Francja: Groźny rywal dla Wojdaka

Szymon Gagatek 2019-04-20 20:10

David Aubry został bohaterem przedostatniego dnia mistrzostw Francji w Rennes. Dwudziestotrzylatek wygrał w sobotę rywalizację na 800 m stylem dowolnym. Przy okazji poprawił rekord Francji i pokazał, że podczas nadchodzącego wielkimi krokami czempionatu globu w koreańskim Gwangju będzie jedym z poważnych kandydatów do zajęcia miejsca w finale tej konkurencji.

Przez niemal 9 lat autorem najlepszego wyniku w historii francuskiego pływania był Sebastien Rouault, który zdobywając tytuł mistrza Europy w Budapeszcie w sierpniu 2010 roku pokonał cały dystans 800 metrów w czasie 7:48.28. Po południu Aubry był od niego szybszy o prawie dwie sekundy! Zanotował rezultat 7:46.30 i znalazł się na 6. pozycji w tegorocznych światowych rankingach - tuż za Gregorio Paltrinierim. Srebro zapewnił sobie znany doskonale wszystkim fanom pływania na wodach otwartych Marc-Antoine Olivier (7:53.12), a 3. był Joris Bouchaut (7:54.19). Niespodziewanie poza podium wylądował natomiast zwycięzca eliminacji, Damien Joly (7:54.89 i 4. lokata).

Kolejny pokaz siły urządziła rywalkom Charlotte Bonnet. Francuzka triumfowała na 100 m stylem dowolnym, przepływając dwie długości basenu w 53.29. To 6. czas na światowych listach w aktualnym sezonie. Barierę 54 sekund złamała również Beryl Gastaldello (53.84), a z brązu cieszyła się Marie Wattel (54.29). Największą niespodzianką był jednak brak kwalifikacji na mistrzostwa świata dla sztafety 4x100 m stylem dowolnym. Trójkolorowe, które w ubiegłym roku sięgnęły po złoto czempionatu Starego Kontynentu, nie spełniły wymagań krajowej federacji. Działacze wymagali, by zawodniczki z miejsc 2.-5. uzyskały już w eliminacjach łączny wynik lepszy niż 3:38.24. Do tego rezultatu zabrakło im... 9 setnych sekundy.

Pozostałe konkurencje nie stały już na aż tak wysokim poziomie. Na 200 m stylem grzbietowym zwyciężył Geoffroy Mathieu, który jako jedyny pokonał cztery długości basenu w czasie poniżej dwóch minut, a po zaciętych wyścigach na 200 m stylem klasycznym na najwyższym stopniu podium stanęli Fanny Deberghes i Antoine Marc.