Magnussen Show

Szymon Gagatek 2013-04-30 17:45

James Magnussen obronił tytuł Mistrza Australii na dystansie 100 m stylem dowolnym, podczas czempionatu, który odbywa się w Adelajdzie. Tym samym zapewnił sobie występ na Mistrzostwach Świata w Barcelonie. Oprócz niego start w tej konkurencji wywalczył sobie Cameron McEvoy.

Wielu Australijczyków zadawało sobie pytanie w jakiej formie (przede wszystkim psychicznej) będzie Magnussen po aferze, która wstrząsnęła tamtejszym pływaniem, a dotyczyła sztafety mężczyzn 4x100 m stylem dowolnym (startującej na Igrzyskach w Londynie). Oskarżenia o zażywanie Stilnoxu (środka nasennego) i psucie atmosfery w kadrze na pewno w jakiś sposób odbiły się na Mistrzu Świata z Szanghaju, ale nie przeszkodziły mu w obronie tytułu najlepszego w Australii.

Dobrą formę zasygnalizował już podczas wczorajszych kwalifikacji, w których uzyskał czas 47.97 s. Wolniej popłynął w półfinale, ale tam również nie miał sobie równych. Finał był już teatrem jednego aktora. Magnussen prowadził od startu i ostatecznie finiszował jako pierwszy, z rezultatem 47.53 s. Jest to zdecydowanie najlepszy czas w tym roku i dokładnie taki sam wynik, jaki Australijczyk uzyskał w pamiętnym finale Igrzysk Olimpijskich w Londynie, gdzie o jedną setną sekundy przegrał z Nathanem Adrianem ze Stanów Zjednoczonych.

O drugie miejsce walkę stoczyli Cameron McEvoy, James Roberts i Matthew Targett. Na półmetku wyścigu najlepszy z nich był Targett, ale ostatnie metry to popis zaledwie osiemnastoletniego Camerona McEvoy'a, który rekordem życiowym (48.07 s) zapewnił sobie start w tej konkurencji na Mistrzostwach Świata w Barcelonie.

Najlepsze czasy w 2013 roku:
1. James Magnussen (Australia)   47.53 s
2. Vladimir Morozov (Rosja)   47.93 s
3. Cameron McEvoy (Australia)   48.07 s
4. Marcelo Chierighini (Brazylia)   48.11 s
4. Nathan Adrian (USA)   48.11 s

Awans na Mistrzostwa Świata wywalczyli dziś także dwaj zawodnicy na dystansie 200 m stylem zmiennym. Niespodziewanie pierwsze miejsce zajął Daniel Tranter, z czasem 1:57.55. Uczesnik Igrzysk Olimpijskich w Londynie (32. miejsce na 400 m stylem zmiennym) wyprzedził Kennetha To (1:58.72).