Dębica 2014: Świetny dzień 14-latków z Mazowsza

Szymon Gagatek 2014-07-07 01:30

Rewelacyjnie zakończyły się Mistrzostwa Polski 14-latków w pływaniu na długim basenie dla zawodników z województwa mazowieckiego. W niedzielę chłopcy z tego regionu triumfowali w pięciu konkurencjach (na sześć rozegranych). Efektowny finisz zaliczyły również dziewczęta. Pływaczki Juvenii Wrocław wyrównały rekord kraju w swojej kategorii wiekowej w rywalizacji sztafet 4x100 m stylem zmiennym.

Drużyna złożona z Weroniki Góreckiej, Alexandry Iwanowskiej, Anny Lazopoulos i Marty Brzozowskiej uzyskała w popołudniowej sesji czas 4:34.56, dokładnie taki sam, jaki przed dwoma laty zanotowały zawodniczki Wodnika Radom (Adrianna Mendyk, Magdalena Sonta, Paulina Nogaj i Aleksandra Przybysławska). Ze srebrnymi medalami zmagania zakończyły reprezentantki Unii Oświęcim, a z brązowymi - Kormorana Olsztyn.

Dla Góreckiej był to już drugi złoty krążek wywalczony w niedzielnych finałach. Wcześniej znakomicie spisała się na dystansie 100 m stylem grzbietowym, uzyskując rezultat 1:06.55 i o zaledwie pięć setnych wyprzedzając Karolinę Smyłek ze Skarpy Lublin. Indywidualnie na tych mistrzostwach zawodniczka Juvenii wywalczyła najwięcej miejsc na podium ze wszystkich startujących w Dębicy zawodniczek, dokładając do swojego dorobku jeszcze dwa drugie miejsca: na 50 i 100 m stylem motylkowym.

Najbardziej wartościowy rezultat zawodów również padł ostatniego dnia. Jego autorką została zwyciężczyni rywalizacji na dystansie 100 m stylem klasycznym, Marta Aściukiewicz. Reprezentantka MKP Kołobrzeg pokonała w finale dwie długości basenu w czasie 1:13.55. Szybciej w wieku 14 lat w tej konkurencji pływały tylko Justyna Otremba (w 2009 roku) i Angelika Wikieł (dwa lata temu).

Jedynym zawodnikiem spoza Mazowsza, który sięgnął dziś po złoto w rywalizacji chłopców był Amadeusz Kiełczewski ze Śląska Wrocław - zwycięzca na dystansie 1500 m stylem dowolnym (16:37.23). W pozostałych konkurencjach triumfowali już pływacy z klubów warszawskich i Jakub Smoliński z Jedynki Ożarów Mazowiecki, którego pierwsze miejsce na 100 m stylem grzbietowym oznaczało, że po raz piąty w ciągu tych trzech dni stanął na najwyższym stopniu podium. Dzięki sukcesom Smolińskiego, jego klub... wygrał nawet klasyfikację medalową!

Trzy złote krążki wywalczyli dziś reprezentanci G-8 Bielany Warszawa: Cezary Butkiewicz na 200 m stylem motylkowym, Karol Młynarczyk na 100 m stylem dowolnym, a także sztafeta 4x100 m stylem zmiennym. Z kolei na 100 m stylem klasycznym zwyciężył Piotr Siemiński (1:07.57), który po fantastycznej walce wyprzedził o jedną setną sekundy Jana Kałusowskiego.

800 m stylem dowolnym: Julia Baryła (Dwojka Morena Gdańsk)   9:33.23
4x100 m stylem zmiennym: Juvenia Wrocław (Weronika Górecka, Alexandra Iwanowska, Anna Lazopoulos, Marta Brzozowska)   4:34.56 [RP 14lat]

Chłopcy:
200 m stylem motylkowym: Cezary Butkiewicz (G-8 Bielany Warszawa)   2:11.20
100 m stylem dowolnym: Karol Młynarczyk (G-8 Bielany Warszawa)   55.06 s
100 m stylem grzbietowym: Jakub Smoliński (Jedynka Ożarów Mazowiecki)   1:00.81
100 m stylem klasycznym: Piotr Siemiński (Żoliborz Warszawa)   1:07.57
1500 m stylem dowolnym: Amadeusz Kiełczewski (Śląsk Wrocław)   16:37.23
4x100 m stylem zmiennym: G-8 Bielany Warszawa (Karol Młynarczyk, Maciej Rębacz, Cezary Butkiewicz, Jakub Wardak)   4:13.84