NCAA: Stępień i Chwadeczko w formie

Szymon Gagatek 2017-02-13 12:15

Zaledwie kilka dni po tragicznej śmierci klubowej koleżanki zawodnicy Drury stanęli przed trudnym wyzwaniem walki o tytuł najlepszej drużyny Great Lake Valley Conference. Zadaniu sprostali w stu procentach, wygrywając klasyfikację końcową wśród kobiet i mężczyzn. Świetne wyniki wśród zwycięzców notowali Konrad Stępień i Zuzanna Chwadeczko.

W Crawfordsville wystartowało łącznie aż jedenaścioro reprezentantów Polski. Troje z nich mogło się cieszyć ze zdobycia mistrzostwa GLVC. Wśród mężczyzn byli to Stępień i Daniel Rzadkowski. Pierwszy z nich okazał się jedną z wyróżniających się postaci całych czterodniowych zawodów. Fantastycznie poradził sobie zwłaszcza na 1000 jardów stylem dowolnym. Zwycięstwo dał mu nowy rekord życiowy: 9:04.66 - lepszy od minimum A na mistrzostwa II Dywizji NCAA i najlepszy w tym sezonie na całym drugim szczeblu akademickich rozgrywek! Warszawianin był też 2. na 500, 1650 i 4x200 jardów stylem dowolnym oraz 4. na 200 jardów stylem dowolnym.

Rzadkowski najwyższą pozycję zajął na 100 jardów stylem dowolnym. W finale tej konkurencji uzyskał 3. czas (44.25). Do tego finiszował na 5. lokacie na 50 i 200 jardów stylem dowolnym i na 8. na 100 jardów stylem grzbietowym. Nie mogło go zabraknąć w sztafetach Uniwersytetu Drury - tych zwycięskich: 4x50 i 4x100 jardów stylem dowolnym, jak i tej, która zakończyła rywalizację na dystansie 4x200 jardów stylem dowolnym jako druga.

Wśród kobiet wiodącą postacią była Zuzanna Chwadeczko. Zawodniczka Drury zaimponowała przede wszystkim na dystansie 100 jardów stylem klasycznym. Walkę o pierwsze miejsce przegrała tylko z koleżanką z uczelni, Bailee Nunn, ale wynikiem 1:00.86 poprawiła własny rekord życiowy i legitymuje się obecnie 3. czasem w tej konkurencji w całej II Dywizji NCAA! Nasza reprezentantka wykazała się też dużą wszechstronnością, bijąc swoje rekordy życiowe na 100 jardów stylem dowolnym i 200 jardów stylem zmiennym (3. pozycja w finale) oraz kończąc zmagania na 200 jardów stylem klasycznym i 100 jardów stylem motylkowym z siódmymi rezultatami.

W stylu klasycznym mężczyzn wysokie lokaty zajmowali natomiast Bartosz Zarzecki i Michał Trefler. Zarzecki był 4. na 100 jardów i 9. na dwukrotnie dłuższym dystansie, a Trefler w obu konkurencjach został sklasyfikowany jako 6. Wśród grzbiecistów na 100 i 200 jardów 7. miejsca zajmował Radosław Chupka, a z dobrej strony na długich dystansach zaprezentował się jego kolega z uczelni, Patryk Goliński - 6. na 1000 jardów stylem dowolnym i 5. na 1650 jardów stylem dowolnym.

Na zakończenie przygody ze startami w barwach Uniwersytetu Indianapolis 3. miejsce na 200 jardów stylem grzbietowym dołożyła w Crawfordsville Agnieszka Małecka (2:02.90). Polka była też w finale A na 400 jardów stylem zmiennym (7. z rezultatem 4:33.52), a wraz z koleżankami zajęła 2. pozycję w finale rywalizacji sztafet 4x100 jardów stylem zmiennym.

Great Lake Valley Conference Championships
*Agnieszka Błocka (University of Missouri – St. Louis)
*Zuzanna Chwadeczko (Drury University)
*Agnieszka Małecka (University of Indianapolis)
*Maria Niklarz (University of Indianapolis)
*Zofia Pilarska (University of Missouri – St. Louis)
*Radosław Chupka (University of Missouri – St. Louis)
*Patryk Goliński (University of Missouri – St. Louis)
*Daniel Rzadkowski (Drury University)
*Konrad Stępień (Drury University)
*Michał Trefler (University of Missouri – St. Louis)
*Bartosz Zarzecki (University of Indianapolis)

Z tytułu mistrzowskiego cieszył się w weekend także Adrian Aleksandrowicz. Męska ekipa Emmanuel College wygrała zmagania w Appalachian Swimming Conference, a sam Polak znacznie przyczynił się do tego sukcesu. Znakomicie zaprezentował się zwłaszcza na 50 jardów stylem dowolnym. W finale A okazał się najszybszy, a wynikiem 20.32 ustanowił nowy rekord szkoły. Do tego finiszował na 2. pozycji na 100 jardów stylem dowolnym (45.26) i grzbietowym (49.95), a wraz z kolegami był niepokonany w sztafetach 4x50 i 4x100 jardów stylem dowolnym oraz zmiennym.

Na drugim miejscu w klasyfikacji końcowej mistrzostw uplasowały się panie z Emmanuel College - wśród nich Anna Całka i Karolina Ostojska. Całka indywidualnie najwyżej znalazła się na 400 jardów stylem zmiennym (4. z czasem 4:44.96), była też 5. na 200 jardów stylem zmiennym i grzbietowym. Z kolei Ostojska finiszowała jako 5. na 200 jardów stylem dowolnym (1:56.64). W finale A była również na dystansie o połowę krótszym, kończąc wyścig na 8. lokacie (54.00). Pomogła też koleżankom z uczelni w odniesieniu triumfów sztafetowych na 4x50 i 4x100 jardów stylem dowolnym.

Appalachian Swimming Conference Championships
*Anna Całka (Emmanuel College)
*Karolina Ostojska (Emmanuel College)
*Adrian Aleksandrowicz (Emmanuel College)

W Charlotte, gdzie odbywały się mistrzostwa Bluegrass Mountain Conference, świetnie poradziła sobie Marlena Dudek. Zawodniczka Fairmont State University ustanowiła nowe rekordy swojej uczeli we wszystkich trzech konkurencjach indywidualnych, w których pojawiła się na starcie: 100 i 200 jardów stylem klasycznym (1:02.87; 2:14.15) oraz 200 jardów stylem zmiennym (2:07.29). Mało tego, na najdłuższym żabkarskim dystansie zajęła 2. miejsce i przegrala walkę o tytuł mistrzowski z Daszą Tałanową o zaledwie cztery setne sekundy. Jej czas z wyścigu finałowego jest gorszy tylko o cztery dziesiąte sekundy od minimum A na mistrzostwa II Dywizji NCAA i zapewne pozwoli naszej zawodniczce na start w Birmingham.

Druga z Polek, Julia Chmielewska, najwyżej sklasyfikowana została w sztafecie Chowan University na 4x100 jardów stylem dowolnym. Na pierwszej zmianie pobiła swój rekord życiowy (54.56) i pomogła koleżankom z drużyny zająć 5. lokatę. Indywidualnie była między innymi 11. na 100 jardów stylem grzbietowym (58.82). Swój ostatni start w mistrzostwach Bluegrass Mountain Conference zaliczył Dominik Brus. Krakowianin awansował do finału A na 200 jardów stylem grzbietowym i zakończył zmagania w tej konkurencji na 7. pozycji (1:50.61), a wraz z kolegami z Catawba College był 5. na dystansie 4x100 jardów stylem zmiennym i 6. w rywalizacji sztafet 4x50 jardów stylem dowolnym.

Bluegrass Mountain Conference Championships
*Julia Chmielewska (Chowan University)
*Marlena Dudek (Fairmont State University)
*Dominik Brus (Catawba College)

Podczas mistrzostw Metro Atlantic Athletic Conference wystąpił natomiast Jakub Korek. Wychowanek słynnej Bolles School w Jacksonsville zaprezentował się indywidualnie w trzech konkurencjach. Najlepiej poszło mu na 200 jardów stylem klasycznym, gdzie uplasował się na 10. pozycji (2:08.73). Był też 17. na o połowę krótszym dystansie (59.02) i 15. na 200 jardów stylem zmiennym (1:56.62).