Lublin 2016: Rekordowy początek Stokowskiego

Szymon Gagatek 2016-03-12 11:43

Kacper Stokowski rewelacyjnie rozpoczął swój udział w mistrzostwach Polski zawodników urodzonych w 1998 i 1999 roku. Reprezentant G-8 Bielany Warszawa zwyciężył w Lublinie na dystansie 100 m stylem motylkowym, uzyskując rezultat lepszy od rekordu kraju zarówno 17-latków, jak i pływaków o rok starszych. Do tego dołożył srebro na 200 m stylem grzbietowym.

Zawodnik stołecznego klubu w rywalizacji delfinistów zanotował czas 51.60 s. Ten niesamowity wynik w grudniu ubiegłego roku pozwoliłby mu stanąć na najniższym stopniu podium seniorskiego czempionatu w Aqua Lublin. Brązowy medalista z tamtego wyścigu, Michał Chudy, pokonał wtedy cztery długości basenu w 51.78 s, ustanawiając rekord Polski 18-latków. Jak się okazało, mógł się z niego cieszyć jedynie przez trzy miesiące. Wysiłek Stokowskiego na 100 m stylem motylkowym na pewno nie był bez znaczenia podczas jego kolejnym startu. W finale 200 m stylem grzbietowym zakończył rywalizację na drugiej pozycji (1:55.69). Niepokonany na tym dystansie pozostał tym samym Jakub Skierka (1:54.56). To jedyny zawodnik z rocznika 1998, który może się pochwalić kompletem złotych medali w jakiejś konkurencji rocznikowych mistrzostw Polski.

Rekord kraju wśród 17-latków padł również na zakończenie pierwszego dnia zmagań na pływalni w stolicy województwa lubelskiego. Wojciech Parzynowski, Marcel Wągrowski, Kamil Kaźmierczak i Michał Cukanow z Olimpijczyka Aleksandrów Łódzki zanotowali czas 7:20.75 na dystansie 4x200 m stylem dowolnym i poprawili tym samym osiągnięcie zawodników Juvenii Wrocław z 2009 roku. Świetnie na pierwszym odcinku spisał się Parzynowski, który pokonał swoją część w 1:48.66. Taki wynik dałby mu w rywalizacji indywidualnej brązowy medal!

W żabkarskim sprincie doszło do pierwszego w Lublinie pojedynku braci Kusto. Zawodnicy Orki Lubań nie rozczarowali i w wyścigu finałowym stworzyli bardzo ciekawe widowisko. Ostatecznie lepszy okazał się starszy z nich, Robert, który dwie długości basenu pokonał w 28.07 s - o dwanaście setnych sekundy szybciej od Rafała. Na najniższym stopniu podium stanął Łukasz Solak z klubu Swim Płock (28.59 s). Niesłychanie zacięta była również walka o medale na 50 m stylem dowolnym. Czołową trójkę na finiszu dzieliły tylko trzy setne sekund! Pierwsze miejsce zajął Juliusz Gosieniecki (22.60 s), drugie Karol Ostrowski (22.61 s), a trzeci był Bartosz Piszczorowicz (22.63 s).

Kilkadziesiąt minut później Piszczorowicz mógł już się jednak cieszyć z upragnionego złota. Na czterokrotnie dłuższym dystansie pokonał Mateusza Arndta i Antoniego Kałużyńskiego, notując rezultat 1:47.82. Z kolei na 400 m stylem zmiennym najlepszy był brązowy medalista ubiegłorocznych mistrzostw Polski seniorów, Marcel Wągrowski (4:15.12).

Złoci medaliści mistrzostw Polski 17- i 18-latków, dzień I:
50 m stylem dowolnym: Juliusz Gosieniecki (Astromal Akwawit Leszno)   22.60
50 m stylem klasycznym: Robert Kusto (Orka Lubań)   28.07
100 m stylem motylkowym: Kacper Stokowski (G-8 Bielany Warszawa)   51.60 [rekord Polski 17- i 18-latków]
200 m stylem dowolnym: Bartosz Piszczorowicz (Włókniarz 1925 Kalisz)   1:47.82
200 m stylem grzbietowym: Jakub Skierka (Trops Kartuzy)   1:54.56
400 m stylem zmiennym: Marcel Wągrowski (Olimpijczyk Aleksandrów Łódzki)   4:15.12
4x200 m stylem dowolnym: Olimpijczyk Aleksandrów Łódzki (Wojciech Parzynowski, Marcel Wągrowski, Kamil Kaźmierczak, Michał Cukanow)   7:20.75 [rekord Polski 17-latków]