Kanada: Masse blisko rekordu świata!

Szymon Gagatek 2017-04-07 08:23

Niesamowity występ Kylie Masse na dystansie 100 m stylem grzbietowym był bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia kanadyjskich kwalifikacji na mistrzostwa świata. Na pływalni w Victorii brązowa medalistka olimpijska ustanowiła nowy najlepszy czas w historii pływania w strojach tekstylnych, ocierając się o rekord świata!

Swoją świetną formę Masse zaprezentowała już w eliminacjach. Dwie długości basenu pokonała w 58.42, a więc jeszcze szybciej niż na igrzyskach w Rio de Janeiro, na których stanęła na najniższym stopniu podium tej konkurencji. To jednak nie był koniec jej popisów. W wyścigu finałowym zanotowała rezultat 58.21, ustanawiając tym samym:

- nowy rekord kraju,
- pierwszy rezultat na tegorocznych listach światowych,
- najlepszy czas w dziejach uzyskany w strojach tekstylnych,
- trzeci wynik w historii, gorszy o zaledwie dziewięć setnych sekundy od rekordu świata Brytyjki Gemmy Spofforth z 2009 roku!

To mógł być zatem naprawdę historyczny dzień dla kobiecego pływania w Kraju Klonowego Liścia. Od czasów Annamay Pierse, która w 2009 roku ustanawiała niesamowite rezultaty na 200 m stylem klasycznym, żadnej Kanadyjce nie udało się bowiem wejść w posiadanie rekordu globu. W takiej formie Masse będzie bez wątpienia jedną z największych faworytek mistrzostw świata w Budapeszcie. Obok niej w tej konkurencji w stolicy Węgier wystartuje Hilary Caldwell. W finałowym wyścigu zajęła ona drugie miejsce, ex aequo z Dominique Bouchard (1:00.25) i o miejscu w kadrze musiały zadecydować wyniki obu zawodniczek z eliminacji.

Wśród mężczyzn na dystansie 100 m stylem grzbietowym minimum na czempionat globu uzyskał jedynie były rekordzista świata juniorów, Javier Acevedo. Utalentowany 19-latek dwie długości basenu pokonał w 53.64 i był o włos od ustanowienia najlepszego czasu w historii Kanady. Do wyniku Pascala Wollacha z 2009 roku zabrakło mu tylko jednej setnej sekundy. W 2017 roku lepiej radzili sobie tylko Xu Jiayu (53.04) i Matt Grevers (53.31).

W sesji popołudniowej zabrakło bohaterki igrzysk w Rio de Janeiro, Penny Oleksiak. Jeszcze przed startem eliminacji 16-latka wycofała się z udziału w rywalizacji na 200 m stylem dowolnym, a już rano postanowiła zrezygnować z walki o zwycięstwo w finale 50 m stylem motylkowym. Stało się to po jej awansie do najlepszej ósemki z pierwszego miejsca z minimum na mistrzostwa świata (26.40). Pod jej nieobecność wśród delfinistek triumfowała Sadie Fazekas (26.90).

Z kolei finałowy wyścig kraulistek stał na zdecydowanie wyższym poziomie. Najszybsza okazała się Katerine Savard, notując rezultat 1:57.13 i wyprzedzając Mary-Sophie Harvey (1:57.81). Czasy lepsze od wymaganego do wyjazdu do Budapesztu uzyskało jednak łącznie aż pięć zawodniczek! Trzecia była Kayla Sanchez (1:58.28), a czwartą lokatę zajęła prowadząca na półmetku Rebecca Smith (1:58.59) - to właśnie ta dwójka dołączy do Savard i Harvey w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym, którą zobaczymy w stolicy Węgier. Rozczarowaniem była postawa Taylor Ruck. Brązowa medalistka czempionatu globu na krótkim basenie w Windsorze uplasowała się na ostatniej pozycji (2:00.63).