Brazylia: Tekstylny rekord świata Santosa!

Szymon Gagatek 2017-05-06 15:25

Przedostatni dzień Trofeu Maria Lenk w Rio de Janeiro należał do Nicholasa Santosa. Brazylijski zawodnik wygrał rywalizację na dystansie 50 m stylem motylkowym, a w finale był tak szybki, że ustanowił nowy najlepszy czas w historii pływania w strojach tekstylnych w tej konkurencji. Do rekordu świata zabrakło mu tylko osiemnastu setnych sekundy.

Santos już w eliminacjach pokazał, że stać go na świetne rezultaty. Wicemistrz globu z Kazania pokonał jedną długość basenu w 22.80, wyrównując najlepsze tegoroczne osiągnięcie lidera światowych tabel, Jamesa Guy'a z Wielkiej Brytanii. Kilka godzin później reprezentant Brazylii jeszcze się poprawił. W wyścigu finałowym zanotował czas 22.61 - drugi w dziejach pływania, nieznacznie gorszy od wyniku rekordzisty globu, Rafaela Munoza z 2009 roku (22.43). Wyczyn Santosa robi jeszcze większe wrażenie, gdy spojrzy się w jego metrykę. Nieoficjalny tekstylny rekord świata ustanowił bowiem w wieku 37 lat!

W piątkowe popołudnie bardzo szybcy byli także pozostali faworyci. Drugi do mety dotarł Henrique Martins (23.06), a na trzecim stopniu podium stanął Cesar Cielo (23.22). Wśród kobiet w tej konkurencji triumfowała Daynara De Paula (26.51).

Wartościowe rezultaty padały także w finałach 400 m stylem zmiennym. Pierwsze miejsca zajmowali Brandonn Almeida (4:13.06), a także Joanna Maranhao (4:38.63). Czas Almeidy daje mu w tym momencie dziewiąte miejsce w światowych rankingach. Z dobrej strony zaprezentowała się jeszcze Manuella Lyrio. Złoty medal na 200 m stylem dowolnym wywalczyła z czasem 1:57.34, gorszym od jej rekordu Ameryki Południowej o zaledwie sześć setnych sekundy.