Smak złota

Szymon Gagatek 2013-07-10 22:22

Dzień w Poznaniu nie mógł się skończyć lepiej. Złoty medal wywalczony przez naszych zawodników w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym smakuje wyjątkowo. Ta zdobycz okraszona była dodatkowo rekordem Polski. Więcej medali pierwszego dnia Mistrzostw Europy juniorów nie udało się wywalczyć, ale dobrych występów naszych zawodników nie zabrakło.

Rok temu w Antwerpii Polacy zakończyli finałowy wyścig na trzeciej pozycji, za Rosją i Niemcami. Tym razem było zupełnie inaczej. Nasza sztafeta była najlepsza już w kwalifikacjach. Przed walką o medale Kacpra Łopacińskiego zastąpił Rafał Bugdol. Polacy wystartowali podobnie jak rano, szybko. Jan Hołub (50.22 s) i Bugdol (50.81 s) spowodowali, że na półmetku nasi zawodnicy byli na prowadzeniu. Maciej Falaciński (51.42 s) utrzymał miejsce w czołówce i przygotował dobrą pozycję wyjściową dla Sebastiana Szczepańskiego. Ten finiszował jeszcze lepiej niż w kwalifikacjach. Na swojej zmianie uzyskał czas 49.26 s i zapewnił swojej ekipie złoto! Czas 3:21.71 to nowy rekord Polski osiemnastolatków, o dziewięć dziesiątych polscy pływacy wyprzedzili dziś Rosjan, a o sekundę Niemców.

W rywalizacji dziewcząt Polki zostały sklasyfikowane na siódmej pozycji. Zwyciężyły Rosjanki, z nowym rekordem Mistrzostw Europy: 3:42.58.

Rekordem Polski popisał się Wojciech Wojdak. W finale na dystansie 400 m stylem dowolnym do samego końca walczył o medal ze starszymi o rok Janem Micką z Czech, Matthew Johnsonem z Wielkiej Brytanii i Włochem, Andreą D’Ariggo. Na ostatnim nawrocie był nawet na prowadzeniu, ale ostatnie metry lepiej pokonali jego rywale. Wojdak skończył wyścig na czwartym miejscu, tracąc do trzeciego D’Ariggo tylko sześć setnych sekundy! Wynik jaki uzyskał, 3:51.80 jest jednak nowym rekordem Polski siedemnastolatków (poprzedni należał do Krzysztofa Pielowskiego i wynosił 3:53.66). Jeszcze przed tegorocznymi Mistrzostwami Polski rekord życiowy Wojtka był równy 4:00.73. W Olsztynie udało mu się uzyskać czas 3:56.85, a dziś poprawił życiówkę o ponad pięć sekund!

Piąte miejsce na dystansie 50 m stylem klasycznym zajęła Dominika Sztandera. Polka najszybsza była rano (32.23 s), popołudniu z szóstym czasem weszła do finału, w którym ostatecznie uplasowała się właśnie na piątej pozycji. Wygrała Viktoriya Solntseva z Ukrainy, która poprawiła rekord mistrzostw. Wynik 30.83 s jest jednym z lepszych w tym roku na świecie. W rankingu plasuje Ukrainkę na siódmej pozycji!

Pozycję niżej sklasyfikowany został w finale 50 m stylem motylkowym Mateusz Chaba (24.64 s), natomiast Jowita Sieńczyk zajęła ostatecznie ósmą pozycję w rywalizacji na 400 m stylem zmiennym (4:58.82).

Udział w jutrzejszych finałach zapewnili sobie dziś Mateusz Nachtman na dystansie 200 m stylem klasycznym (Polak w półfinałach był dziesiąty, z czasem 2:17.71) i Agata Magner, która awansowała do najlepszej dziesiątki 200 m stylem grzbietowym z szóstym rezultatem (2:15.88).