MEJ: Srebro na niedzielę!

Szymon Gagatek 2014-07-14 02:00

Na zakończenie 40. Mistrzostw Europy Juniorów doczekaliśmy się jeszcze jednego medalu. W niedzielne popołudnie drugie miejsce na dystansie 50 m stylem dowolnym zajął Jan Hołub, poprawiając przy okazji rekord Polski osiemnastolatków. Najlepszy rezultat w historii polskiego pływania w tej kategorii wiekowej zanotowała też sztafeta 4x100 m stylem zmiennym, która była czwarta.

Hołub rozpoczął zmagania w ostatniej sesji zawodów od czwartego miejsca w półfinałach 50 m stylem dowolnym (22.76 s). Na dwunastej pozycji, z nowym rekordem życiowym, uplasował się Michał Chudy (23.44 s). Już wtedy na dobrą sprawę było wiadomo, że poza zasięgiem wszystkich pozostałych finalistów będzie Evgeny Sedov z Rosji, który uzyskał czas 22.15 s. W finale popłynął zaledwie jedną setną sekundy wolniej i bez problemów sięgnął po złoto. Jako drugi finiszował jednak Polak, który spisał się rewelacyjnie, poprawiając o jedną dziesiątą sekundy własny rekord Polski w kategorii osiemnastolatków rezultatem 22.45 s! Trzeci był Fotios Mylonas z Grecji (22.56 s). Dla Hołuba był to drugi medal wywalczony w Holandii, po złocie na dwukrotnie dłuższym dystansie.

Wyjątkowo dobry rezultat na dystansie 4x100 m stylem zmiennym zanotowali nasi zawodnicy w ostatniej konkurencji mistrzostw. Polacy uzyskali czas 3:42.13 i o ponad półtorej sekundy poprawili rekord kraju w kategorii wiekowej osiemnastolatków, uzyskany przez ekipę, która przed rokiem walczyła w Dubaju na juniorskim czempionacie globu. Dziś, tak jak w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, na pierwszej zmianie wystąpił Maciej Falaciński (56.65 s), a na ostatniej Jan Hołub (49.16 s). Na łączny wynik złożyli się jeszcze Marcin Stolarski (1:01.89 w stylu klasycznym) i Michał Chudy (54.43 s w stylu motylkowym). Dało im to czwarte miejsce w stawce najlepszych ośmiu sztafet. Szybsi okazali się jedynie Rosjanie (3:39.25), Włosi (3:41.06) i Niemcy (3:41.20).

Tylko trzydziestu jeden setnych sekundy zabrakło do medalu Marcinowi Stolarskiemu na dystansie 100 m stylem klasycznym. Polak był w finale piąty, uzyskując czas 1:02.53. Zwyciężył Max Pilger z Niemiec (1:01.97), przed Itay'em Goldfadenem z Izraela (1:02.09) i Rosjaninem, Antonem Chupkovem (1:02.22).

Ostatniego dnia europejskiego czempionatu doczekaliśmy się w końcu finału z udziałem naszej reprezentantki. Paulina Nogaj znalazła się w najlepszej ósemce rywalizacji na dystansie 50 m stylem motylkowym. Zawodniczka Wodnika Radom w półfinałach zajęła siódme miejsce, poprawiając swój rekord życiowy wynikiem 27.76 s. W wyścigu medalowym popłynęła dwie setne sekundy wolniej, ale to wystarczyło, by ostatecznie wywalczyć szóstą lokatę. Zwyciężyła Barbora Misendova ze Słowacji, która jako jedyna złamała barierę dwudziestu siedmiu sekund (26.84 s).

Mistrzostwa Europy w Dordrechcie kończymy z pięcioma medalami: dwoma złotymi i trzema srebrnymi. Miejsc na podium było mniej niż w zeszłym roku (w Poznaniu zdobyliśmy siedem krążków), jednak tym razem zdobycz była bardziej okazała.