Mistrzostwa Japonii: Hagino liderem światowego rankingu

Szymon Gagatek 2015-04-10 01:42

Trzeci dzień mistrzostw Japonii w pływaniu w Tokio stał pod znakiem rewelacyjnego występu Kosuke Hagino na dystansie 200 m stylem dowolnym. Wielki talent z Kraju Kwitnącej Wiśni uzyskał dziś czas 1:45.82, który pozwolił mu wywalczyć drugie złoto krajowego czempionatu i zostać liderem tegorocznego światowego rankingu w tej konkurencji.

Hagino przeskoczył w zestawieniu najszybszych pływaków globu Camerona McEvoy'a i Yannicka Agnela - jedynych zawodników, którzy w trwającym sezonie letnim również byli w stanie złamać barierę minuty i czterdziestu sześciu sekund. Srebrny medal na finiszowych metrach zapewnił sobie Dayia Seto (1:47.71), wyprzedzając o dwie setne sekundy Yuukiego Koboriego.

Dobry start na 50 m stylem grzbietowym zaliczył z kolei ubiegłoroczny mistrz Igrzysk Azjatyckich, Junya Koga, jedną długość basenu pokonując w 24.75 s. Szybciej w 2015 roku pływali jedynie Francuzi, Camille Lacourt i Jeremy Stravius. Na tym samym dystansie w stylu klasycznym złoto trafiło dziś do Hiromasy Sakimoto (27.68 s), który wyprzedził Ryoutę Nomurę (27.74 s) i Yasuhiro Kosekiego (27.78 s).

W kobiecych konkurencjach, w których poznaliśmy dziś ostateczne rozstrzygnięcia, najbardziej imponujący okazał się występ Kanako Watanabe, która zwyciężyła na 100 m stylem klasycznym. Dwie długości basenu pokonała w finale w 1:06.45, a więc w czasie który daje jej w tym momencie trzecie miejsce na świecie w 2015 roku, jedynie za Yulią Efimovą i Rutą Meilutyte. Japonka nie miała sobie równych wśród dzisiejszych rywalek. Srebrna medalistka, Runa Imai, straciła do niej dokładnie sekundę i jedną setną, a trzecia była Rie Kanetou (1:07.61).

Piąte miejsce w rywalizacji żabkarek zajęła urodzona w 2000 roku Yukino Miyasaka, która już w tak młodym wieku była w stanie pokonać 100 metrów na długim basenie w 1:07.73 (czyli znacznie szybciej od rekordu Polski seniorek). Jeszcze lepiej na dystansie 200 m stylem dowolnym poradziła sobie jej rówieśniczka, Rikako Ikee, która stanęła na najniższym stopniu podium, śrubując ustanowiony wczoraj juniorski rekord kraju wynikiem 1:58.77. Zaledwie o osiem setnych sekundy wyprzedziła ją Sachi Mochida, a najszybsza była Chihiro Igarashi (1:58.12).

Niewiele zabrakło, a kolejne złoto na mistrzostwach kraju wywalczyłaby trzydziestosześcioletnia Noriko Inada. Tym razem wielokrotna rekordzistka świata w pływaniu Masters stanęła na drugim stopniu podium na dystansie 100 m stylem dowolnym, uzyskując w finale czas 1:01.27. Pokonała ją jedynie młodsza o szesnaście lat Sayaka Akase (1:00.83).

Jednym z ważniejszych wydarzeń dnia był rekord kraju, ustanowiony przez Miki Uchidę w półfinałach 50 m stylem dowolnym kobiet. Jedną długość basenu pokonała w 24.97 s i została pierwszą Japonką w historii, która złamała magiczna barierę dwudziestu pięciu sekund. Z trzecim wynikiem do finału weszła Rikako Ikee, która również w tej konkurencji poprawiła najlepszy juniorski czas w dziejach swojego kraju (25.34 s). Wśród mężczyzn bardzo dobrze spisał się Shinri Shioura (22.08 s) i to on będzie jutro głównym kandydatem do złota.

O kolejne złoto powalczy w piątek Kosuke Hagino, który dziś po południu nie dał szans swoim rywalom w półfinałach 200 m stylem zmiennym, uzyskując czas 1:58.07. W zmaganiach pań najszybsza była natomiast Sakiko Shimizu (2:11.91). Z kolei na 200 m stylem motylkowym mężczyzn powinno jutro dojść do ciekawego starcia młodości z doświadczeniem, czyli pojedynku Daiyi Seto (1:55.72) z Takeshim Matsudą (1:56.23)