MŚ niepełnosprawnych: Cztery medale na koniec

Marcin Ryszka 2017-12-08 07:19

Ostatni dzień mistrzostw świata osób niepełnosprawnych, które od 2 grudnia odbywały się w Meksyku, był niezwykle udany dla naszej reprezentacji. Polacy dołożyli do swojego dorobku medalowego kolejne cztery krążki, w tym złoto Oliwi Jabłońskiej na 400 m stylem dowolnym! Łącznie biało-czerwoni aż dziesięciokrotnie stawali na podium.

Na swój pierwszy medal w Meksyku aż do ostatniego dnia musiała czekać Oliwia Jabłońska. Przypomnijmy, że wrocławianka zmaga się z kontuzją ręki, którą odniosła na jednym z treningów. Polka na 400m stylem dowolnym w grupie S10 nie pozostawiła jednak przeciwniczkom złudzeń i pewnie zwyciężyła z czasem 4:43.40. Jako druga dopłynęła Meksykanka Cristino Zapata (4:56.18), a trzecia była Węgierka Bianka Pap (4:57.13).

W tej samej konkurencji wśród panów drugie miejsce zajął Patryk Karliński z czasem 4:33.10. Zwyciężył fenomenalny Brazylijczyk Andre Brasil (4:19.10).

Mistrzostwa w kraju Azteków bardzo dobrze zapamięta Kamil Rzetelski. Polak już wcześniej wywalczył srebrny medal na 50m stylem dowolnym w grupie S13. Na dystansie dwukrotnie dłuższym również spisał się znakomicie i z czasem 57.44 uplasował się na najniższym stopniu podium. Złoty medal wywalczył bezkonkurencyjny Białorusin Ihar Boki  52.24, który wyprzedził Hiszpana Salguero Oteizę (56.95).

Worek medalowy biało-czerwonych na początku mistrzostw rozwiązał Wojciech Makowski zdobywając srebro na 100m stylem dowolnym w grupie S11. Podopieczny trenera Waldemara Madeja na swoim koronnym dystansie 100m stylem grzbietowym zdobył też dla naszej reprezentacji pierwsze złoto. Ostatniego dnia skompletował kolory medali, zajmując na 50m kraulem trzecią lokatę z czasem 27.75. Pierwszy był Litwin Edgaras Matakas (27.31), który wyprzedził drugiego Białorusina Hryhoryego  Zudzilau (27.60).

Na dystansie 100m stylem grzbietowym w grupie S2 mieliśmy dwóch naszych reprezentantów. Bardzo dobrze spisał się Kamil Otowski, który z czasem 2:06.21 zajął czwarte miejsce. Jego bardziej doświadczony kolega Jacek Czech dopłynął piąty (2:13.27). Po za zasięgiem ponownie okazali się być Chińczycy. Zwyciężył Zou Liankang (1:55.21) przed Liu Benyingiem (1:56.93). Trzecie miejsce padło łupem Chilijczyka Alberto Abarzy (2:01.56).

Miejsce tuż za podium na dystansie 150m stylem zmiennym w grupie S4 zajęła Karolina Hamer z czasem 3:26.02. Wygrała Włoszka Monica Boggioni (2:41.52), która po znakomitym pojedynku pokonała Chinkę Cheng Jiao (2:41.67). Trzecia była rodaczka srebrnej medalistki Deng Yue (3:00.98).

Po wywalczeniu brązowego medalu na dystansie 200m stylem zmiennym grupa SM, oraz złota na 100m stylem klasycznym SB8 swoich sił na 50m stylem dowolnym spróbowała Paulina Woźniak. Podopieczna trenera Musztafagi uplasowała się na siódmej pozycji z czasem 31.47. Dwa pierwsze miejsca zajęły Hiszpanki: Sarai  Gascon (29.13) i Nuria Marques (30.26). Trzecia była Amerykanka Natalie Sims, która srebrny medal przegrała zaledwie o 3 setne sekundy.

Polacy kończą mistrzostwa z dziesięcioma medalami na swoim koncie: 3 złotymi, 4 srebrnymi i 3 brązowymi. Mimo problemów w przygotowaniach (przypomnijmy, że zawody z powodu trzęsienia ziemi zostały przesunięte w ostatniej chwili) nasza reprezentacja spisała się bardzo dobrze. Kolejną dużą międzynarodową imprezą będą mistrzostwa Europy, które za 8 miesięcy odbędą się w Dublinie.