Zwycięstwa Polaków w Paryżu

Szymon Gagatek 2014-11-09 21:44

Dziesięcioro pływaków z naszego kraju wystartowało w czasie tego weekendu w regionalnych mistrzostwach klubowych, które odbyły się w Paryżu. Polacy wspomogli w walce o jak najwyższą pozycję klub CSM Clamart, w barwach którego wystartowali. Konkurencje indywidualne w stolicy Francji wygrywali Mateusz Wysoczyński, Maciej Certa, Marcin Opalski i Jakub Pasula.

Wszyscy nasi zawodnicy mieli okazję do zaprezentowania swoich umiejętności w jednej konkurencji indywidualnej. Dobrze spisali się mężczyźni. Mateusz Wysoczyński zwyciężył na swoim koronnym dystansie, 200 m stylem grzbietowym, łamiąc barierę dwóch minut (1:59.66), Maciej Certa okazał się najlepszy na 200 m stylem klasycznym, uzyskując czas 2:11.41, który jest jak na razie najlepszym w tym sezonie wynikiem w naszym kraju, Marcin Opalski nie miał sobie równych na 200 m stylem motylkowym (2:01.11), natomiast Jakub Pasula zajął pierwsze miejsce na 100 m stylem dowolnym (49.59 s). W pierwszej trójce znalazł się również Karol Zaczyński, który 200 m stylem zmiennym pokonał w 2:08.22. W tej konkurencji szans rywalom nie dał Szwed, wicemistrz Europy z Herning w tej konkurencji, Simon Sjoedin. Piąty na 100 m stylem klasycznym był Filip Rowiński.

Polacy stanowili też o sile sztafet: 10x50, 4x100 i 4x200 m stylem dowolnym oraz 4x100 m stylem zmiennym. W każdej z tych konkurencji ekipa CSM Clamart zajmowała drugie miejsce, na takiej lokacie klub uplasował się również w klasyfikacji generalnej zawodów wśród mężczyzn. Niewiele jednak zabrakło, a Clamart zakończyłby zmagania na pozycji siódmej. Pierwotnie w wynikach ostatniej konkurencji, 4x100 m stylem zmiennym, przy sztafecie złożonej z Wysoczyńskiego, Certy, Opalskiego i Pasuli widniała bowiem dyskwalifikacja za falstart w stylu klasycznym. Oznaczało to brak punktów dla klubu i spadek w ostatecznym zestawieniu na siódme miejsce. Ostatecznie jednak rezultat 3:39.41 został przywrócony.

Wśród kobiet najwyżej sklasyfikowaną zawodniczką z naszego kraju została Paulina Sikora, która 200 metrów stylem motylkowym pokonała w 2:14.22, co dało jej drugą pozycję w finalnym zestawieniu, jedynie za Sharon van Rouwendaal. Na 100 m stylem motylkowym prawdziwą klasę pokazała gwiazda zawodów, Sarah Sjoestroem, która uzyskała czas 56.54 s, czwarty w tym roku na świecie. Trzecie miejsce w tej konkurencji zajęła Natalia Pawlaczek (1:03.64). Także na trzeciej lokacie zmagania na 100 m stylem grzbietowym zakończyła Zuzanna Mazurek (1:04.68). Siódma na 100 m stylem dowolnym była Katarzyna Ptasińska.

Polki walczyły też w sztafetach. Drużyna Clamart kończyła wyścigi na dystansach 10x50 m stylem dowolnym i 4x100 m stylem zmiennym na piątej pozycji, a na 4x100 i 4x200 m stylem dowolnym lokatę niżej. Klub, w barwach którego startowały nasze zawodniczki, w łącznej klasyfikacji punktowej kobiet zajął czwarte miejsce.