MIĘDZYNARODOWY PUCHAR POLSKI MASTERS W KATOWICACH

Joanna Kwatera 2013-04-16 01:21

W dniach 13-14.04.2013 pływalnia katowickiej AWF była areną zmagań pływaków w ramach Międzynarodowego Pucharu Polski Masters w pływaniu. Przez dwa dni 143 zawodników z 37 klubów z całej Polski ścigało się o prymat w 29 konkurencjach indywidualnych i 2 sztafetowych. Mimo niewielkiej frekwencji uczestnicy stworzyli sympatyczną atmosferę, a duch rywalizacji uaktywniał się tylko podczas startów. Katowicki Uczniowski Klub Sportowy Wodnik 29 przygotował i przeprowadził zawody jak zawsze bardzo sprawnie i prawie perfekcyjnie.

Na zawodach tych padły cztery rekordy Polski, a ustanowiły je: w kat. 70-74 lata - Renata Bastek z Weterana Zabrze, która dystans 200m stylem zmiennym popłynęła w czasie 3:35.17 i otrzymała za to 1089 pkt oraz w kat. 30-34 lata - Zuzanna Pisarska z Aquariusa Bielawa, której rekordowy czas 1:02.70 (794 pkt) został odnotowany na dystansie 100m stylem dowolnym. Dystans 200m stylem zmiennym w rekordowym czasie dla kat. 40-44 lata pokonała też Beata Sulewska z Weterana Zabrze, która uzyskała czas 2:44.08 i 730 pkt. Czwarty rekord Polski ustanowiła sztafeta żeńska Masters Korona Kraków na dystansie 4x50m stylem dowolnym w kat. 200-239lat w składzie: Mariola Kuliś, Klaudia Wysocka, Agnieszka Macierzewska i Marta Wysocka, które przepłynęły dystans w czasie 2:15.25.

W klasyfikacji generalnej OPEN na najbardziej wartościowe wyniki wśród kobiet najlepsze miejsca zajęły: Renata Bastek, której czas 34.70 uzyskany na dystansie na 50m stylem dowolnym dał aż 1280 pkt, za nią na drugiej pozycji uplasowała się Grażyna Kiszczak również z Weterana Zabrze, która za wynik 38.19 uzyskany w wyścigu na 50m stylem grzbietowym otrzymała 1019 pkt. Trzecią lokatę wywalczyła Zuzanna Pisarska, która uzyskała 904 pkt, za przepłynięcie dystansu 50m stylem motylkowym w czasie 29.82. Wśród mężczyzn najwyższą lokatę wypływał sobie Stanisław Krokoszyński z TS Masters Wisła Kraków, który dystans 200m stylem zmiennym przepłynął w 3:56.70, za co otrzymał 1077 pkt. Na drugiej pozycji znalazł się Marek Rother z Weterana Zabrze, który doskonale spisał się na dystansie 100m stylem grzbietowym i za czas 1:03.79 uzyskał 1061 pkt. Najniższy stopień na podium w tej klasyfikacji przypadł Leszkowi Madejowi z Warsaw Masters Team, który dystans 100m stylem dowolnym przepłynął w czasie 57.73, co dało mu 957 pkt.

W klasyfikacji medalowej klubów zdecydowanie zwyciężył najliczniej reprezentowany na tych zawodach zespół Masters Korony Kraków, zdobywając w sumie 85 medali – 52 złote, 20 srebrnych i 13 brązowych. Na drugiej pozycji znaleźli się zawodnicy z Weterana Zabrze, którzy zdobyli dla swojego klubu 52 medale, a stopień niżej zespół organizatora UKS Wodnik 29 Katowice, zdobywając 35 medali.