PODSUMOWANIE FINAŁÓW AKADEMICKICH MISTRZOSTW POLSKI W PŁYWANIU

Joanna Kwatera 2013-04-21 12:33

W sobotę 20 kwietnia odbyły się finały Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu. Pływalnia Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Banacha gościła 338 najlepszych pływaków-studentów z całej Polski. Reprezentanci aż 68 klubów rywalizowali w stolicy w 16 konkurencjach indywidualnych i 4 sztafetowych. Na starcie można było podziwiać najbardziej utytułowanych pływaków ostatniej dekady takich jak: Paweł Korzeniowski, Sławomir Kuczko, Alicja Tchórz czy Klaudia Naziębło.

W pierwszym bloku zawodów rywalizacja toczyła się głównie na dystansach 100 metrowych, natomiast popołudniu w bloku drugim wykazać się mogli sprinterzy na dystansach o połowę krótszych.

Styl grzbietowy wśród kobiet zdominowały dwie zawodniczki – Klaudia Naziębło z UE Wrocław i Jagoda Piechocka z AGH Kraków. Naziębło zwyciężyła na dystansach 50 i 100m uzyskując czasy odpowiednio 28.22 i 1.00.97 i została multi-medalistką zawodów, a jej rezultat uzyskany na dystansie 50m stylem grzbietowym to drugi najbardziej wartościowy wynik zawodów (755 pkt FINA). Piechocka zajmowała na obu dystansach drugie miejsca osiągając rezultaty 29.74 na 50m i 1:03.73 na 100m. Wśród mężczyzn również dwa nazwiska wiodły prym na tym dystansie. Krzysztof Jankiewicz z UŁ Łódź wygrał oba dystanse z czasami 25.41 na 50m i 54.66 na 100m, a Miłosz Mikicin z AWF Warszawa był drugi na dystansie 50m (25.75) oraz trzeci na dystansie dwa razy dłuższym (55.82), na którym wyprzedził go jeszcze Adam Dubiel z UPr Lublin(55.42).

Oba dystanse 50 i 100m w stylu klasycznym wśród kobiet wygrała Paulina Zachoszcz z USZ Szczecin, osiągając rezultaty 32.83 na 50m i 1.11.15 na 100m, który jest ósmym najbardziej wartościowym rezultatem zawodów oraz z dwoma złotymi medalami została multi-medalistką mistrzostw. Wśród mężczyzn również oba dystanse wygrał jeden zawodnik: Piotr Puciło z UWM Olsztyn. Pływak ten na dystansie 50m uzyskał czas 27.69 i wyprzedził Filipa Rowińskiego i Sławomira Kuczkę (obaj ALK Warszawa). Dystans 100m przepłynął natomiast w 1:02.05, na którym również był szybszy od Kuczki oraz Mikołaja Machnika z AWF Katowice. Puciło to kolejny multi-medalista mistrzostw.

W stylu dowolnym na dystansie 50m zwyciężyła Kamila Winogrodzka z WEZiT Zielona Góra z czasem 25.95 (z trzecim najbardziej wartościowym rezultatem zawodów – 719 pkt FINA) przed Anną Kawecką z AGH Kraków i Katarzyną Ptasińską z ALK Warszawa. Zwycięstwo na dystansie 100m odniosła natomiast Alicja Tchórz i z czasem 56.78 była na mecie szybciej od reprezentantek Krakówa: Natalii Pawlaczek z UJ Kraków i Anny Kaweckiej z AGH Kraków. Wśród mężczyzn dystans sprinterski wygrał Szymon Dymerski (23.13) z Usz Szczecin przed Kacprem Majchrzakiem WSPiA Poznań i Łukaszem Korgulem z UMCS Lublin. Na dystansie 100m najszybszy był Kacper Majchrzak z czasem 49.81 przed Dawidem Zielińskim USz Szczecin i Łukaszem Korgulem.

Dystans 50m stylem motylkowym wygrała Marcelina Radlińska z AGH Kraków, osiągając rezultat 28.37, natomiast wśród mężczyzn pierwsze miejsce z wynikiem 24.53 zajęli ex aequo dwaj zawodnicy: Paweł Korzeniowski z ALK Warszawa i Oskar Krupecki z Usz Szczecin.

100m stylem zmiennym to dystans, na którym padł najbardziej wartościowy rezultat tych mistrzostw, a jego autorką była Alicja Tchórz, która przepłynęła go w 1:02.49 i uzyskała 788 pkt FINA, wyprzedzając Marcelinę Radlińską i Joannę Podmajstrzy z UMe Łódź. Wśród mężczyzn pierwsze trzy miejsca zajęli kadrowicze: Paweł Korzeniowski (55.93), Karol Zaczyński z AWF Katowice (57.09) i Filip Wypych z PŁ Łódź (57.40).

W konkurencjach sztafetowych na dystansie 4x50m stylem dowolnym zwyciężały sztafety wśród kobiet: AGH Kraków (czas 1:48.95) w składzie: Anna Kawecka, Aleksandra Cisowska, Jagoda Piechocka, Marcelina Radlińska, przed AWF Katowice i ALK Warszawa, a wśród mężczyzn: Usz Szczecin (czas 1:33.94) w składzie: Oskar Krupecki, Adam Luftman, Dawid Zieliński, Szymon Dymerski, przed UAM Poznań i ALK Warszawa. Na dystansie 4x50m stylem zmiennym zwycięstwo odniosły sztafety: AWF Warszawa (czas 2:02.10) w składzie Aleksandra Zackiewicz, Karolina Urbańska, Paulina Sikora, Sonia Bochyńska wśród kobiet i UAM Poznań (czas 1:44.18) w składzie Piotr Kowalik, Juliusz Żebrowski, Damian Kowalik, Bartosz Ziemniarski wśród mężczyzn.

Multimedalistami, którzy zdobyli po 2 złote medale zostali: Klaudia Naziębło, Alicja Tchórz, Paulina Zachoszcz, Piotr Puciło, Paweł Korzeniowski i Krzysztof Jankiewicz.

W konkurencji drużynowej najwięcej punktów ogółem za wszystkie starty zdobyły drużyny AWF Katowice – 994 pkt, przed ALK Warszawa (955 pkt) i AGH Kraków (755 pkt). W klasyfikacji medalowej zwyciężył zespół Usz Szczecin z 8 medalami (5 złotych, 1 srebrny, 2 brązowe) przed UE Wrocław (4 medale) i AGH Kraków (7 medali).