NCAA: Córka polskiego maratończyka mistrzynią konferencji

Szymon Gagatek 2019-02-27 11:59

W ubiegłym tygodniu w lidze NCAA nie brakowało polskich akcentów. Za oceanem zaprezentowało się wielu zawodników z naszego kraju. Największy sukces indywidualny odniosła Zofia Niemczak, która sięgnęła po tytuł mistrzowski w swojej konferencji na 200 jardów stylem motylkowym. Z kolei w II Dywizji świetnie spisała się Kamila Kunka, wygrywając zmagania na 200 jardów stylem dowolnym.

I Dywizja

W naszym kraju o Zofii Niemczak słyszało pewnie niewielu, ale wygląda na to, że warto zwrócić na nią uwagę. Zawodniczka Fresno State University ma w sobie prawdziwie sportowe geny, przekazane jej przez ojca - Antoniego Niemczaka, który swego czasu był jednym z najlepszych polskich lekkoatletów specjalizujących się w biegach maratońskich. W latach 1990 - 2003 posiadał najlepszy czas w historii tej konkurencji w naszym kraju (2:09.41), a na swoim koncie miał chociażby zwycięstwa w San Francisco i Wiedniu oraz drugie miejsce w słynnym maratonie w Chicago. Jego córka postawiła na pływanie i w weekend odniosła wielki sukces, zostając mistrzynią Mountain West Conference. Triumf dał jej czas 1:58.34. Przy okazji warto wspomnieć, że rekord życiowy Niemczak z długiego basenu wynosi 2:16.74 - w ubiegłym roku na mistrzostwach Polski taki wynik dałby jej brązowy medal.

Końcówkę wyścigu finałowego zobaczycie TUTAJ.

Niemczak w Minneapolis była również 5. na 100 jardów stylem motylkowym i 8. na 500 jardów stylem dowolnym. Oprócz niej w zawodach wzięły udział również dwie czołowe polskie pływacki: Julia Adamczyk i Wiktoria Samuła z University of Nevada. Adamczyk najlepiej poradziła sobie w swojej koronnej konkurencji. Na 400 jardów stylem zmiennym była 4. (4:16.29). Do tego finiszowała na 9. pozycji na 200 jardów stylem motylkowym i na 10. na tym samym dystansie stylem zmiennym. Z kolei Samuła zajęła 4. lokatę na 100 jardów stylem klasycznym (1:00.77) i 6. na 200 jardów wśród żabkarek (2:13.51) i była 9. na 400 jardów stylem zmiennym.

Mountain West Conference Championships
*Julia Adamczyk (University of Nevada)
*Zofia Niemczak (Fresno State University)
*Wiktoria Samuła (University of Nevada)
KOMPLET WYNIKÓW

Niezłymi rezultatami w mistrzostwach Mountain Pacific Sports Federation mógł się pochwalić Mateusz Chaba. Zawodnik University of Hawaii najlepiej spisał się na 100 jardów stylem motylkowym. Cztery długości basenu pokonał w finale A w 46.58 i został sklasyfikowany na 3. miejscu. Lokatę niżej zajął w rywalizacji na dwukrotnie dłuższym dystansie (1:47.57). Z kolei na 50 jardów stylem dowolnym mógł się cieszyć z nowej życiówki. Po raz pierwszy udało mu się złamać barierę 20 sekund (19.82) i otarł się o awans do najlepszej ósemki. W finale B popłynął wolniej i ostatecznie uplasował się na 14. pozycji. Sporo punktów dla swojej drużyny dołożył wraz z kolegami, wygrywając zmagania sztafet 4x50 i 4x100 jardów stylem zmiennym. Między innymi dzięki tym sukcesom uczelnia Polaka sięgnęła po końcowy triumf w klasyfikacji punktowej.

Mountain Pacific Sports Federation Championships
*Mateusz Chaba (University of Hawaii, Manoa)

St. Bonaventure University z Maciejem Danilewskim w składzie zajął 3. miejsce w mistrzostwach konferencji Atlantic-10. Polak plasował się wysoko w konkurencjach w stylu grzbietowym. Na dystansie 100 jardów finiszował na 7. lokacie (48.86), a na dwukrotnie dłuższym dystansie był 5. (1:46.79; 1:46.74 w eliminacjach). To jego najlepsze wyniki na pływalni jardowej. Życiówkę poprawił również na 500 jardów stylem dowolnym, finiszując jako 23. Dodatkowo wraz z kolegami z drużyny został sklasyfikowany na 6. pozycji w sztafecie 4x50 jardów stylem zmiennym.

Atlantic 10 Conference Championships
*Maciej Danilewski (St. Bonaventure University)

Pod koniec ubiegłego tygodnia w mistrzostwach Colonial Athletic Association wzięła udział Joanna Wojciechowska. Reprezentantka Notheastern University była 10. na 500 jardów stylem dowolnym i 18. na 1650 jardów stylem dowolnym. W obu tych konkurencjach poprawiła swoje rekordy życiowe. Pomogła też koleżankom ze sztafety 4x200 jardów stylem dowolnym zająć 7. pozycję w stawce.

Colonial Athletic Association Championships
*Joanna Wojciechowska (Northeastern University)

II Dywizja

Żeńska drużyna Uniwersytetu Lindenwood, z dwiema Polkami w składzie, po niesamowicie emocjonującej walce do ostatniej konkurencji zdobyła mistrzostwo New South Intercollegiate Swim Conference, wyprzedzając o zaledwie 26 punktów najgroźniejsze rywalki z Delta State University, które były gospodyniami całych zawodów. Duży wkład w końcowy triumf swojej ekipy miała Kamila Kunka, zajmując indywidualnie 1. miejsce na dystansie 200 jardów stylem dowolnym. Nasza zawodniczka uzyskała czas 1:49.78, poprawiła swój rekord życiowy i zapewniła sobie występ w marcowych mistrzostwach II Dywizji NCAA. Dobre występy notowała też na innych kraulowych dystansach. Na 50 jardów była 4., na 100 jardów - 3., a na 500 jardów uplasowała się na 8. lokacie. Jakby tego było mało, świętowała również zwycięstwa w konkurencjach sztafetowych: 4x200 jardów stylem dowolnym i tej najważniejszej - 4x100 jardów stylem dowolnym, w której decydowały się losy mistrzostwskiego tytułu dla jej uczelni.

Swój udział w triumfie Lindenwood miała również Aleksandra Tomala, która była 6. na 100 i 200 jardów stylem grzbietowym, 9. na dystansie 200 jardów stylem zmiennym i 12. na 100 jardów stylem motylkowym. Z kolei w sztafetach 4x50 i 4x100 jardów stylem zmiennym zdobyła wraz z koleżankami tytuły wicemistrzowskie.

New South Intercollegiate Swim Conference Championships
*Kamila Kunka (Lindenwood University)
*Aleksandra Tomala (Lindenwood University)

Największa grupa Polaków wystąpiła w ubiegłym tygodniu w Clearwater. Indywidualnie najlepiej poradziła sobie Karolina Smyłek z Lynn University, zdobywając wicemistrzostwa Sunshine State Conference na 100 i 200 jardów stylem grzbietowym (55.48 i 2:00.94). Dla lublinianki były to bardzo udane zawody, które w sumie zakończyła z aż 7 rekordami życiowymi. Wysokie lokaty w rywalizacji żabkarek zajmowała Paulina Majszutowicz (5. na 100 jardów i 4. na 200 z nowym rekordem życiowym 2:16.70), Julia Chmielewska była między innymi 5. na 100 jardów grzbietem, natomiast Zofia Pilarska nawyżej uplasowała się na 50 jardów stylem dowolnym (12. lokata). Z kolei wśród mężczyzn Dorian Bachlaj popisał się 3. miejscem na 200 jardów stylem klasycznym i 7. na o połowę krótszym dystansie.

Sunshine State Conference Championships
*Julia Chmielewska (Saint Leo Universtiy)
*Paulina Majszutowicz (Saint Leo University)
*Zofia Pilarska (Saint Leo University)
*Karolina Smyłek (Lynn University)
*Dorian Bachlaj (Florida Southern)

Maciej Skrzypczak zakończył sezon startami w Pennsylvania State Athletics Conference. Polak był 20. na 100 jardów stylem grzbietowym i 23. na dwukrotnie dłuższym dystansie.