Chiny: Ning Zetao ma następcę

Szymon Gagatek 2019-03-28 15:59

Umarł król, niech żyje król - mogliby powiedzieć chińscy kibice pływania, patrząc na wyniki piątego dnia mistrzostw kraju w Qingdao. W finale 100 m stylem dowolnym mężczyzn zwyciężył He Junyi, który przy okazji uzyskał bardzo dobry czas. Wygląda na to, że 22-latek szybko zastąpi w międzynarodowej czołówce sprinterów Ninga Zetao, który kilka tygodni temu oficjalnie zakończył karierę.

Największym sukcesem Ninga był niespodziewany tytuł mistrza świata na 100 m stylem dowolnym, wywalczony przez niego w 2015 roku w Kazaniu. Pokonał wówczas Nathana Adriana czy będącego w bardzo dobrej formie Camerona McEvoy'a. Jak na gwiazdę chińskiego pływania przystało, nie ustrzegł się też dopingowej wpadki (w 2011 roku w jego organizmie wykryto clenbuterol, przez co został zawieszony na rok) i konfliktu z krajową federacją. W 2016 i 2017 roku dwukrotnie był wyrzucany z drużyny narodowej za podpisywanie kontraktów reklamowych ze sponsorami, na których nie było zgody od działaczy. Dwudziestosześciolatek został więc pozbawiony szansy na obronę złotego medalu w Budapeszcie i nie wrócił już do dobrej dyspozycji. W listopadzie wycofał się z mistrzostw kraju po nieudanym starcie na 50 m stylem motylkowym i kontuzji dłoni. Na początku marca ogłosił światu, że żegna się z wyczynowym pływaniem.

Chińczycy nie mają jednak wielkich powodów do zmartwień. Szybko objawił się im zawodnik, mogący walczyć o czołowe lokaty na największych międzynarodowych imprezach. To He Junyi, który w czwartek nie miał sobie równych w finale 100 m stylem dowolnym. Dwie długości basenu pokonał po południu w 48.10, wskakując na drugą pozycję na światowych listach. Szybciej w tym roku pływał na razie tylko Kyle Chalmers z Australii (47.89). He zapewnił sobie złoto świetnym finiszem na ostatnich 25 metrach, wyprzedzając Yu Hexina o 75 setnych sekundy. - To mój pierwszy indywidualny tytuł mistrza Chin. Dałem z siebie wszystko i ustanowiłem rekord życiowy. Teraz będę próbował złamać barierę 48 sekund. Kiedyś byłem pływakiem długodystansowym, codziennie trenowałem wspólnie z moim idolem Sun Yangiem, więc byłem bardzo pewny swoich możliwości w końcówce wyścigu - mówił He po wyjściu z wody, cytowany przez agencję Xinhua.

W drugim finale mężczyzn zwyciężył Wang Shun. Wysoka gorączka nie przeszkodziła mu w sięgnięciu po złoto na 200 m stylem zmiennym z najlepszym w tym roku czasem na świecie (1:56.66). Barierę dwóch minut w finale złamał jeszcze Qin Haiyang (1:58.87). Z kolei wśród kobiet na czoło światowego rankingu w 2019 roku wskoczyła Fu Yuanhui, która dystans 50 m stylem grzbietowym pokonała w 27.61, wyprzedzając Chen Jie (27.78). Na 200 m stylem motylkowym niespodziewanie triumfowała 17-letnia Zhu Jiaming, która okazała się lepsza o zaledwie sześć setnych sekundy od brązowej medalistki mistrzostw świata w Kazaniu w tej konkurencji, Zhang Yufei.

Zachęcona dobrym występem na 200 m stylem klasycznym na ubiegłorocznych mistrzostwach świata na krótkim basenie Ye Shiwen spróbowała tej konkurencji również w Qingdao. W czwartek bez problemów awansowała do jutrzejszego finału, notując najlepszy czas rywalizacji (2:25.32). Na tym samym dystansie wśród mężczyzn pierwsze miejsce w półfinałach zajął Qin Haiyang (2:12.58). Na 100 m stylem dowolnym pań najszybsza była Yang Junxuan (54.63), a na 200 m stylem grzbietowym z najwyższej lokaty do ósemki wszedł Wang Guanbin. Tuż za nim znalazł się medalista olimpijski, Xu Jiayu (1:59.14 - 1:59.21).