Igrzyska Azjatyckie - dzień 6.: Balandin w potrójnej koronie!

Szymon Gagatek 2014-09-26 15:38

Ostatni akt pływackich zmagań na Igrzyskach Azjatyckich już za nami. W piątek rozdano medale w sześciu konkurencjach, w czterech z nich górą byli Chińczycy. Jednym z bohaterów dnia i całych zawodów został jednak dziewiętnastoletni Kazach, Dmitriy Balandin, który dziś skompletował "hat-tricka" w stylu klasycznym, sięgając po złoto na dystansie 50 metrów.

Balandin to prawdziwe objawienie rywalizacji w Incheon. Pływak z Kazachstanu w poprzednich dniach triumfował na 100 i 200 m stylem klasycznym. Tym razem po raz kolejny okazał się lepszy od kreowanego przez japońskie media na następcę Kosuke Kitajimy, Yasuhiro Kosekiego. W walce na sprinterskim dystansie wyprzedził go o jedenaście setnych sekundy, uzyskując czas 27.78 s i ustanawiając swój trzeci rekord igrzysk. Brąz wywalczył Sandeep Sejwal z Indii (28.26 s), zdobywając zarazem pierwszy i ostatni medal dla swojego kraju na pływalni imienia Park Tae-Hwana w Incheon.

Tegoroczne Igrzyska Azjatyckie miały jednak kilku bohaterów. Obok Balandina na pewno warto wspomnieć o Kosuke Hagino, który ukończył zawody z siedmioma medalami, stając na podium w każdym swoim starcie! Już teraz z niecierpliwością możemy czekać na moment ogłoszenia list startowych przed mistrzostwami świata w Kazaniu. Wtedy na pewno dowiemy się więcej w kontekście ewentualnych planów Japończyka na Rio, a wiele wskazuje na to, że na najważniejszej sportowej imprezie czterolecia wciąż bardzo młody Hagino może być jedną z największych gwiazd pływackiej części rywalizacji.

Kosuke Hagino w Incheon:
Złoto (4):
200 m stylem dowolnym; 1:45.23 (2. wynik w tym roku na świecie)
200 m stylem zmiennym; 1:55.34
400 m stylem zmiennym; 4:07.75 (najlepszy wynik w tym roku na świecie)
4x200 m stylem dowolnym; 7:06.74

Srebro (1):
400 m stylem dowolnym; 3:44.38

Brąz (2):
100 m stylem grzbietowym; 53.71 s
200 m stylem grzbietowym; 1:56.36

Trzecim zawodnikiem, który zasłużył na wyróżnienie był na pewno Ning Zetao. Chińczyk indywidualnie zwyciężył na 50 i 100 m stylem dowolnym, a także pomógł kolegom zdobyć złote medale w wyścigach na dystansie 4x100 m stylem dowolnym i zmiennym. Dziś po raz kolejny pokazał jak olbrzymi potencjał w nim drzemie, płynąc na ostatniej zmianie sztafety 4x100 m stylem zmiennym. Sto metrów ze startu lotnego pokonał w czasie... 46.91 s! Popisał się też doskonałą reakcją startową (-0.01 s). Dzięki temu wyprzedził Shinriego Shiourę i to zawodnicy z Państwa Środka ostatecznie mogli się cieszyć ze złota, pokonując Japończyków w tej konkurencji na Igrzyskach Azjatyckich po raz pierwszy od 1990 roku! Przy okazji warto też odnotować, że Chińczycy uzyskali wynik 3:31.37. Szybciej w tym roku pływali tylko Amerykanie na Mistrzostwach Pacyfiku.

Swoje zadanie zrealizowali dziś Sun Yang i Ye Shiwen. Ten pierwszy pokonał dystans 1500 m stylem dowolnym w czasie 14:49.75. Tak "wolno" w najważniejszej imprezie sezonu nie pływał od 2007 roku, ale to wystarczyło do tego by bez najmniejszych problemów sięgnął po złoto. Z kolei Ye Shiwen, tak jak cztery lata temu w Kantonie, skompletowała dublet w stylu zmiennym, wygrywając finał 200 metrów. Mistrzyni olimpijska z Londynu uzyskała wynik 2:08.94, czwarty w tym roku na całym świecie i wyprzedziła dwie Japonki, Kanako Watanabe (2:10.58) i Miho Teramurę (2:11.24).

Rekordem igrzysk swoje starty w Incheon zakończyła Chen Xinyi, która wygrała walkę o medale na 50 m stylem dowolnym (24.87 s). Jedyne dziś złoto dla Kraju Kwitnącej Wiśni wywalczyła Sayaka Akase, najlepsza na dystansie 200 m stylem grzbietowym (2:10.31). To, co może zastanawiać, to na pewno słabe wyniki osiągane w Korei Południowej przez Azjatki, ale więcej o tym przeczytacie już w zestawieniu najważniejszych tegorocznych imprez, które wkrótce pojawi się na naszym portalu!

Złoci medaliści igrzysk, dzień 6.:
50 m stylem dowolnym kobiet: Chen Xinyi (Chiny)   24.87 s   [rekord igrzysk]
50 m stylem klasycznym mężczyzn: Dmitriy Balandin (Kazachstan)   27.78 s   [rekord igrzysk]
200 m stylem grzbietowym kobiet: Sayaka Akase (Japonia)   2:10.31
1500 m stylem dowolnym mężczyzn: Sun Yang (Chiny)   14:49.75
200 m stylem zmiennym kobiet: Ye Shiwen (Chiny)   2:08.94   [rekord igrzysk]
4x100 m stylem zmiennym mężczyzn: Chiny (Xu Jiayu, Li Xiang, Li Zhuhao, Ning Zetao)   3:31.37   [rekord igrzysk]