GRAND PRIX POLSKI W KOZIENICACH

Jarek Blazek 2013-02-18 22:22

Aleksandra Urbańczyk (AZS UŁ PŁ Łódź) oraz Michał Poprawa (AZS AWF Katowice) zwyciężyli w pierwszej tegorocznej edycji Grand Prix Pucharu Polski, która została rozegrana w miniony weekend na pływalni w Kozienicach. W zawodach wzięło udział ponad 360 zawodników z 68 klubów z całego kraju.

Aleksandra Urbańczyk, która z końcem roku zmieniła barwy klubowe, przechodząc z łodzkiej "Trójki" do teamu AZS UŁ PŁ, najlepsze wyniki osiągnęła w konkurencjach 50 m stylem grzbietowym (0:27,16 s. - 847 pkt FINA) oraz 100 m stylem zmiennym (1:01,97 s. - 808 pkt). Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet zajęły kraulistki długodystansowe - druga była Donata Kilijańska (KSZO Ostrowiec SMS Szczecin) która uzyskała 1565 pkt FINA za występy w konkurencjach 800 oraz 400 metrów stylem dowolnym, trzecią lokatę zajęła Joanna Zachoszcz (AZS-UWM Olsztyn), która uzbierała na 400 i 800 m stylem dowolnym  1550 pkt.

Michał Poprawa swoje zwycięstwo zawdzięcza doskonałym startom na 100 i 200 m stylem motylkowym, gdzie w bezpośrednich pojedynkach pokonał o wiele bardziej utytułowanego Pawła Korzeniowskiego (AZS-AWF Warszawa), uzyskując odpowiednio 0:51,75 s. oraz 1:55,88 s., co dało mu łącznie 1656 pkt FINA. O 16 punktów mniej zdobył mistrz świata na 200 m stylem grzbietowym - Radosław Kawęcki (Korner Zielona Góra), który zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, dzięki startom na 100 m stylem grzbietowym (0:52,03 s) i 200 m stylem grzbietowym (1:53,92 s.). Na trzeciej pozycji wśród najlepszych zawodników znalazł się wspomniany wcześniej Korzeniowski, który na 200 m stylem motylkowym uzyskał 1:56,02 s. a na 400 m stylem dowolnym osiągnął rezultat 3:49,56 s.

Nie odnotowano niestety żadnego rekordu kraju. To nie jest z resztą dobry moment na takie wyniki - juniorzy wchodzą w ostatnią fazę przygotowań do cyklu Zimowych Mistrzostw Polski, które rozpoczną się dla niektórych już za niecałe 3 tygodnie, seniorzy z kolei do swojego czempionatu mają jeszcze prawie pięć miesięcy. Warto jednak zwrócić uwagę na nazwiska zawodników, którzy w Kozienicach pływali juz całkiem przyzwoicie i na pewno podczas ZMP włączą sie do walki o najwyższe laury - Kozłowska, Wojdak, Furtek, Kuświk, Wikieł, Tokarski.

Kolejne zawody z cyklu Grand Prix Pucharu Polski rozegrane będą dopiero w dniach 27-28 kwietnia, na 50 m pływalni w Oświęcimiu.