Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych: Gwiazdy błyszczały w Gorzowie

Marcin Ryszka 2015-06-16 10:34

W miniony weekend w Gorzowie Wielkopolskim odbyły się Letnie Mistrzostwa Polski osób niepełnosprawnych. Na Słowiance padło kilka znakomitych wyników. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z tych zawodów.

Nim przejdziemy do podawania wyników, przybliżmy w kilku słowach przepisy pływania niepełnosprawnych. Zawodnicy startują w 12 grupach startowych. S1 do S10 to grupy zawodników z narządu ruchu, a S11 zawodnicy niewidome, a S12 słabowidzące. Na mistrzostwach Polski zawodnicy ze wszystkich grup startują w grupie Open, gdzie o miejscu danego zawodnika decyduję ilość punktów. Im lepszy czas, tym większa ilość punktów. Przelicznik jest identyczny jak punkty FINA w pływaniu pełnosprawnych.

Pierwszą konkurencją, na której zaprezentowali się polscy pływacy niepełnosprawni było 50m stylem dowolnym. Wśród kobiet wygrała Joanna Mendak 810 pkt., która wyprzedziła Oliwię Jabłońską 804 pkt. i Paulinę Woźniak 792 pkt. Złoty medal u panów zdobył Jacek Czech, który uzyskał aż 899 pkt. i pokazał, że w tej dyscyplinie będzie liczył się w walce o medale na nadchodzących Mistrzostwach Świata. Na drugim stopniu podium stanął Wojciech Makowski 719 pkt., a z brązowego medalu cieszył się Sebastian Matczak 649 pkt..

Po kraulistach do głosu doszli żabkarze. Żadnych szans nie pozostawiła swoim rywalka Paulina Woźniak 769 pkt. Drugi wynik uzyskała Karolina Hamer, a na najniższym stopniu podium stanęła Diana Kardiasz. Złoty medal wśród mężczyzn zdobył Paweł Tański, wicemistrzem kraju został Marcin Potoczny, a za nim uplasował się Rafał Kalinowski.

Z bardzo dobrej strony zaprezentowały się zawodniczki na 50m stylem motylkowym. Joanna Mendak, mistrzyni paraolimpijska z Londynu na dwukrotnie dłuższym dystansie, uzyskała 876 pkt. Wyprzedziła ona Paulinę Woźniak 814 pkt. Brązowy medal zdobyła Anna Omielan. Panowie w tej samej konkurencji nie uzyskiwali tak znaczących wyników. Mistrzem kraju został Sebastian Matczak 661 pkt., który wyprzedził drugiego Kamila Rzetelskiego zaledwie o 1 pkt. Brązowy medal zdobył Kamil Karpiuk 581 pkt..

Prawdziwą klasę pokazała Oliwia Jabłońska na dystansie 400m stylem dowolnym. Ustanowiła ona nowy rekord życiowy, a jej czas pozwolił jej uzyskać aż 919 pkt. Dość nieoczekiwanie na tym dystansie zaprezentowała się Mendak, która wywalczyła srebrny medal 676 pkt., a trzecia była Katarzyna Sobczak. Wśród panów z bardzo dobrej strony pokazał się Patryk Biskup, który słynie ze znakomitych startów w stylu grzbietowym. Tu jednak udowodnił, że na krajowym podwórku jest bardzo groźny na 400m stylem dowolnym i to on został mistrzem kraju 747 pkt. Srebrny medal zdobył Mateusz Bartnik 733 pkt., a z brązowego medalu cieszył się Patryk Kowalski 694 pkt.

Drugi sobotni blok rozpoczął się od wyścigów na 100m stylem dowolnym. Wśród pań Jabłońska wzięła rewanż nad Mendak za przegraną na 50m tym stylem i zdobyła złoty medal 874 pkt. Wynik Mendak to 794 pkt. Na najniższym stopniu podium stanęła Katarzyna Sobczak 573 pkt. Mistrzem kraju wśród panów został Wojciech Makowski 704 pkt. Srebrny medal zdobył Rafał Kalinowski 637 pkt. a brązowy medal wywalczył Patryk Kowalski 620 pkt..

Na 50m stylem klasycznym u pań ponownie najlepsza okazała się Paulina Woźniak 805 pkt. Wyprzedziła ona Annę Omielan i Karolinę Hamer. Wyrównaną walkę o zwycięstwo u panów stoczyli Potoczny z Tańskim. Złoty medal zdobył ten pierwszy 666 pkt. Na najniższym stopniu podium stanął Bartłomiej Niesyczyński 610 pkt.

W konkurencji 100m stylem grzbietowym najlepszą kobietą okazała się Katarzyna Sobczak, która wyprzedziła Monikę Belczewską, oraz Annę Omielan. Na bardzo wysokim poziomie wśród panów zaprezentował się Patryk Biskup, który uzyskał 850 pkt. Drugie miejsce zajął Wojciech Makowski 793, a brązowy medal zdobył Jacek Czech 762 pkt.

Wszyscy liczyli na znakomity pojedynek między Jabłońską a Mendak na 100m stylem motylkowym. Wygrała zdecydowanie ta druga 851 pkt. Jabłońska uzyskała 724 pkt., a trzecia była Paulina Woźniak 572 pkt. Mistrzem Polski u panów został Sebastian Matczak 620 pkt, który wyprzedził Kamila Rzetelskiego i Konrada Golusa.

Pierwszy dzień mistrzostw pokazał jak wszechstronne są nasze największe gwiazdy, które praktycznie w każdym stylu dzielą i rządzą w naszym kraju.

Drugi dzień mistrzostw Polski rozpoczął się od wyścigów na 50m stylem grzbietowym. Zaciętą walkę o złoty medal stoczyły ze sobą Sobczak i Belczewską. Lepsza okazała się ta pierwsza 566 pkt. i wyprzedziła Belczewską zaledwie o 3 pkt. Brązowy medal zdobyła Anna Omielan.

Wśród mężczyzn wszyscy trzej medaliści uzyskali znakomite wyniki. Złoty medal zdobył Jacek Czech 898 pkt. Drugi był Wojciech Makowski 879 pkt., a trzeci Patryk Biskup 861 pkt.

Po stylu grzbietowym została rozegrana konkurencja, której próżno szukać na zawodach dla pełnosprawnych. Dystans 150m stylem zmiennym jest przewidziany dla niskich grup, których niepełnosprawność uniemożliwia pływanie stylem motylkowym, a więc kolejność jest zachowana jak w stylu zmiennym, jednak zaczynamy od stylu grzbietowego. Jedyną kobietą startującą w tej dyscyplinie była Karolina Hamer. Należy jednak podkreślić, że jest to koronna konkurencja tej zawodniczki i liczy się ona w walce o medale na arenie między narodowej głównie w na tym dystansie. Wśród mężczyzn wystartowało więcej zawodników. Złoty medal zdobył Mateusz Błażejewski, drugie miejsce zajął Krzysztof Stefanowski, a trzeci był Juliusz Trochimczuk.

Na dystansie 200m stylem zmiennym z dobrej strony zaprezentowała się Oliwia Jabłońska, która uzyskała 747 pkt. Ze srebrnego medalu cieszyła się Joanna Mendak 710 pkt., a trzecia była Monika Belczewską. Złoty medal u panów padł łupem Wojciecha Makowskiego 648 pkt., który o tytuł mistrza kraju stoczył zażartą walkę z Mateuszem Bartnikiem 642 pkt. i Patrykiem Kowalskim 641 pkt.

Ostatnią indywidualną konkurencją na zawodach w Gorzowie Wielkopolskim było 200m stylem dowolnym. Pod nieobecność największych gwiazd polskiego pływania niepełnosprawnych złoty medal zdobyła Alicja Giedryś. Wicemistrzynią Polski została Nikola Lisiak, a trzecim stopniem podium musiały podzielić się Justyna Grzegorczyk i Nikola Kacik, które uzyskały tę samą liczbę punktów.

Wśród panów kolejny swój złoty medal na tej imprezie zdobył Patryk Biskup 737 pkt. Wyprzedził on Sebastiana Matczaka 690 pkt. i Mateusza Bartnika 667 pkt.

Największe gwiazdy pływania osób niepełnosprawnych w naszym kraju nie zawiodły. Rezultaty uzyskiwane przez Woźniak, Mendak, Jabłońską, Czecha, czy Biskupa pozwalają z optymizmem czekać na mistrzostwa świata, które odbędą się już za niecały miesiąc w stolicy Szkocji. Teraz kadra udaję się na ostatnie zgrupowanie przed MŚ, na którym będzie szlifować swoją formę. Mamy nadzieję, że zobaczymy ich w znakomitej dyspozycji na głównej imprezie w tym roku, gdzie oprócz medali będzie trwała walka o miejsca na Igrzyska do Rio.