Świat

Zmiany w europejskim pływaniu

Szymon Gagatek 2016-02-17 16:50

Europejska Federacja Pływacka od tego roku wprowadza sporo nowinek do młodzieżowej rywalizacji. Zmienione zostaną nie tylko kategorie wiekowe juniorskich mistrzostw Starego Kontynentu na pływalni, ale także na wodach otwartych. Dodatkowo działacze postanowili pójść za przykładem FINA i odnotowywać rekordy Europy dla młodych zawodników na krótkim i długim basenie!

W pływaniu długodystansowym podczas europejskiego czempionatu będą teraz obowiązywać trzy, a nie jak do tej pory dwie grupy wiekowe. W ten sposób 14- i 15-latkowie będą ścigać się na dystansie 5 km, 16- i 17-latkowie na 7.5 km, a 18- i 19-latkowie już na olimpijskim dystansie 10 km. Stowrzono też dwie grupy w rywalizacji sztafet (14-16 lat oraz ponieżej 19 lat) i zmieniono format ich rozgrywania. Teraz będą one przypominać bardziej sztafety lekkoatletyczne (na trasie będzie jeden zawodnik z danej drużyny, który będzie zmieniony przez kolejnego po przepłynięciu 1.25 km).

Bardzo ciekawą nowością jest wprowadzenie do europejskiego pływania kontynentalnych rekordów juniorów, które można poprawiać od 1 stycznia 2016 roku. Federacja postanowiła wziąć przykład z FINA, ale podeszła do sprawy zdecydowanie poważniej i ustaliła standardowe rezultaty do pobicia, będące rzeczywiście najlepszymi w historii pływania na Starym Kontynencie wśród chłopców w wieku 15-18 lat i dziewcząt mających 14-17 lat. Co ciekawe, wśród tych wyznaczników nie brakuje czasów, które zostały ustanowione przez Polaków. Na długiej pływalni jest to wynik Radosława Kawęckiego na 200 m stylem grzbietowym z mistrzostw świata w Rzymie w 2009 roku (1:55.60), natomiast na krótkiej standardy wyznaczają między innymi osiągnięcia Wojciecha Wojdaka na 800 m stylem dowolnym z mistrzostw Polski w Ostrowcu Świętokrzyskim w 2014 roku (7:38.17) oraz Kawęckiego na 100 i 200 m stylem grzbietowym z 2009 roku (49.69 s i 1:48.73).

PEŁNA LISTA STANDARDÓW NA REKORDY EUROPY JUNIORÓW 

Niewykluczone, że do zmian dojdzie także na stanowisku szefa europejskiego pływania. Tuż przed rozpoczęciem tegorocznych mistrzostw Europy na Kongresie LEN w Londynie dojdzie do głosowania, w którym zostanie wyłoniony prezydent federacji na następną czteroletnią kadencję. Oprócz rządzącego aktualnie Paolo Barelliego z Włoch do wyborów chce przystąpić Erik van Heijningen, który przewodniczy Holenderskiemu Związkowi Pływackiemu (KNZB). Były waterpolista już od ośmiu lat zasiada we władzach LEN, będąc jej wiceprezydentem.