Francja: Początek bez rewelacji

Szymon Gagatek 2017-05-24 15:30

Tylko dwoje francuskich pływaków zapewniło sobie miejsce w kadrze na mistrzostwa świata podczas pierwszego dnia krajowego czempionatu w Schiltigheim. Minimum na dystansie 50 m stylem dowolnym wypełniła Anna Santamans, a na 200 m stylem grzbietowym dokonał tego Geoffroy Mathieu. Pozostali reprezentanci Trójkolorowych nie zachwycili.

Santamans uzyskała najbardziej wartościowy rezultat sesji finałowej. Już rano zaimponowała wynikiem 24.93, a w finale jedną długość basenu pokonała w 24.71 i wskoczyła na dziewiąte miejsce w tegorocznym rankingu najszybszych zawodniczek na świecie. Na podium stanęła obok klubowych koleżanek z CN Marsille: Melanie Henique i Beryl Gastaldello. Żadnej z nich nie udało się już jednak złamać bariery dwudziestu pięciu sekund (25.11 i 25.22).

Bilet na czempionat globu w niezłym stylu wywalczył również Mathieu. Dziewiętnastolatek zdecydowanie wygrał zmagania na 200 m stylem grzbietowym, prowadząc od samego startu wyścigu medalowego. Uzyskał czas 1:57.04. Drugi na mecie Paul-Gabriel Bedel stracił do niego prawie trzy i pół sekundy.

Na wysokim poziomie stał jeszcze finał 50 m stylem motylkowym mężczyzn. W pojedynku Mehdy'ego Metelli i Jeremy'ego Starviusa lepszy okazał się ten pierwszy. Młodszy brat Malii Metelli przepłynął sprinterski dystans w 23.61, wyprzedzając swojego bardziej doświadczonego kolegę z reprezentacji o dwadzieścia siedem setnych sekundy. Tytuł mistrza Francji na 400 m stylem dowolnym obronił Jordan Pothain, jednak do formy sprzed roku brakło mu sporo, natomiast na 100 m stylem klasycznym i 400 m stylem zmiennym kobiet triumfowały Fanny Deberghes oraz Fantine Lesaffre.