Chiny: Yan Zibei z nowym rekordem kraju

Szymon Gagatek 2018-04-18 13:27

Tylko jeden rekord kraju padł w trakcie mistrzostw Chin w Taiyuan. Ostatniego dnia zawodów Yan Zibei ustanowił najlepszy czas w historii Państwa Środka na dystansie 50 m stylem klasycznym. Z kolei swoje czwarte złoto wywalczył w środę Sun Yang, natomiast po raz pierwszy na najwyższym stopniu podium stanęła 16-letnia Li Bingjie.

Yan Zibei otarł się nawet o rekord Azji, do którego zabrakło mu tylko czterech setnych sekundy. Jedną długość basenu chiński żabkarz pokonał w 27.16, zdecydowanie wyprzedzając resztę stawki. Dwudziestodwulatek był jednym z wielu pływaków, którzy narzekali na problemy z wydolnością związane z położeniem Taiyuan na wysokości prawie 800 m n.p.m. Nie było tu łatwo o dobre wyniki. Odczuwałem trudności z oddychaniem na dystansach dłuższych niż 50 metrów. Cieszę się, że zostałem jedynym rekordzistą kraju w trakcie tych 6-dniowych zawodów - mówił po wyjściu z wody chińskim dziennikarzom.

Swój czwarty złoty medal, tym razem na 1500 m stylem dowolnym, wywalczył Sun Yang. Nie udało mu się jednak w tej konkurencji złamać bariery piętnastu minut. Cały dystans pokonał w 15:04.92, nie mając żadnej konkurencji. Drugi do mety dopłynał Ji Xinjie, który stracił do gwiazdy chińskiej reprezentacji ponad osiemnaście sekund. Ciekawiej było na 400 m stylem dowolnym kobiet. W kolejnym starciu dwóch pływaczek urodzonych w 2002 roku w końcu lepsza od Wang Jianjiahe okazała się Li Bingjie. Medalistka mistrzostw świata w Budapeszcie zanotowała rezultat 4:05.37, dopływając do mety z przewagą 1.6 sekundy nad młodszą o kilka miesięcy, ale równie utalentowaną koleżanką. Trzecią lokatę zajęła Zhang Yuhan (4:08.33). - Po październikowych Igrzyskach Chińskich rozpoczęłam treningi z nowym szkoleniowcem i ciąglę uczę się jak z nim współpracować. Mimo porażek na 800 i 1500 metrów nie straciłam pewności siebie i do końca w siebie wierzyłam - komentowała na gorąco Li.

Pozostałe złote medale w konkurencjach indywidualnych przypadły faworytkom. Na 50 m stylem dowolnym zwyciężyła Liu Xiang. Rekordzistka Chin nie popłynęła jednak tak szybko, jak można się tego było po niej spodziewać (24.55). Natomiast na 200 m stylem zmiennym najlepsza okazała się Zhou Min (2:11.48). Zawody w Taiyuan służyły wyłonieniu kadry Państwa Środka na sierpniowe Igrzyska Azjatyckie. Skład reprezentacji powinniśmy poznać już wkrótce.