Czerniak już z biletem do Kazania!

Szymon Gagatek 2015-03-28 19:59

Konrad Czerniak został dziś oficjalnie pierwszym pływakiem z naszego kraju, który zapewnił sobie start na mistrzostwach świata w Kazaniu! Podopieczny Bartosza Kizierowskiego zdobył tytuł wicemistrza Hiszpanii na dystansie 50 m stylem dowolnym i już w kwalifikacjach tej konkurencji wypełnił minimum Polskiego Związku Pływackiego na czempionat globu.

Związek przychylił się do prośby wystosowanej przez puławianina, by ten mógł uzyskać kwalifikację już podczas mistrzostw Hiszpanii w Maladze. Czerniak opowiadał o tym w wywiadzie z naszym portalem: - Kierując się doświadczeniem z poprzednich lat zwróciliśmy się z prośbą do Polskiego Związku Pływackiego o możliwość wypełnienia minimum wcześniej. W minionych sezonach często dochodziło do takich sytuacji, że moja grupa treningowa wchodziła w okres odpuszczenia, a ja zaczynałem ciężkie treningi, a wiadomo nie od dziś, że samemu trenuję się ciężko. Mam więc nadzieję, że taka zmiana wpłynie na moją formę korzystnie.

Ubiegłoroczny mistrz Europy na dystansie 100 m stylem motylkowym wykorzystał dziś już swoją pierwszą szansę na wywalczenie biletu do Kazania. W kwalifikacjach 50 m stylem dowolnym popłynął najszybciej w całej stawce, uzyskując czas 22.13 s, lepszy od minimum o dwanaście setnych sekundy. W popołudniowym finale jedną długość basenu pokonał o jedną setną sekundy wolniej i ostatecznie rywalizację zakończył ze srebrnym medalem. Szybszy od naszego reprezentanta okazał się jedynie Włoch, Marco Orsi, który poprawił rekord mistrzostw (21.96 s). Wynik Czerniaka z kwalifikacji daje mu w tym momencie szóste miejsce w zestawieniu najszybszych zawodników w tej konkurencji na świecie w rozpoczynającym się sezonie!

W kolejnych dniach podopieczny Bartosza Kizierowskiego wystartuje w innych swoich "tradycyjnych" konkurencjach: 100 m stylem dowolnym oraz 50 i 100 m stylem motylkowym.

Gwiazdą sobotniej rywalizacji w Maladze została oczywiście Mireia Belmonte Garcia. Hiszpanka zdobyła dwa złote medale: na 1500 m stylem dowolnym i 200 m stylem motylkowym. W pierwszej z tych konkurencji uzyskała czas 8:28.53, przez większość wyścigu dając dyktować tempo Beatriz Gomez Cortes, która ostatecznie straciła do zwyciężczyni trzy sekundy. Kilkadziesiąt minut wcześniej kalkulacji nie było. Cztery długości basenu stylem motylkowym Belmonte pokonała w 2:05.86, bijąc rekord mistrzostw i uzyskując najlepszy w tym roku wynik na świecie! Na wysokim poziomie stał również finał tej konkurencji wśród mężczyzn. Zwycięstwo trafiło do dziewiętnastoletniego Singapurczyka, Quah Zeng Wena, który zanotował czas 1:56.85. Szybciej w tym sezonie pływało jedynie pięciu zawodników.