych, bijąc rekord za rekordem…

Ogólnie całe zawody stały na bardzo wysokim poziomie. W tym roku bardzo mocną ekipę przywieźli Rosjanie, a szczególnie team Zvezdy Rosii, którego zawodnicy zajęli w klasyfikacji medalowej trzecie miejsce, zdobywając łącznie 64 medale. Doskonała postawa reprezentantów tej drużyny zaowocowała też zdobyciem dwóch pierwszych miejsc w klasyfikacji na najlepszą zawodniczkę mistrzostw, na podstawie 4 najlepszych startów. I tak zwyciężczynią została Regina Sych, która zdobyła 4 złote medale na dystansach: 50, 100 i 200m stylem dowolnym (osiągając odpowiednio czasy 27.63, 1:00.88 i 2:14.06) oraz 50m stylem motylkowym (30.53). Drugie miejsce zajęła jej koleżanka z klubu Olga Borisova, która również wystartowała w 4 wyścigach i wszystkie je wygrała. Co ciekawe brała udział dokładnie w tych samych konkurencjach co jej młodsza koleżanka z teamu: 50, 100, 200m stylem dowolnym oraz 50m stylem motylkowym. Na trzecim miejscu w tej klasyfikacji znalazła się reprezentantka zespołu KU AZS UAM Poznań – Karolina Stadnik, zdobywając łącznie 6 medali (1 złoty i 5 srebrnych), a doskonałe wyniki jakie uzyskała oraz nowe rekordy Polski na dystansach 50,100,200 i 800m stylem dowolnym oraz 50m stylem grzbietowym dały jej tak wysokie miejsce w tej klasyfikacji. Na kolejnej pozycji znalazła się „Weteranka” z Zabrza, multimedalistka Mistrzostw Europy z Eindhoven – Renata Bastek, zdobywając 5 złotych medali i ustanawiając rekord Polski na dystansie 200m stylem grzbietowym. Piąta w tabeli znalazła Sandra Pietrzak z pięcioma medalami.

Godny podkreślenia jest również występ reprezentantki KP Koziegłowy – Ewy Szały, która ustanowiła na tych mistrzostwach aż 9 nowych rekordów Polski i zdobyła w sumie 8, a w tym aż 6 złotych medali.

Wśród mężczyzn tytuł najlepszego zawodnika mistrzostw wywalczyli dwaj pływacy: olimpijczyk z Sydney Marcin Kaczmarek (Legia Warszawa), który zdobył pięć złotych medali, a punkty uzyskane za cztery najlepsze konkurencje: 200m stylem grzbietowych (2:17.52), 100m stylem motylkowym (59.48 RP), 100m stylem grzbietowym (1:03.01) i 50m stylem grzbietowym (28.84), dały mu łącznie 3298 pkt. Drugim zawodnikiem z identyczną ilością punktów został Marcin Babuchowski (AZS UŁ Pł. Łódź), który zdobył sześć złotych medali, a zwycięstwo w klasyfikacji punktowej dały mu wyniki na dystansach: 100m stylem motylkowym (56.56 RP), 100m stylem dowolnym (53.75 RP), 200m stylem dowolnym (2:01.62 RP) i 200m stylem zmiennym (2:14.89 RP). Na trzeciej pozycji zameldował się reprezentant Warsaw Masters Team – Mirosław Warchoł, który z doskonałymi rezultatami i trzema nowymi rekordami Polski zwyciężał na dystansach 100 i 200m stylem grzbietowym oraz 100m stylem dowolnym i 200m stylem zmiennym. Czwarte miejsce zajął mistrz i vicemistrz zeszłorocznych mistrzostw Europy w Eindhoven – Arkadiusz Berwecki (Motyl Senior Mosir Stalowa Wola), zdobywając w sumie 8 medali, a na piątej lokacie uplasował się Marcin Szczypiński (Wodnik 29 Katowice) z siedmioma krążkami.

W klasyfikacji medalowej niekwestionowanym zwycięzcą został zespół Warsaw Masters Team, zdobywając łącznie aż 101 medali (40 złotych, 28 srebrnych i 33 brązowe). Na drugim miejscu uplasowała się drużyna Weterana Zabrze z 44 krążkami, a na trzecim rosyjski zespół Zvezdy Rosii z 64 medalami. Gospodarze AZS UWM Mrs Olsztyn zajęli lokatę tuż za podium, a ich zawodnicy wywalczyli w sumie 49 medali.

„Pierwsze koty za płoty” – może podsumować Olsztyn swoje pierwsze zawody z cyklu Masters. Były to mistrzostwa szybkie, przeprowadzone sprawnie, w pięknym i spełniającym najwyższe standardy obiekcie, a kilka niedociągnięć organizacyjnych (charakterystycznych właśnie dla kategorii Masters) na pewno w przyszłości zniweluje. Serdecznie gratulujemy rekordzistom Polski, medalistom oraz wszystkim tym, którzy w tych zawodach pokonali swoje bariery i ustanowili swoje małe rekordy życiowe! Teraz czas na wakacyjny odpoczynek, a po nim kolejne przygotowania do Zimowych Mistrzostw Polski w Katowicach.