Rekordy życiowe Baranowskiej w Wuppertalu

Szymon Gagatek 2015-11-10 14:44

Katarzyna Baranowska znów w świetnej formie! Nasza znakomita zmiennistka podczas mistrzostw Nadrenii Północnej-Westfalii w Wuppertalu wywalczyła aż pięć złotych medali, w kilku konkurencjach poprawiając swoje rekordy życiowe. Jej rezultat z finału 200 m stylem zmiennym to również najlepszy w tym roku wynik w naszym kraju.

Trenująca na co dzień za naszą zachodnią granicą zawodniczka AZS AWFiS Gdańsk w Wuppertalu wystartowała w pięciu indywidualnych konkurencjach, we wszystkich kończąc rywalizację na pierwszym miejscu. W sobotę Polka była najlepsza na 200 i 400 m stylem zmiennym (kolejno 2:11.90 i 4:44.75) oraz na 200 m stylem grzbietowym (2:09.52). Na ostatnim z tych dystansów ustanowiła swoją nową życiówkę, co pozwoliło jej wskoczyć na piąte miejsce w historii polskiego pływania. Lepsze rezultaty na krótkim basenie uzyskiwały do tej pory jedynie Alicja Tchórz, Klaudia Naziębło, Zuzanna Mazurek i Aleksandra Miciul.

Drugiego dnia mistrzostw Baranowska dołożyła do swojej kolekcji kolejne dwa złota, okraszone rekordami życiowymi. Na dystansie 100 m stylem grzbietowym została czwartą Polką w dziejach, której udało się złamać barierę jednej minuty (59.90 s), natomiast cztery długości basenu w stylu zmiennym pokonała w 1:01.39 i pokazała, że również w tej konkurencji może się liczyć w walce o medale na krajowym czempionacie w Lublinie. Jej dotychczasowy najlepszy rezultat w karierze (1:01.85) został poprawiony po raz pierwszy od 2005 roku i dał jej awans na trzecie miejsce w zestawieniu wszechczasów polskiego kobiecego pływania w tej konkurencji. W tym momencie podopieczna Michaela Bryji plasuje się w tej klasyfikacji jedynie za Alicją Tchórz i Aleksandrą Urbańczyk.

Do swojego dorobku nasza reprezentantka dołożyła jeszcze dwa brązowe krążki w barwach SG Bayer Wuppertal. Na dystansie 4x50 m stylem zmiennym wystąpiła na zmianie w stylu klasycznym (31.34 s), natomiast w rywalizacji sztafet 4x50 m stylem dowolnym pokonała ostatni odcinek w 25.69 s.

Teraz Baranowskiej pozostały już ostatnie dni na przygotowanie się do mistrzostw Niemiec, które również odbędą się w Wuppertalu w dniach 19-22 listopada. To właśnie tam będzie mogła wywalczyć kwalifikację na grudniowe mistrzostwa Europy w Izraelu. Jej powrót do kadry narodowej po dokładnie dziesięciu latach od czempionatu Starego Kontynentu w Trieście, gdzie dwukrotnie stawała na najwyższym stopniu podium, byłby czymś absolutnie wyjątkowym.