NCAA: Polska szarża, Lindenwood z tytułem!

Szymon Gagatek 2015-02-19 01:09

Drużyna Uniwersytetu Lindenwood, której trzon stanowią Polacy, podbiła Rocky Mountain Athletic Conference w swoim debiucie na mistrzostwach tej konferencji. Męska część ekipy "Lwów" wygrała zmagania, a panie uplasowały się w klasyfikacji punktowej na trzeciej lokacie. Wyjątkowe wyróżnienie trafiło do Jakuba Jończyka, który został wybrany "Najlepszym Pływakiem Zawodów", po tym jak zwyciężył w aż czterech konkurencjach indywidualnych!

Jończyk całkowicie zdominował rywalizację w stylu dowolnym, wygrywając na dystansach 50, 100 i 200 jardów. Dodatkowo cztery długości basenu kraulem pokonał najszybciej w karierze, uzyskując czas 44.24 s. Zwycięstwo w zmaganiach sprinterów dał mu czas 20.35 s, natomiast 200 jardów pokonał w 1:37.77. Najbardziej "polskim" wyścigiem na zawodach w Grand Junction okazała się rywalizacja na dystansie 100 jardów stylem grzbietowym. Walka o zwycięstwo rozstrzygnęła się pomiędzy Jończykiem i Krzysztofem Jankiewiczem, a na finiszu obu dzieliła zaledwie jedna dziesiąta sekundy. Jończyk zanotował wynik 47.91 s i wypełnił minimum A na mistrzostwa II Dywizji NCAA, Jankiewicz musiał zadowolić się drugim miejscem. Nowy nabytek Lindenwood drugi był również na 100 jardów stylem motylkowym (47.78 s), ale równych sobie nie miał już na 200 jardów stylem grzbietowym (1:44.75). Drugiego na mecie zawodnika wyprzedził o ponad dwie sekundy i zapewnił sobie pierwszy w karierze tytuł mistrza konferencji. Do swojego dorobku dołożył też jedenastą pozycję na 50 jardów stylem dowolnym (21.06 s).

Blisko zwycięstw w stylu klasycznym był Mateusz Pacholczyk. Ostatecznie Polak w obu żabkarskich konkurencjach finiszował na drugim miejscu, uzyskując odpowiednio rezultaty 55.20 s i 2:01.47. Niezłe lokaty zajmował również w stylu zmiennym. Na dystansie 200 jardów był dziewiąty (1:53.13), a na 400 jardów znalazł się na siódmej pozycji (4:07.49).

Na krótszych dystansach w stylu dowolnym dobrze radził sobie Michał Szczukowski. Dwie długości basenu pokonał w czasie 20.75 s, co dało mu czwartą pozycję, natomiast na dystansie 100 jardów kraulem wygrał finał B z wynikiem 46.49 s. Swoje punkty dołożył Sylwester Borowicz-Skoneczny, zajmując trzecią lokatę na dystansie 1000 jardów stylem dowolnym (9:27.98). Polacy pokazali też swoją siłę w sztafetach. Wyjątkowym sucesem było zwycięstwo na dystansie 4x100 jardów stylem zmiennym. W zespole Lindenwood w tej konkurencji wystąpiło aż trzech naszych rodaków: Jankiewicz na pierwszej zmianie, Pacholczyk na drugiej i Jończyk na ostatniej. Jankiewicz, tym razem ze Szczukowskim, mógł się cieszyć również z triumfu na 4x50 jardów stylem zmiennym, natomiast sztafeta z Jończykiem w składzie wygrała zmagania na dystansie 4x200 jardów stylem dowolnym.

W rywalizacji kobiet dobrze poradziły sobie Ewa Dymarek i Kinga Lesińska, dopiero rozpoczynające swoją przygodę z akademickim pływaniem w USA. Dymarek indywidualnie zajmowała wysokie miejsca w stylu klasycznym: drugie na 100 jardów (1:03.08) i trzecie na dwukrotnie dłuższym dystansie (2:19.12). W obu przypadkach poprawiała rekord swojej nowej uczelni. Do tego dołożyła szóste miejsce na 400 jardów stylem zmiennym (4:34.23) i dziewiąte na 200 jardów stylem zmiennym (2:07.33). Wraz z koleżankami zajmowała też drugie lokaty w sztafetach 4x50 i 4x100 jardów stylem zmiennym. W pierwszej z tych konkurencji w drużynie Lindenwood wystąpiła również Lesińska, która była także podporą swojego zespołu na dystansach 4x50 i 4x100 jardów stylem dowolnym (wszystkie kończyły rywalizację na drugich pozycjach). Indywidualnie zawodniczka z Koszalina dwukrotnie popłynęła w finałach A: na 50 i 100 jardów stylem dowolnym, w obu przypadkach będąc klasyfikowaną na czwartym miejscu (23.95 s i 51.66 s).

W Charlotte odbyły się natomiast mistrzostwa Bluegrass Mountain Conference, z udziałem trójki naszych zawodników. Najwyższą lokatę zajął Dominik Brus z Catawba College, który finiszował jako czwarty na dystansie 200 jardów stylem grzbietowym (1:49.36 - nowy rekord szkoły). Był to jedyny polski występ w finale A w rywalizacji indywidualnej. Brus zajął też dziesiątą lokatę na 100 jardów stylem grzbietowym (50.77 s) i piętnastą na 200 jardów stylem motylkowym (1:56.61). W tej ostatniej konkurencji w finale B doszło do starcia z udziałem całej trójki Polaków. Wyścig wygrał inny reprezentant Catawba College, Rafał Baran (1:54.25), natomiast czwarty był Marcin Malczyk z Pfeiffer University (1:55.68). W ostatecznym rozrachunku dało im to odpowiednio dziewiątą i dwunastą lokatę. Dla obu były to najlepsze wyniki uzyskane w trakcie tegorocznych mistrzostw konferencji.