IV OGÓLNOPOLSKIE ZAWODY PŁYWACKIE MASTERS "O BŁĘKITNĄ WSTĘGĘ WISŁY"

Joanna Kwatera 2013-05-27 00:58

W dniach 25-26.05 odbyły się zaliczane do Pucharu Polski Masters – IV Ogólnopolskie Zawody Pływackie Masters „O Błękitną Wstęgę Wisły”. Zawody te miały bogatą międzynarodową obsadę – do Torunia oprócz 119 zawodników z 34 klubów z całej Polski zjechali również pływacy z Rosji i Białorusi. W ciągu dwóch dni sportowych zmagań w 32 konkurencjach pływackich na starcie stanęło w sumie 138 zawodniczek i zawodników. Wyścig na dystansie 800m stylem dowolnym rozegrany został ku pamięci, zmarłego przed dwoma laty, Andrzeja Majchrzakowskiego – utytułowanego toruńskiego maratończyka i triathlonisty, nauczyciela akademickiego Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.  Miłym akcentem toruńskiej rywalizacji był też występ dwukrotnego mistrza świata juniorów z Rio de Janeiro - Macieja Hreniaka. Zawodnik Ruchu Grudziądz wygrał dystanse 50, 100, 200 i 800m stylem dowolnym w kat. 0 i został jednym z 23 multimedalistów, którzy wygrali wszystkie swoje cztery starty oraz zajął 11 miejsce w klasyfikacji na najlepszego pływaka zawodów.

Do grona multimedalistów toruńskich zawodów zaliczamy również: Władysława Buczkowskiego i Marka Rothera (obaj Weteran Zabrze), Dariusza Gorbaczowa (Sopot Masters), Miłosza Kaczanowskiego (Swimming Masters Team Szczecin), Michała Kozikowskiego (AZS UWM Masters Olsztyn), Zygmunta Lewandowskiego (Kp Delfin Inowrocław), Krzysztofa Lietza (Toruńczyk Masters Toruń),  Zbigniewa Ludwiczaka (Szczecińskie Towarzystwo Pływackie), Michała Nowaka (Ursynów Masters), Marka Rutkowskiego (Masters Gorzów), Ryszarda Sielskiego (Warsaw Masters Team), Adriana Teodorskiego (Dęby Osielsko), Przemysława Waraczewskiego (KS Warta Poznań), Janusza Wolniewicza (UKS Trójka Oborniki) oraz Magdalenę Bolewską (Toruńczyk Masters Toruń), Jowitę Kucharską (AZS UWM Masters Olsztyn), Iryne Larycheva (Grodno Białoruś), Małgorzatę Piechurę (K.S. niezrzeszeni.pl), Joannę Puchalską (Sopot Masters), Luizę Shcherbich (Pregel Kaliningrad), Zofię Wełk (Szczecińskie Towarzystwo Pływackie) i Alinę Wieczorkiewicz (Warsaw Masters Team).

Autorkami trzech najbardziej wartościowych wyników były: Grażyna Cabaj-Drela (Ts Olimpia Poznań), która przepłynęła dystans 200m stylem grzbietowym w 3:07.23, za co uzyskała 973 pkt. 858 pkt otrzymała Joanna Puchalska za czas 2:47.41 na dystansie 200m stylem zmiennym. A za czas 1:33.22 na dystansie 100m stylem klasycznym Elena Kolyadina (Pregel Kaliningrad) uzyskała 821 pkt. Wśród Panów najbardziej wartościowy rezultat 1064 pkt uzyskał Mariusz Gabiec (AZS UWM Masters Olsztyn) za przepłynięcie dystansu 800m stylem dowolnym w czasie 9:48.78. 1034 pkt otrzymał Marek Rother, który dystans 100m stylem grzbietowym pokonał w 1:04.33. Trzeci najlepszy wynik to 961 pkt za czas 57.64 uzyskany na dystansie 100m stylem dowolnym  przez Leszka Madeja (Warsaw Masters Team).

Najlepszymi zawodniczkami tych zawodów - wg punktacji Masters – zostały: Grażyna Cabaj-Drela z sumą 1790 pkt, za nią uplasowała się Joanna Puchalska gromadząc 1677 pkt, a trzecia była Elena Kolyadina, która uzyskała 1613 pkt. Najlepsi Panowie to: Marek Rother, który jako jedyny zgromadzil ponad dwa tysiące punktów, a dokładnie 2047, drugi był Mariusz Gabiec z liczbą 1971 pkt, a trzecią pozycję zajął Leszek Madej z 1909 pkt.

Klasyfikację medalową zwyciężył najliczniej reprezentowany zespół gospodarzy – Toruńczyk Masters Toruń, zdobywając 32 medale (20 złotych, 6 srebrnych i 6 brązowych), przed zawodnikami z Pregel Kaliningrad – 22 medale i TS Olimpia Poznań – 21 medali.