NCAA: Decydująca batalia rozpoczęta

Szymon Gagatek 2019-02-19 10:54

Sezon NCAA wkracza w decydującą fazę. Za nami pierwsze mistrzostwa konferencji, które dla wielu akademickich pływaków są najważniejszą imprezą roku, a dla niektórych dopiero przedsmakiem zbliżających się wielkimi krokami marcowych czempionatów ligi. Jak co roku, w rozgrywkach nie brakuje polskich akcentów oraz polskich - małych i większych - sukcesów.

I Dywizja

Dobre występy w mistrzostwach Horizon League zanotował Dominik Niedziałek. Zawodnik Cleveland State University indywidualnie plasował się na 2. miejscu na 500 jardów stylem dowolnym oraz 200 jardów stylem grzbietowym, a do tego był 3. na 100 jardów grzbietem, ustanawiając przy okazji swój nowy rekord życiowy (48.26). Dodatkowo pomógł sztafetom Wikingów zająć 2. pozycje na dystansach 4x100 jardów stylem zmiennym i 4x200 jardów stylem dowolnym. Między innymi dzięki tym sukcesom, wspólnie z kolegami został sklasyfikowany na 2. lokacie w zestawieniu końcowym czempionatu. W Indianapolis zaprezentowała się również Irena Węcławiak. Najlepiej poradziła sobie na 200 jardów stylem dowolnym (13. miejsce), była też między innymi 3. wraz z koleżankami ze sztafety 4x200 jardów stylem dowolnym.

Horizon League Championships
*Irena Węcławiak (Cleveland State University)
*Dominik Niedziałek (Cleveland State University)

W mistrzostwach Metro Atlantic Athletic Conference wział udział Jakub Korek. Wychowanek słynnej szkoły Bolles w Jacksonsville na Florydzie, który reprezentuje Iona College, nie zdołał przebrnąć przez eliminacje swoich konkurencji, a najlepiej poszło mu na 100 jardów stylem klasycznym, gdzie zajął 20. miejsce. Zawody zakończył z życiówkami na 50 jardów stylem dowolnym i klasycznym, a jego szkoła w klasyfikacji punktowej uplasowała się na 4. lokacie.

Metro Atlantic Athletic Conference Championships
*Jakub Korek (Iona College)

II Dywizja

W mocno obsadzonych mistrzostwach Great Lakes Valley Conference wystartowało czworo naszych reprezentantów - kandydatów do startu w kończących sezon mistrzostwach II Dywizji NCAA. Indywidualnie najwyższej sklasyfikowany został Patryk Goliński, który był 3. na 400 jardów stylem zmiennym (3:57.27 - nowy rekord University of Missouri-St.Louis). Do tego dołożył 6. pozycję na 1000 jardów stylem dowolnym (także z rekordem szkoły: 9:21.43) i 7. na 1650 jardów stylem dowolnym. Gorszy nie chciał być Radosław Chupka, który poprawił najlepszy czas w historii tej samej uczelni na 200 jardów stylem grzbietowym (1:48.72), zajmując 5. miejsce. Na o połowę krótszym dystansie był 6.. Obaj przyczynili się do wywalczenia przez UMSL 5. lokaty w klasyfikacji końcowej. Ich koleżanka, Agnieszka Błocka, dostała się do finału B na 200 jardów stylem dowolnym, kończąc zmagania na 11. pozycji. Natomiast Jan Zuchowicz z University of Indianapolis był 4. na 100 jardów stylem klasycznym i 6. na 200 jardów stylem klasycznym, a jego uczelnia wywalczyła drużynowe mistrzostwo konferencji.

Great Lakes Valley Conference Championships
*Agnieszka Błocka (University of Missouri-St.Louis)
*Radosław Chupka (University of Missouri-St.Louis)
*Patryk Goliński (University of Missouri-St.Louis)
*Jan Zuchowicz (University of Indianapolis)

Bardzo wysokie lokaty w Charlotte zajmowały Anna Całka i Karolina Ostojska. Ostojska została indywidualną mistrzynią Carolina Conference na 100 jardów stylem grzbietowym, uzyskując rezultat 59.17. Na mecie wyprzedziła o dziewięć setnych sekundy swoją koleżankę z Emmanuel College, Allison Hunter i ustanowiła nowy rekord życiowy. Kolejne życiówki poprawiała na 100 jardów stylem dowolnym i na dwukrotnie dłuższym dystansie (rekord uczelni), plasując się na 2. miejscu w stawce. Tytuły wicemistrzowskie zapewniła sobie również Całka, radząc sobie najlepiej na 200 jardów grzbietem i 400 jardów stylem zmiennym. Obie Polki pomogły swojej szkole sięgnąć po końcowy triumf w klasyfikacji punktowej. W mistrzostwach zaprezentowała się jeszcze Marta Gruszczyńska z Salem International University.

Bluegrass Mountain Conference/Carolina Conference Championships
*Anna Całka (Emmanuel College)
*Karolina Ostojska (Emmanuel College)
*Marta Gruszczyńska (Salem International University)

Jan Suchan został mistrzem Suncoast Swimming Conference na dystansie 200 jardów stylem grzbietowym. Nasz zawodnik, pływający w barwach Keiser University, zanotował wynik 1:50.00 i wyraźnie wyprzedził resztę stawki. Do swojego dorobku dorzucił także tytuły wicemistrzowskie na 100 jardów stylem grzbietowym oraz w sztafecie 4x100 jardów stylem zmiennym. Tym samym przyczynił się do zwycięstwa drużyny Keiser w klasyfikacji punktowej całych zawodów.

Suncoast Swimming Conference Championships
*Jan Suchan (Keiser University)

W mistrzostwach Konferencji Northeast-10 wystartowała Marta Hasny. Reprezentantka Pace University indywidualnie najlepiej poradziła sobie na 200 jardów stylem zmiennym. Awansowała do finału B, w którym uzyskała nowy rekord życiowy (2:16.22) i została sklasyfikowana na 15. miejscu. Życiówki poprawiała również na wszystkich trzech dystansach w stylu motylkowym. Jej uczelnia zajęła w klasyfikacji generalnej zawodów 4. miejsce.