Uniwersjada: Pływackie emocje za nami

Szymon Gagatek 2013-07-16 23:43

Uniwersjada już na finiszu. Zmagania pływaków w Pałacu Sportów Wodnych w Kazaniu zakończone. Ostatniego dnia w finałach wystąpiła dwójka Polaków: Filip Wypych i Klaudia Naziębło. Niewiele zabrakło, aby dołączył do nich Karol Zaczyński.

Zawodnik z Katowic zajął rano dziewiąte miejsce w kwalifikacjach na dystansie 400 m stylem zmiennym. Zaczyński, choć w tym roku odnotowywał niezłe wyniki, może mówić o sporym pechu. Najpierw zabrakło mu siedemnastu setnych sekundy, aby na Mistrzostwach Polski w Olsztynie wywalczyć minimum na Barcelonę. Dziś do ósmej pozycji stracił 0.53 s, uzyskując drugi w swojej karierze wynik w tej konkurencji (4:22.44). Złoto zdobył ostatecznie Michael Weiss ze Stanów Zjednoczonych, który rezultatem 4:12.00 poprawił rekord Uniwersjady, należący do tej pory do Mateusza Matczaka.

W finale 200 m stylem motylkowym wystąpiła Klaudia Naziębło. Wyścig zakończyła na siódmej pozycji, z czasem 2:12.86, zbliżając się do swojego najlepszego osiągnięcia w karierze, ustanowionego przed miesiącem (2:12.13). Do 150. metra wydawało się, że pewne złoto ma Katerine Savard z Kanady, która na ostatnim nawrocie miała nawet przewagę 1.13 s nad drugą zawodniczką! Triumfowała jednak Kona Fujita. Japonka popisała się fantastycznym finiszem i na czwartej długości basenu przesunęła się z miejsca tuż za podium, na pierwszą pozycję.

Natomiast w sprinterskiej rywalizacji w stylu dowolnym udział wziął Filip Wypych, który w finale zajął ósmą lokatę (22.84 s). Zwyciężył faworyt, Vladimir Morozov z Rosji, który uzyskał swój najlepszy tegoroczny rezultat (21.67 s), dający mu piąte miejsce w światowych rankingach. Zawodnik gospodarzy, na co dzień trenujący w Stanach Zjednoczonych, okazał się bezkonkurencyjny, a jego rodak, Andrey Grechin, stracił do niego aż 0.43 s! Na trzecim miejscu znalazł się Andriy Govorov z Ukrainy (22.17 s). W rywalizacji kobiet w tej konkurencji zwyciężyła Aliaksandra Herasimenia. Białorusinka wskoczyła na czwarte miejsce na liście światowej w 2013 roku, dzięki rezultatowi, który dał jej dziś złoto – 24.48 s.

Polacy kończą Uniwersjadę z dwoma medalami. Oba wywalczył Paweł Korzeniowski, wygrywając na dystansie 100 m stylem motylkowym i zajmując trzecie miejsce na 200 m stylem dowolnym. Dało nam to dziewiąte miejsce w klasyfikacji medalowej, którą całkowicie zdominowali Rosjanie, zdobywając 17 złotych, 8 srebrnych i 4 brązowe krążki.

Dziś do powiększenia dorobku gospodarzy przyczyniła się między innymi Yulia Efimova, która po raz kolejny postanowiła pokazać, że jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa w rywalizacji z Rutą Meilutyte. W finale 50 m stylem klasycznym Rosjanka uzyskała drugi w tym roku wynik na świecie, 30.12 s!

Zawodnicy Sbornej dołożyli też dwa złota w rywalizacji sztafet. Podczas całej Uniwersjady tylko panie na dystansie 4x200 m stylem dowolnym nie były w stanie wywalczyć złotego medalu w wyścigach drużynowych. Dziś Rosjanie okazali się najlepsi na 4x100 m stylem zmiennym zarówno w rywalizacji kobiet, jak i mężczyzn, choć wśród panów na ostatniej zmianie mocno musiał napracować się Grechin, który wskakiwał do wody na trzeciej pozycji, ale skutecznym finiszem wyprzedził o 0.14 s ekipę Włoch, a o 0.36 s Amerykanów.