TYR PSS: Dominacja obcokrajowców na dystansach

Joanna Kwatera 2018-01-15 15:53

Ostatniego dnia pływackich zmagań w zawodach z cyklu TYR Pro Swim Series zawodnicy ścigali się tylko w jednej konkurencji. Swoje pole do popisu w niedzielę mieli długodystansowcy, a na 1500m stylem dowolnym zwyciężali Chilijka i Japończyk. Ostatnia konkurencja miała również nieznaczny wpływ na wyłonienie liderów cyklu po pierwszym przystanku w Austin.

W rywalizacji kobiet doświadczenie wzięło górę nad młodością, a cały wyścig od początku do końca kontrolowała Kriste Kobrich. 32-latka wypracowała sobie sporą przewagę właściwie już po 400 metrach tego dystansu i sukcesywnie powiększała prowadzenie nad rywalkami. Na mecie zanotowała wynik 16:17.11, zaledwie 1,5 sekundy słabszy niż wynosi rekord obiektu w Austin. Na drugiej lokacie finiszowała Hannah Moore (16:33.42), a trzecie miejsce wywalczyła Ashley Neidigh (16:36.12).

Wśród mężczyzn szansę na czwarty triumf na pływalni Uniwersytetu Teksańskiego oraz objęcie prowadzenia w cyklu Pro Swim Series miał mistrz i rekordzista Stanów Zjednoczonych na 1500m stylem dowolnym z krótkiej pływalni Zane Grothe, ale dużą konkurencję postawili mu dziś Japończycy. Zwyciężył poprawiając swój rekord życiowy Shogo Takeda, który w cyklu Pro Swim Series pokazywał się już dobrej strony w zeszłym roku, zajmując drugą pozycję na zawodach w Santa Clara. Wygraną w Austin dał mu czas 15:13.16. Trzy i pół sekundy za nim na finiszu zameldował się czwarty zawodnik Uniwersjady w Tajpej Shingo Nakaya, a dopiero na trzeciej lokacie uplasował się Zane Grothe, który zdobył cenny punkt za ten występ do klasyfikacji generalnej cyklu.

Po pierwszym przystanku zawodów TYR Pro Swim Series na czele rankingu głównego wśród kobiet znalazła się 15-letnia Chinka Li Bingjie, gromadząc na swoim koncie 15 punktów (za trzy zwycięstwa), natomiast wśród mężczyzn pozycję lidera zajmują obecnie Chase Kalisz (trzy wygrane i trzecie miejsce) oraz Zane Grothe, którzy zdobyli w Austin po 16 punktów.