Mistrzostwa Japonii: Irie bezkonkurencyjny

Szymon Gagatek 2015-04-09 01:16

Ryosuke Irie potwierdził dziś, że na mistrzostwach świata w Kazaniu będzie jednym z najpoważniejszych kandydatów do medali w stylu grzbietowym. Japończyk podczas drugiego dnia mistrzostw Japonii w Tokio wygrał rywalizację na dystansie 100 metrów i został pierwszym zawodnikiem w 2015 roku, któremu udało się złamać w tej konkurencji barierę pięćdziesięciu trzech sekund.

Irie pokonał dwie długości basenu w 52.99 s i wskoczył na pierwsze miejsce w światowym rankingu. Reprezentant Japonii jest liderem zestawienia najszybszych zawodników sezonu również na dwukrotnie dłuższym dystansie. W dzisiejszym wyścigu medalowym okazał się lepszy o ponad pół sekundy od Masakiego Kaneko (53.56 s). Niespodzianki nie było również w jedynej kobiecej konkurencji, w której rozdano dziś medale. Na dystansie 100 m stylem motylkowym zwyciężyła Natsumi Hoshi, która uzyskała czas 58.62 s.

Najciekawszym finałem dnia miała być rywalizacja mężczyzn na 100 m stylem klasycznym. Fantastycznie obsadzony wyścig wygrał urodzony w 1992 roku Yasuhiro Koseki, któremu udało się złamać barierę jednej minuty (59.73 s). Tuż za nim finiszował Ryo Tateishi (1:00.04), a na najniższym stopniu podium stanął legendarny Kosuke Kitajima (1:00.18). Złoto na dystansie 800 m stylem dowolnym, z piątym w tym roku wynikiem na świecie, wywalczył Yousuke Miyamoto (7:53.05), a na 50 m stylem motylkowym najszybszy okazał się Takeshi Kawamoto (23.60 s), który o zaledwie trzy setne sekundy wyprzedził Masayukiego Kishidę.

Rewelacją dnia okazała się urodzona w 2000 roku Rikako Ikee, która awansowała do finału 200 m stylem dowolnym kobiet z najlepszym rezultatem (1:59.01), bijąc w półfinale juniorski rekord kraju! W tej samej konkurencji wśród mężczyzn w jutrzejszej walce o medale faworytem będzie Kosuke Hagino, który po południu pokonał cały dystans w 1:46.73. Prawdziwą sensacją było natomiast odpadnięcie z rywalizacji na dystansie 100 m stylem klasycznym Satomi Suzuki. Brązowa medalistka olimpijska z Londynu zajęła dopiero dziewiąte miejsce w półfinałach, które wygrała Kanako Watanabe z czasem 1:06.64.