Świat

Pływacki Przegląd Wydarzeń - 29.11

Szymon Gagatek 2016-11-29 08:30

Drugi z braci Deiblerów rozstaje się z pływaniem; Joseph Schooling z gigantyczną nagrodą finansową; Czesi i Duńczycy ogłosili składy reprezentacji na czempionat globu na krótkim basenie; osiemnastoletnia Włoszka z rekordem kraju - to skrót najważniejszych informacji, które znajdziecie w kolejnym wydaniu Pływackiego Przeglądu Wydarzeń!

Lista zawodników, którzy po igrzyskach w Rio de Janeiro ogłaszają koniec kariery, wydaje się nie mieć końca. Do grona pływackich "emerytów" dołączył Steffen Deibler. Sześciokrotny mistrz Europy na krótkim basenie zakończył wyczynowe uprawianie sportu w wieku 29 lat, po niezbyt udanym olimpijskim starcie. W Brazylii odpadł w eliminacjach 100 m stylem motylkowym, a w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym zajął wraz z kolegami siódmą lokatę. Niemiec dużo bliżej podium igrzysk był cztery lata wcześniej, gdy w Londynie zakończył finał swojej koronnej konkurencji na czwartej lokacie. Deibler podjął decyzję o rozstaniu z pływaniem dwa lata po tym, gdy to samo zrobił jego młodszy brat Markus.

========================

Niespodziewany zwycięzca olimpijskiej rywalizacji na 100 m stylem motylkowym, Joseph Schooling, od czasu swojego triumfu w Rio de Janeiro jest w swoim kraju prawdziwym bohaterem. Zainteresowanie młodym delfinistą jest tak duże, że on sam nie ma w tym sezonie zbyt wiele czasu na starty w barwach Uniwersytetu Teksańskiego. Ostatnio pierwszy złoty medalista igrzysk w historii singapurskiego sportu udał się w podróż w rodzinne strony, gdzie otrzymał za swoje sierpniowe osiągnięcie niebagatelną nagrodę od krajowego komitetu olimpijskiego - czek na milion dolarów singapurskich (równowartość niemal trzech milionów złotych)! Schooling zapowiedział od razu, że 20% tej kwoty odda do związku, by ten przeznaczył je na szkolenie młodzieży. 

========================

Do rozpoczęcia rywalizacji na mistrzostwach świata pozostał już tylko tydzień, poznajemy zatem oficjalne składy kolejnych reprezentacji, które zaprezentują się w Windsor. Wiemy już między innymi kto został powolany do kadry Czech i Danii. W ekipie naszych południowych sąsiadów nie zabraknie Jana Micki oraz Petry Chocovej. Mocną drużynę wystawią też Duńczycy. wśród których wielką nieobecną będzie jedynie sensacyjna mistrzyni olimpijska na dystansie 50 m stylem dowolnym, Pernille Blume. W Kanadzie pojawią się jednak pozostałe trzy członkinie sztafety 4x100 m stylem zmiennym, która w Rio de Janeiro stanęła na najniższym stopniu podium: Mie Nielsen, Jeanette Ottesen i Rikke Moeller Pedersen. Na brak medali Skandynawowie nie będą więc raczej narzekać.

Czechy:
Mężczyźni (6):
Jan Sefl, Jan Micka, Pavel Janecek, Tomas Franata, Tomas Havranek, Petr Bartunek

Kobiety (8):
Lucie Svecena, Simona Baumrtova, Barbora Seemanova, Barbora Zavadova, Martina Elheniclka, Petra Chocova, Kristyna Horska, Martina Moravcikova 

Dania: 
Mężczyźni (8):
Viktor Bromer, Soeren Dahl, Anton Ipsen, Magnus Jakupsson, Anders Lie, Daniel Skaaning, Marcus Kroyer, Frans Johannessen, 

Kobiety (8):
Emilie Beckmann, Sarah Bro, Julie Kepp Jensen, Mie Nielsen, Jeanette Ottesen, Rikke Moeller Pedersen, Signe Bro, Maj Howardsen 

========================

Mistrzyni świata juniorek na 1500 m stylem dowolnym, Simona Quadarella, pokazała się z bardzo dobrej strony podczas weekendowych zawodów regionalnych na krótkim basenie w Rzymie. Osiemnastolatka na swoim koronnym dystansie uzyskała czas 15:49.92 i o ponad sześć sekund poprawiła rekord kraju, należący od 2014 roku do Aurory Ponsele (15:56.25). Jest to najlepszy rezultat w tym sezonie na całym świecie, pierwszy poniżej bariery szesnastu minut. Dla Quadarelli, która nie wystartuje na mistrzostwach świata w Windsor, to dobry prognostyk przed przyszłorocznym czempionatem globu w Budapeszcie. Na Węgrzech młoda reprezentantka Italii będzie już zapewne jedną z kandydatek do miejsca w najlepszej ósemce tej konkurencji.