MISTRZOSTWA POLSKI 15LATKÓW W OŚWIĘCIMIU - ZAKOŃCZONE!

Joanna Kwatera 2013-07-22 13:31

Dwa rekordy Polski 15latków ustanowili młodzi pływacy na zakończonych wczoraj Mistrzostwach Polski Juniorów 15letnich w Oświęcimiu. Najlepszymi zawodnikami imprezy zostali wśród kobiet: Agata Naskręt (MKS Astoria Bydgoszcz) i Paulina Nogaj (MKS Wodnik Radom) oraz wśród chłopców: Karol Zbutowicz z Kormorana Olsztyn i Mateusz Arndt z KS Delfin Gdynia.

Autorką pierwszego rekordu Polski 15latków była Paulina Nogaj. Zawodniczka Wodnika Radom ustanowiła go na dystansie 50m stylem motylkowym, przepływając jedną długość basenu w czasie 28:12. W sumie pływaczka ta zdobyła pięć złotych medali na dystansach: 50 i 100m stylem dowolnym, 50 i 100m stylem motylkowym oraz 200m stylem zmiennym i została multimedalistką oświęcimskich zawodów. Rezultat, jaki uzyskała w konkurencji 100m stylem motylkowym (1:02.46 – 719 pkt) to trzeci najlepszy wynik całej rywalizacji. Pod względem ilości uzyskanych punktów za dwa najlepsze starty Nogaj zajęła drugie miejsce. Najlepsza pływaczką wśród kobiet została zawodniczka Astorii Bydgoszcz – Agata Naskręt. Brązowa medalistka MEJ wygrała tu dystanse: 50, 100 i 200m stylem grzbietowym, a także była druga na 50m stylem dowolnym i trzecia w konkurencji 200m stylem zmiennym. Szczególnie dobry rezultat uzyskała ona w wyścigu na 100m stylem grzbietowym, gdzie osiągnęła czas 1:03.98 (749pkt) i jak się później okazało wynik ten okazał się najbardziej wartościowym rezultatem całych zawodów, a Agata najlepsza ich zawodniczką.

Trzy złote medale zdobyła też Anna Kotowicz z MOS Ełk. Specjalistka od długich dystansów wygrała w Oświęcimiu wyścigi na 200, 400 i 800m stylem dowolnym, dystansując znacznie rywalki szczególnie na dwóch ostatnich. Dwa złote medale w konkurencji 100 i 200m stylem klasycznym zdobyła reprezentantka UŚKS Ostrołęka – Angelika Wikieł, dwukrotnie wyprzedzając na mecie Agatę Mietlińską (Gilus Gilowice) i Nataszę Dudę (Trójka Łódź). Sprinterki dystans 50m tym stylem padł łupem Sylwii Spoljar z Piątki Chorzów. Do grona złotych medalistek dołączyły jeszcze Marcelina Gruca z Unii Oświęcim, która wygrała rywalizację na dystansie 200m stylem motylkowym oraz Miriam Kwiatek (Gilus Gilowice) – najlepsza na dystansie 400m stylem zmiennym. Ta druga do kolekcji medalowej dołożyła jeszcze srebro na dystansach: 100m stylem grzbietowym i 200m stylem zmiennym oraz brąz w konkurencjach 100 i 200m stylem motylkowym.

Drugi rekord Polski w kat wiekowej 15lat został ustanowiony na dystansie 100m stylem grzbietowym przez Jakuba Skierkę. Zawodnik Trops Kartuzy czasem 58.91 pobił rekord, który od zeszłego roku należał do Dawida Murzyna. Ponadto pływak ten wygrał też dystanse 50 i 200m stylem grzbietowym, zdobywając w sumie 3 złote medale. Aż pięć złotych krążków zawiezie do domu Mateusz Arndt z KS Delfin Gdynia. Zgodnie z planem zwyciężył on w wyścigach na 50, 100, 200, 400 i 1500m stylem dowolnym i został okrzyknięty królem tego stylu. Wynik 4:07.96, uzyskany przez niego na dystansie 400m, to drugi najbardziej wartościowy rezultat mistrzostw wśród chłopców, a ostatecznie za dwa najlepsze starty Arndt zajął drugą lokatę. Wyżej od niego uplasował się zawodnik, który jeszcze kiedy zaczynały się zmagania 15latków, pływał w Holandii podczas EYOF i spisał się w nich doskonale. Prosto stamtąd przyleciał do Oświęcimia, aby potwierdzić swoją wysoką formę i zdobyć tytuł najlepszego zawodnika mistrzostw wśród chłopców. Karol Zbutowicz, bo o nim mowa, zdecydowanie zwyciężał na dystansach 100 i 200m stylem klasycznym oraz 200m stylem zmiennym, a także zajął drugie miejsce w najdłuższym wyścigu kraulowym na 1500m. Czas 2:22.07, uzyskany przez niego w konkurencji 200m stylem klasycznym to najbardziej wartościowy rezultat mistrzostw wśród chłopców (714pkt).

Najlepszym delfinistą został natomiast Damian Chrzanowski z MZOS Płock, który wygrał konkurencje 100 i 200m stylem  motylkowym oraz zdobył srebrny medal na 50m tym stylem, a także brązowy na 400m stylem dowolnym. Specjalista od sprintu – Jan Luigi Adreose (AZS AWF Wrocław) – wygrał na dystansie 50m stylem motylkowym, a także zajmował drugie miejsca na 50m stylem dowolnym i grzbietowym. Do grona złotych medalistów dołączyli jeszcze: Robert Szczutkowski ze Śląska Wrocław, który zwyciężył na dystansie 50m stylem klasycznym oraz Wojciech Ulatowski z Unii Oświęcim – triumfator wyścigu na 400m stylem zmiennym (a także trzeci na dystansie o połowę krótszym).

W rywalizacji sztafet wśród kobiet konkurencje 4x100m i 4x200m stylem dowolnym wygrał zespół Gim 92 Ursynów Warszawa w składzie: Klaudia Jankowska, Małgorzata Kondrasiuk, Marta Górecka i Irena Więcławek. Dystans 4x100m stylem zmiennym wygrały zawodniczki Wodnika Radom: Adrianna Mendyk, Magdalena Sonta, Paulina Nogaj i Aleksandra Przybysławska. Tę samą konkurencję wśród chłopców zwyciężyli pływacy Unii Oświęcim (Arkadiusz Topolski, Filip Kłapa, Konrad Seremet i Wojciech Ulatowski), a wyścigi 4x100 i 4x200m stylem dowolnym chłopców wygrywała drużyna MZOS Płock (w składach odpowiednio: Piotr Sternak, Igor Makowski, Michał Porwat, Damian Chrzanowski oraz Piotr Sternat, Maciej Skwarski, Michał Porwat, Damian Chrzanowski).

W klasyfikacji medalowej najlepsi okazali się pływacy Wodnika Radom, którzy dla swojego klubu wywalczyli 10 medali (6 złotych, 3 srebrne i 1 brązowy), wyprzedzając drużynę Delfina Gdynia z pięcioma złotymi medalami Mateusza Arndta oraz zespół MZOS Płock z 6 medalami.

Teraz czas na zasłużony odpoczynek i wakacje. Wszystkim zawodnikom gratulujemy odniesionych sukcesów!