MŚJ: Dobre występy polskich długodystansowców

Szymon Gagatek 2016-07-18 14:50

Tuż po zakończeniu mistrzostw Europy w pływaniu na wodach otwartych w Hoorn pojawili się kolejni długodystansowcy, by rywalizować o medale juniorskiego czempionatu globu. Wśród młodych zawodników nie zabrakło również przedstawicieli naszego kraju. Julia Zaborowicz i Bartłomiej Koziejko spisali się na tyle dobrze, że oboje uplasowali się na miejscach w drugiej dziesiątce.

Zaborowicz wystąpiła na dystansie 5 km. Piętnastolatka z Górnika Sosnowiec dopłynęła do mety wśród najlepszych pływaczek, tracąc do zwyciężczyni tylko niespełna dwadzieścia pięć sekund. Czas 1:04:12.7 wystarczył jej do zajęcia trzynastej pozycji. Wygrała urodzona w 2002 roku Liu Xiaohan z Chin, wyprzedzając na finiszu Giulię Berton z Włoch i Marię Romero z Hiszpanii. Podopieczna Agnieszki Bujoczek nie miała po swoim starcie na jeziorze Markermeer zbyt dużo czasu na odpoczynek. Już w niedzielę, prosto po powrocie do Polski, stanęła bowiem na starcie rocznikowych mistrzostw kraju w Lublinie, by wywalczyć srebro na 800 m stylem dowolnym.

Z kolei Koziejko na dystansie 7,5 km wśród 16- i 17-letnich chłopców finiszował na dziewiętnastej lokacie. Reprezentant Kormorana Olsztyn, trenujący pod okiem Agnieszki Kozłowskiej, rozpoczął zmagania w Hoorn bardzo dobrze, płynął w czołowej grupie i na pierwszym pomiarze czasu (po 2,5 km) był trzynasty. W dalszej części wyścigu spadł jednak o sześć pozycji, tracąc do zwycięzcy cztery minuty i czterdzieści pięć sekund. Triumfował Logan Fontaine. Młody Francuz zaliczył niesamowity występ, deklasując resztę stawki. Jego przewaga nad reprezentantami Stanów Zjednoczonych, którzy stanęli na pozostałych stopniach podium, wyniosła na mecie prawie minutę i pięćdziesiąt sekund!

W klasyfikacji medalowej mistrzostw, podobnie jak w przypadku czempionatu Starego Kontynentu seniorów, triumfowali Włosi. Pierwsze miejsce w zestawieniu zapewnili sobie dopiero w poniedziałkowy poranek, zwyciężając w sztafecie mieszanej 4x1,25 km w kategorii wiekowej 14-16 lat. Na ich sukces złożyły się także srebrne krążki wspomnianej wcześniej Berton oraz sztafety 4x1,25 km do lat 19 i brąz Andrei Manziego na dystansie 10 km.

5 km dziewcząt (14-15 lat):
1. Liu Xiaohan (Chiny)   1:03:48.0
2. Giulia Berton (Włochy)   1:03.50.9
3. Maria Romero (Hiszpania)   1:03:53.6
...13. Julia Zaborowicz   1:04:12.7

5 km chłopców (14-15 lat):