NCAA: Rekord Chwadeczko, pierwsza Polka z minimum A!

Szymon Gagatek 2016-02-16 01:58

Zuzanna Chwadeczko wygrała rywalizację na 100 i 200 jardów stylem klasycznym podczas mistrzostw Great Lake Valley Conference, które odbyły się w Crawfordsville. Nasza reprezentantka fantastycznie poradziła sobie zwłaszcza na krótszym z tych dystansów, poprawiając rekord konferencji i zostając pierwszą Polką, która wypełniła w tym sezonie minimum A na marcowe mistrzostwa II Dywizji NCAA!

Chwadeczko była jedyną naszą reprezentantką, której podczas tych zawodów udało się stanąć na najwyższym stopniu podium w rywalizacji indywidualnej. Swój najlepszy start zaliczyła jednak nie w finałach, a w sesji porannej trzeciego dnia mistrzostw, kiedy to pokonała cztery długości basenu stylem klasycznym w 1:01.92! Tym rezultatem ustanowiła nowy rekord konferencji, ale także uzyskała minimum A na czempionat ligi, który gwarantuje jej start w Indianapolis! W aktualnym sezonie do tego momentu ta sztuka udała się jedynie czterem Polakom: Janowi Świtkowskiemu w Dywizji I oraz Danielowi Bisiowi, Krzysztofowi Jankiewiczowi i Danielowi Rzadkowskiemu w rozgrywkach na drugim szczeblu NCAA.

W finałowym wyścigu zawodniczka Uniwersytetu Drury nie była w stanie poprawić swojego wyniku, ale czas 1:02.33 i tak wystarczył, by wywalczył tytuł najlepszej pływaczki konferencji w tej konkurencji. Na dwukrotnie dłuższym dystansie Chwadeczko również nie miała sobie równych i bardzo pewnie wygrała, notując wynik 2:17.52. Odpowiednio trzecie i piąte miejsce w tych konkurencjach zajęła inna nasza reprezentantka, Karolina Szymaszek z Uniwersytetu Indianapolis. W czterech indywidualnych finałach A meldowała się z kolei jej koleżanka z uczelni, Agnieszka Małecka: 2. na 200 jardów stylem grzbietowym, 3. na 400 jardów stylem zmiennym, 4. na 200 jardów stylem zmiennym i 7. na 100 jardów stylem grzbietowym.

W rywalizacji mężczyzn również nie brakowało wysokich lokat. Drugi na 50 i 100 jardów stylem dowolnym oraz trzeci na 200 jardów wśród kraulistów był Daniel Rzadkowski z Drury, który na koniec zawodów wraz z całą męską drużyną Panthers cieszył się z trzeciego z rzędu tytułu mistrzowskiego dla swojej uczelni. Tuż za zwycięzcą 100 jardów stylem klasycznym do mety dopłynął Bartosz Zarzecki, który był też szósty na dwukrotnie dłuższym dystansie. Natomiast Radosław Chupka zajął czwarte miejsce na 200 jardów stylem grzbietowym i był piąty w zmaganiach grzbiecistów na 100 jardów. Dawid Rybiński na długich dystansach zajmował miejsca w drugiej dziesiątce.

Great Lakes Valley Conference Championships | KOMPLET WYNIKÓW
Zuzanna ChwadeczkoDrury
KwalifikacjeFinały
konkurencjaczasmiejsceczasmiejsce
100 y stylem klasycznym1:01.921.1:02.331.
200 y stylem klasycznym2:22.486.2:17.521.
200 y stylem zmiennym2:11.4515.2:06.819.
100 y stylem grzbietowym50.305.50.325.
200 y stylem grzbietowym1:50.845.1:48.924.
200 y stylem zmiennym1:54.7321.
Agnieszka MałeckaIndianapolis
100 y stylem grzbietowym57.595.57.697.
200 y stylem grzbietowym2:03.103.2:02.092.
200 y stylem zmiennym2:08.085.2:07.924.
400 y stylem zmiennym4:31.993.4:30.403.
Karolina SzymaszekIndianapolis
100 y stylem klasycznym1:05.443.1:04.743.
200 y stylem klasycznym2:20.182.2:21.645.
200 y stylem zmiennym2:14.7928.
Dawid RybińskiIndianapolis
100 y stylem dowolnym47.0423.
500 y stylem dowolnym4:39.1012.4:34.6812.
1000 y stylem dowolnym 9:38.5412.
100 y stylem motylkowym51.1115.50.3914.
Bartosz ZarzeckiIndianapolis
100 y stylem klasycznym54.822.54.872.
200 y stylem klasycznym2:02.566.2:02.666.
200 y stylem zmiennym1:52.6010.1:51.6810.

Znakomity debiut na mistrzostwach Great Lakes Intercollegiate Athletic Conference zaliczył Grzegorz Kłos. Zawodnik, który dopiero w styczniu dołączył do drużyny Wayne State University, indywidualnie wystąpił w Waterford w czterech konkurencjach i w każdej z nich kwalifikował się do finału A. Najlepiej poradził sobie na 400 jardów stylem zmiennym, finiszując w sesji popołudniowej z czasem 3:55.21 na drugim miejscu, jedynie za Ryanem Leonardem z Northern Michigan University. Tak szybko na tym dystansie w obecnym sezonie nie pływał jeszcze żaden inny reprezentant Polski! Z kolei na 200 jardów w rywalizacji zmiennistów Kłos uplasował się na trzeciej lokacie, był też piąty i szósty w zmaganiach żabkarzy na 100 i 200 jardów. Do tego dorobku dorzucił mistrzostwo konferencji w sztafecie 4x100 jardów stylem dowolnym i drugie miejsca na dystansach 4x100 jardów stylem zmiennym i 4x200 jardów stylem dowolnym.

W barwach Uniwersytetu Malone wystartowała natomiast Marta Jankowska. Polka najwyżej sklasyfikowana została na 200 jardów stylem motylkowym, notując w finale A drugi wynik (2:05.55). Dobrze poradziła sobie również na 1650 jardów stylem dowolnym, finiszując na dziesiątej pozycji i ustanawiając nowy rekord swojej uczelni - lepszy od poprzedniego, który również należał do niej, o niemal cztery sekundy (17:44.86).