NCAA: Polki szybkie w Atlancie

Szymon Gagatek 2015-02-23 20:48

Jednym z ważniejszych wydarzeń pływackich ubiegłego tygodnia w Stanach Zjednoczonych były mocno obsadzone kobiece mistrzostwa Atlantic Coast Conference. Swoją obecność w Atlancie zaznaczyły także trzy Polki: Kinga Cichowska, Klaudia Naziębło i Weronika Paluszek, które przez całe zawody prezentowały się z bardzo dobrej strony.

Mistrzostwa ACC (Atlantic Coast Conference)
*Kinga Cichowska (University of Pittsburgh)
*Klaudia Naziębło (Virginia Tech)
*Weronika Paluszek (Virginia Tech)

Udany debiut na mistrzostwach konferencji zaliczyła Klaudia Naziębło, która ustanawiała rekordy życiowe w każdej indywidualnej konkurencji, w której wystartowała, dwukrotnie zajmując trzecie miejsce w finale A. Wrocławianka kończyla na tej pozycji zmagania na 100 jardów stylem grzbietowym (52.53 s) i 200 jardów stylem motylkowym (1:55.16). Ten drugi rezultat daje jej w tym momencie dziesiąte miejsce na liście najszybszych zawodniczek na tym dystansie w całej I Dywizji NCAA i na dobrą sprawę gwarantuje udział w mistrzostwach ligi już w pierwszym sezonie startów Naziębło za oceanem. Nasza pływaczka uplasowała się w Atlancie również na piątej pozycji na 200 jardów stylem grzbietowym (1:54.84).

Bardzo blisko miejsc w pierwszej trójce była koleżanka Naziębło z uczelni, Weronika Paluszek. Nasza reprezentantka zajmowała czwarte lokaty w stylu klasycznym. Na 100 jardów uzyskała czas 1:00.36, a 200 jardów pokonała w 2:08.57. Najmniej udany był jej start na 200 jardów stylem zmiennym. W tej konkurencji była dwudziesta piąta i odpadła z dalszej rywalizacji już w kwalifikacjach. Obie Polki stworzyły również połowę sztafety Virginia Tech 4x100 jardów stylem zmiennym, która zajęła trzecie miejsce (najlepsze wśród H2Okies we wszystkich konkurencjach sztafetowych). Naziębło zmianę w stylu grzbietowym pokonała w 52.69 s, a Paluszek kolejne cztery długości żabką przepłynęła w 1:00.16. Ostatecznie drużyna naszych zawodniczek ukończyła wyścig z czasem 3:34.75, gorszym tylko o pół sekundy od minimum A na kończący sezon ligowy czempionat.

Na 200 jardów stylem klasycznym w finale A walczyła również trzecia z Polek, które pływały w Atlancie, Kinga Cichowska. Zawodniczka Uniwersytetu Pittsburskiego finiszowała ostatecznie na szóstej pozycji, uzyskując czas 2:11.46. Jest to rezultat gorszy o dwadzieścia jeden setnych sekundy od tego, który Polka uzyskała w listopadzie na zawodach Pittsburgh Invitational. Wynik 2:11.25 daje jej w tym momencie trzydziestą trzecią pozycję na liście najszybszych zawodniczek tego sezonu w I Dywizji, wciąż jest więc spora szansa, że pozwoli on jej na debiut na mistrzostwach NCAA. W pozostałych konkurencjach indywidualnych Cichowska nie zdołała awansować do finału A. Na dystansie 100 jardów stylem klasycznym była dwunasta (1:01.77), a 200 jardów stylem zmiennym pokonała w 2:03.43 i odpadła w kwalifikacjach, zajmując trzydziestą pierwszą lokatę.

W klasyfikacji generalnej mistrzostw nie do zatrzymania były zawodniczki Uniwersytetu Virginii (1308.5 pkt), które sięgnęły po ósmy tytuł z rzędu. Trzecią lokatę zajęły pływaczki Virginia Tech (1018 pkt), a na ósmym miejscu znalazł się Uniwersytet Pittsburski (501 pkt).